Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Volko na ME na stovke štvrtý: Zemiaková medaila má cenu zlata

Na snímke šprintéri zľava Estónec Karl Erik Nazarov, Slovák Ján Volko a Poliak Przemyslaw Slowikowski počas prvého rozbehu šprintu mužov na 100 m trati na atletických ME v Mníchove 15. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Dvadsaťpäťročný zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka je prvý Slovák, ktorý sa na ME dostal do finále v šprinte na 100 alebo 200 metrov.

Mníchov 17. augusta (TASR) - Slovenský šprintér Ján Volko obsadil vo finále stovky na atletických ME v Mníchove 4. miesto časom 10,16 s. Od bronzovej medaily ho delili tri stotiny sekundy. Majstrom Európy sa stal úradujúci olympijský šampión Marcell Jacobs z Talianska vo vyrovnanom rekorde šampionátu 9,95 s.

O rekordný zápis sa postarala chorvátska diskárka Sandra Perkovičová, ktorá získala šieste zlato na kontinentálnom šampionáte v sérii. Tituly majstrov Európy obhájili aj Nór Jakob Ingebrigtsen na trati 5000 m i Grék Miltiadis Tentoglu v diaľke, ktorý vylepšil rekord ME na 852 cm.

Volko si pri svojej tretej účasti pripísal najlepší výsledok na kontinentálnom šampionáte pod otvoreným nebom. Doteraz bolo jeho maximom 13. miesto zo 100 i 200 m spred štyroch rokov v Berlíne. Za svojím výkonom zo semifinále a vlastným slovenským rekordom zaostal iba o tri stotiny. Dvadsaťpäťročný zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka je prvý Slovák, ktorý sa na ME dostal do finále v šprinte na 100 alebo 200 metrov. Do boja o medaily postúpil časom z II. semifinále, v ktorom obsadil tretiu pozíciu a výkonom vyrovnal svoje maximum z roku 2018.

"Mám pocit, že táto zemiaková medaila má cenu zlata. Je pravdou, že od medaily som nebol ďaleko, ale dnes to malo byť takto a ja som za to strašne rád. Pre mňa bolo úspechom už iba to, že som sa dostal do finále. Súboj s najlepšími som si užil. Urobili sme maximum, viac si nemôžem priať," tešil sa po finále Volko v rozhovore pre Českú televíziu.

Trojnásobný medailista z halových ME sa postaral o tretie umiestnenie slovenskej výpravy v prvej desiatke na tohtoročných majstrovstvách, v utorkových predpoludňajších pretekoch v chôdzi na 35. obsadili Miroslav Úradník šieste a Michal Morvay 7. miesto. Slovenského šprintéra čakajú v Mníchove ešte súboje na dvojnásobnej trati. Rozbehy na 200 sú na programe vo štvrtok od 12.30 h.

Jacobs ukázal, že sa po neúspešných MS vrátil opäť do formy. V Eugene odstúpil zo súťaže pre zranenie. Talian získal v sezóne druhý významný titul, v marci zvíťazil v halových MS v Belehrade na 60 m.

Úradujúci olympijský šampión Tentoglu z Grécka získal zlato v diaľke výkonom 852 cm. O päť centimetrov tak vylepšil rekord šampionátu a zapísal si aj svetový výkon roka. Tentoglu vylepšil rekord po 12 rokoch, ten predchádzajúci dosiahol v Barcelone 2010 Nemec Christian Reif. Aspoň trochu si tak napravil chuť po trpkej prehre pred mesiacom v Eugene, keď ho posledným pokusom preskočil Číňan Wang, hoci Grék mal dovtedy päť najlepších pokusov v súťaži.

Triumf spred štyroch rokov dokázal zopakovať aj Jakob Ingebrigtsen na trati 5000 m. V pomalom behu mu aj čas 13:21,13 min stačil, aby v priebehu jednej sezóny získal druhý titul v disciplíne, prvenstvo si pripísal aj v júli v Eugene. Stovku žien vyhrala v tesnom súboji domáca Gina Lückenkemperová, ktorá zdolala Švajčiarku Mujingu Kambundjiovú. Obe zabehli 10,99 s.

Až v poslednej disciplíne desaťboja si zabezpečil zlato domáci Niklas Kaul. Majster sveta z Dauhy výkonom 8545 bodov predstihol Simona Ehammera, ktorý viedol celú súťaž, no v behu na 1500 m mal najhorší čas zo všetkých. Śvajčiar uprednostnil na ME desaťboj, hoci patrí medzi svetovú špičku v diaľke. Aj v Mníchove skočil v desaťbojárskej súťaži 831, čo by mu v súťaži špecialistov stačilo na striebro.