< sekcia Šport

Slovenky vstúpili do prvého turnaja triumfom nad Fínskom

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jakub Kotian

Druhý turnaj odohrajú Slovenky na budúci týždeň v domácom prostredí v Nitre.

Podgorica 7. mája (TASR) – Slovenské volejbalistky vstúpili úspešne do bojov na prvom z dvoch turnajov kvalifikácie o postup na ME 2021. V čiernohorskej Podgorici zdolali v piatok v D-skupine Fínsko 3:1. Zverenky trénera Marca Fenoglia ešte čakajú cez víkend súboje s Kosovom a domácou Čiernou Horou (nedeľa, 20.00).

Prvý set vybojovali Slovenky v závere, druhý v koncovke získali Fínky, ale ďalšie dve dejstvá slovenské volejbalistky ovládli a tešili sa zo zisku troch bodov. Víťazný debut v národnom tíme absolvovala blokárka Tereza Hrušecká, informoval web SVF.

V skupine sú v hre dve miestenky na európsky šampionát, ktorý sa uskutoční od 18. augusta do 4. septembra tohto roka v Srbsku, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku. Druhý turnaj odohrajú Slovenky na budúci týždeň v domácom prostredí v Nitre.

Slovenky, ktoré nastúpili v zostave s Palgutovou na pozícii univerzálky, v prvom sete otočili zo 6:8 na 11:8 a pred koncovkou odskočili zo 17:16 na 22:18. Fínky ešte dokázali vyrovnať (23:23), Slovenky však v závere zásluhou Radosovej premenili druhý setbal a ujali sa vedenia. V druhom sete Slovenky doťahovali (8:12), rýchlo však vyrovnali (14:14). V závere však severanky rozhodli šnúrou štyroch bodov (22:21, 22:25) a vyrovnali na 1:1.

Tretie dejstvo od úvodu patrilo slovenským volejbalistkám, ktoré si utvorili výrazný náskok (8:2, 16:6, 22:9) a napokon uspeli o jedenásť bodov. Aj do štvrtej časti vstúpili lepšie Fínky (9:5), odpoveď Sloveniek však prišla rýchlo (9:9) a keď pred koncovkou ušli z 15:15 na 22:17, tri body už nepustili z rúk. Slovenky mali navrch v počte es (7:1) aj blokov (14:13), päť blokov dosiahla nahrávačka Koseková.

Marco Fenoglio, tréner SR: „Bol to náročný zápas. Mali sme dlhú pauzu a po tom, čo sa nám stalo v Púchove, som sa obával ako to zvládneme, pretože nás hneď na úvod čakal najsilnejší súper v skupine. Nehrali sme dobre, ale bojovali sme až do konca a som veľmi spokojný s prístupom dievčat. Na tomto turnaji je dôležitá len jedna vec - v každom zápase získať tri body a to sa nám podarilo. Sme na dobrej ceste, dievčatá dodržiavali taktické pokyny, sústredili sa a s tým som veľmi spokojný."

Barbora Koseková, nahrávačka a kapitánka SR: „Sme veľmi radi, že sme do kvalifikácie vstúpili úspešne. Je to dôležité najmä pre naše sebavedomie, pretože sme posledné dva týžne nemali jednoduché. Máme tri body a dúfam, že to takto bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Verím, že z nás opadne nervozita a ešte viac sa do toho dostaneme."

Michaela Abrhámová, blokárka SR: „Veľmi sa teším z víťazstva a že sme zvládli úvodný zápas. Na začiatku nebolo ľahké nájsť herný rytmus, keďže sme mali zdravotné problémy, ktoré nás v príprave trochu pribzrdili. Boli v zápase aj horšie pasáže, keď nás zatlačili a urobili sme chyby, ale nakoniec sme to ustáli a zaslúžene vyhrali. Dúfam, že budeme takto pokračovať a že to pôjde ešte lepšie."

Tereza Hrušecká, blokárka SR:
„Bol to veľmi ťažký zápas, môj prvý v seniorskej reprezentácii. Bola som v strese, ale zároveň som sa veľmi tešila, že sa mi naskytla takáto možnosť. Bolo to náročné hlavne mentálne, pretože v príprave sme s Estónkami pre zdravotné problémy nemohli odohrať riadny zápas. Celý večer som vedela, že naše skúsené baby to dotiahnu do víťazného konca a som rada, že som im k tomu mohla pomôcť."

Kvalifikácia ME 2021, D-skupina:Fínsko - SLOVENSKO 1:3 (-24, 22, -14, -19)
Rozhodovali: Vasileiadis (Gréc.) a Jurkovičová (Chor.), bez divákov

Fínsko: Riikiläová 6, Öhmanová 10, Alanková 0, Kokkonenová 9, Czakanová 12, Korhonenová 13, libero Laaksonenová (Kylmäahová 0, Kosonenová 0, Bjärregaardová-Madsenová 5, Karhuová 2, Heikkiniemiová 3). Tréner: T. Kangasniemi

Slovensko: Abrhámová 10, Koseková 8, M. Žernovičová 18, Tereza Hrušecká 4, Palgutová 15, Radosová 21, libero Jančová (Krišková 0, K. Fričová 0, Šunderlíková 0). Tréner: M. Fenoglio

Ďalší piatkový výsledok:


Čierna Hora - Kosovo 3:0 (21, 14, 24)


Tabuľka D-skupiny:

1. Čierna Hora 1 1 0 3:0 3

2. SLOVENSKO 1 1 0 3:1 3

3. Fínsko 1 0 1 1:3 0

4. Kosovo 1 0 1 0:3 0


Ďalší program SR na prvom turnaji v Podgorici:

sobota 8. mája: Slovensko - Kosovo (17.00)

nedeľa 9. mája:
Slovensko - Čierna Hora (20.00)