< sekcia Šport

Koseková po 23 dňoch v talianskej karanténe: Mám lepšie i horšie dni

Na snímke vľavo Franziska Jana Pollová (Nemecko), uprostred Barbora Koseková a vpravo Karin Palgutová (obe Slovensko) počas stretnutia D skupiny ME vo volejbale žien Švajčiarsko -Španielsko 27. augusta 2019 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Volejbalovú súťaž na Apeninskom polostrove prerušili do 3. apríla, v pondelok však taliansky minister športu navrhol, aby sa všetky tréningové procesy pozastavili do konca apríla.

Trentino 31. marca (TASR) - Slovenská volejbalistka Barbora Koseková čaká na rozhodnutie o osude sezóny v ohnisku európskej koronavírusovej nákazy. V talianskom Trentine je v karanténe už 23 dní a ako v rozhovore pre TASR poznamenala, máva lepšie aj horšie dni. Volejbalovú súťaž na Apeninskom polostrove prerušili do 3. apríla, v pondelok však taliansky minister športu navrhol, aby sa všetky tréningové procesy pozastavili do konca apríla.

Nervozita dvadsaťpäťročnej slovenskej reprezentantky sa tým ešte viac prehĺbila, viac informácií nemá ani od klubu, v ktorom pôsobí. "Ja momentálne počítam už so všetkým, aj keď naozaj nerozumiem, prečo nás toľko naťahujú a ako si potom predstavujú pokračovanie sezóny," povedala Koseková. Kapitánka slovenskej reprezentácie prestúpila do Talianska v januári, ešte predtým po domácom kontinentálnom šampionáte v závere augusta podpísala zmluvu s maďarským Fatumom Nyíregyháza. Do Trentina prišla tímu pomôcť splniť hlavný sezónny cieľ, postúpiť do Serie A1. Klub mal dať hráčkam viac informácií v stredu, ale termín sa v pondelok posunul: "Dostali sme správu, že nám povedia viac po víkende, teda buď v pondelok 6., alebo v utorok 7. apríla."

V karanténe si Koseková kráti čas pozeraním seriálov, číta knihy, telefonuje s kamarátmi a rodinou. "Mám samozrejme lepšie, aj horšie dni. Na začiatku tu bola panika a nikto ma veľmi nechápal, keďže sme boli prvá krajina v Európe s týmto problémom. Teraz som si už celkom zvykla, aj keď to nie je úplne ľahké a liga rozhodnutie stále naťahuje. Takže som z toho nervózna."

Taliani aj podľa jej skúseností berú celú situáciu zodpovednejšie ako na začiatku. Sociálne siete na začiatku epidémie zaplavovali rôzne hudobné, či spevácke vystúpenia na balkónoch, no teraz sa už podobné obrázky neobjavujú. "Na ulici skoro nikto nie je. Aj obchody sú takmer prázdne. Na začiatku karantény ešte ľudia boli na balkónoch a spievali, alebo hrali na nástrojoch, teraz už nie. Mám pocit, že naozaj vychádzajú, len keď je to nevyhnutné."

Slovenská volejbalistka býva v Trentine sama, aj preto znáša izoláciu ťažšie. Voľný čas sa snaží tráviť aj tréningom. "Spoluhráčky sú na tom lepšie, bývajú minimálne po dve. Každý deň sa snažím niečo odcvičiť, samozrejme v rámci možností. Dostávame plány od nášho kondičného trénera. Ak je vonku pekne, tak si aspoň chvíľu posedím na čerstvom vzduchu na balkóne. Možnosti tu mám naozaj obmedzené."

Na dobrej nálade jej nepridáva ani fakt, že ak v Taliansku súťaž ukončia, čaká ju ďalšia izolácia na Slovensku. "Dozvedela som sa, že musím ísť do štátnej karantény, aj keď prídem sama vlastným autom. Ale dúfam, že mi po niekoľkých dňoch urobia testy a pôjdem domov. Som z toho nešťastná, keďže som už zavretá viac ako tri týždne. Chcela by som ísť konečne domov, ale s nariadeniami nič neurobím," povzdychla si Koseková.

V Taliansku v utorok ráno evidovali vyše 101.000 prípadov ochorenia COVID-19, najviac v Európe. Viac ako 11.500 ľudí chorobe podľahlo. Slovenská reprezentantka si do špičkovej volejbalovej krajiny prišla splniť športový sen, ten však zatiaľ nemá šťastný koniec. Prestup do Trentina napriek tomu neľutuje. "Myslím si, že Taliansko to bude mať extrémne ťažké. Vidím to aj na tom, že sa nevedia stále rozhodnúť, čo bude so súťažou a mi tu len tak sedíme a čakáme. Nechcú prísť o sponzorov a o finančné príspevky. Už teraz sa hovorí, že niektoré kluby asi nebudú môcť začať, alebo úplne zmenia ciele na ďalšiu sezónu. Ja však nechcem ľutovať, že som sem išla, lebo každý tréning a každý jeden zápas bol pre mňa škola. Bohužiaľ nastala takáto výnimočná situácia, s ktorou nikto nepočítal. Určite bude veľa ľudí trpieť, ale zdravie je naozaj dôležité," uzavrela Koseková pre TASR.