Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Washington v zostave s Fehérvárym vyhral nad Buffalom 5:4 pp a sn

Hokejisti Washingtonu Capitals vyhrali v noci na štvrtok 16. marca 2023 v zápase NHL proti Buffalu Sabres 5:4 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Foto: TASR - AP

Za domácich nastúpil slovenský obranca Martin Fehérváry, ktorý odohral 25:22 minúty a bol druhý najvyťaženejší hráč svojho tímu.

New York 16. marca (TASR) - Hokejisti Washingtonu Capitals vyhrali v noci na štvrtok v zápase NHL nad Buffalom Sabres 5:4 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Rozhodujúci premenil Jevgenij Kuznecov. Za domácich nastúpil aj slovenský obranca Martin Fehérváry, ktorý bol s minutážou 25:22 druhý najvyťaženejší hráč svojho tímu. Stanovil tak nový osobný rekord, keď prvýkrát v zámorskej kariére strávil na ľade viac ako 25 minút.

Washington prehrával doma 0:2, 1:3 a ešte necelých desať minút pred koncom riadneho času 2:4. O kontaktný gól sa však potom postaral hviezdny Alexander Ovečkin a Tom Wilson poslal 68 sekúnd pred sirénou zápas do predĺženia vyrovnávajúcim zásahom. Fehérváry si v zápase pripísal jednu strelu na bránku, päť hitov a zablokoval jednu strelu. V sezóne má na konte už 175 bodyčekov, čo ho v lige radí do elitnej tridsiatky. Brankár domácich Charlie Lindgren si vo svojom prvom štarte od 23. februára pripísal 23 úspešných zákrokov.

"Veľké víťazstvo, dôležité body," tešil sa po zápase Ovečkin. Capitals zaostávajú o päť bodov za New Yorkom Islanders v boji o druhú voľnú kartu do play off z Východnej konferencie. Buffalo má ešte o bod menej, no dve stretnutia k dobru. "Odchádzame s bodom, čo je pre nás dôležitá vec. Všetci však cítime, že sme mali byť viac sústredení a mohli sme mať dva," uviedol pre zámorské médiá tréner "šablí" Don Granato. Washington vyrovnal na 4:4 v závere pri vylúčení súperovho útočníka Alexa Tucha. "Je to neakceptovateľné, už nie som nováčik. Viedli sme celý zápas a napokon sme doplatili na chyby, najmä na tú moju," zobral na svoje plecia zodpovednosť Tuch. Capitals prišli v tretej tretine o obrancu Nicka Jensena pre nešpecifikovné zranenie. Ovečkin nastúpil po jednozápasovej absencii, na domácom ľade dosiahol métu 402 gólov a v historickej tabuľke sa dostal pred Mikea Gartnera.

Hráči New Yorku Islanders uspeli na ľade Anaheimu Ducks 6:3. Štyri body si v drese hostí pripísal Kyle Palmieri, ktorý vyrovnal v 13. minúte na 1:1 a potom pridal ešte tri asistencie. Štyrmi bodmi prekonal svoje kariérne maximum. "Je to fajn pocit. Náš útok dnes zabral naplno," povedal po zápase Palmieri, ktorého draftovali práve Ducks v roku 2009. Domáci v zápase dvakrát viedli, no po góle Kevina Shattenkirka na 2:1 skóroval päťkrát bez prerušenia ich súper a rozhodol o svojom triumfe.

Samostatné nájazdy rozhodli duel medzi Torontom a Coloradom, hostia sa napokon tešili z víťazstva 2:1. Dosiahli tak tretí triumf za sebou, exekútorom ich jediného úspešného nájazdu bol v druhej sérii ťahúň tímu Nathan MacKinnon. Ten nazbieral 27 bodov v uplynulých 16 dueloch. "Je to hráč svetovej triedy. Je úžasný, takéto výkony od neho potrebujeme," pochválil ho brankár hostí Alexandar Georgiev. Mikko Rantanen dal jediný gól hostí v riadnom hracom čase, bol to jeho 44. zásah v sezóne. V bránke domácich bol oporou Iľja Samsonov s 28 zákrokmi a 94,4-percentnou úspešnosťou zákrokov.

Trinásťgólovú prestrelku na ľade St. Louis Blues vyhrali hostia z Minnesoty 8:5. Až päť z ôsmich gólov pridali v prostrednom dejstve a v tabuľke Centrálnej divízie sa priblížili k vedúcemu Dallasu na rozdiel jedného bodu. Domácim nepomohol ani druhý hetrik ruského útočníka Pavla Bučneviča v NHL, ďalšie dva góly pridal Čech Jakub Vrána. Hostia bodovali v 14. zápase za sebou, čím stanovili nový klubový rekord. Predchádzajúci držali od decembra 2016. V drese Minnesoty mal Ryan Hartman dva góly a asistenciu, Joel Eriksson Ek gól a dve asistencie.

NHL - sumáre:

Washington Capitals – Buffalo Sabres 5:4 pp a sn (1:3, 0:0, 3:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 11. Oshie (Strome, Ovečkin), 42. Kuznecov (Alexejev, Oshie), 51. Ovečkin (Van Riemsdyk, Strome), 59. Wilson (Bäckström), rozh. nájazd Kuznecov – 5. Ljubuškin (Krebs, Stillman), 9. Peterka (Quinn), 19. Jost, 46. Girgensons (Krebs, Power). Brankári: Lindgren - Luukkonen, strely na bránku: 39:27

Toronto Maple Leafs – Colorado Avalanche 1:2 pp a sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 4. Rielly (Marner, Järnkrok) – 15. Rantanen (Makar, MacKinnon), rozh. nájazd MacKinnon. Brankári: Samsonov - Georgijev, strely na bránku: 19:29

St. Louis Blues – Minnesota Wild 5:8 (3:1, 1:5, 1:2)

Góly: 5. Bučnevič (Krug, Tucker), 15. Vrána (Krug, Binnington), 18. Vrána (Kyrou, Schenn), 32. Bučnevič (Thomas, Krug), 55. Bučnevič (Faulk, Thomas) – 13. Eriksson Ek (Boldy, Hartman), 25. Klingberg (Johansson, Eriksson Ek), 27. Sundqvist (Steel, Gaudreau), 27. Shaw (Reaves, Eriksson Ek), 33. Hartman (Zuccarello), 34. Goligoski (Boldy, Steel), 43. Reaves (Goligoski, Dewar), 49. Hartman. Brankári: Binnington (33. Greis) - Fleury, strely na bránku: 36:35

Anaheim Ducks – New York Islanders 3:6 (2:1, 0:2, 1:3)

Góly: 1. Jones (Fowler, Terry), 18. Shattenkirk (Zegras, Strome), 56. Shattenkirk (Vatrano, Comtois) – 13. Palmieri (Engvall, Pelech), 30. Fasching (Parise, Aho), 40. Nelson (Pelech, Palmieri), 43. Engvall (Palmieri), 50. Nelson (Palmieri, Dobson), 53. Parise (Pageau). Brankári: Gibson - Sorokin, strely na bránku: 23:33

Slovák v akcii:

Martin Fehérváry (Washington) 25:22 0 0 0 0 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/