Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Washington zdolal Columbus 1:0, hetriky Pastrňáka a Connora

BRankári Bostonu Bruins Jeremy Swayman (1) a Linus Ullmark sa tešia po výhre v zápase NHL v Anaheime v nedeľu 8. januára 2023. Foto: TASR - AP

V akcii bol aj útočník Adam Ružička, ktorého Calgary prehralo na ľade Chicaga 3:4 po predĺžení.

New York 9. januára (TASR) - Hokejisti Washingtonu so slovenským obrancom Martinom Fehérvárym zdolali v nočnom zápase NHL Columbus 1:0. V akcii bol aj útočník Adam Ružička, ktorého Calgary prehralo na ľade Chicaga 3:4 po predĺžení. V noci na pondelok sa zrodili dva hetriky, David Pastrňák pomohol tromi gólmi a asistenciou k suverénnemu triumfu Bostonu na ľade Anaheimu 7:1 a Kyle Connor sa tromi presnými zásahmi podieľal na víťazstve Winnipegu nad Vancouverom 7:4.

Jediný gól súboja Washington - Columbus vsietil už v 3. minúte domáci obranca Erik Gustafsson. Brankár Darcy Kuemper zneškodnil všetkých 38 striel hostí a dosiahol štvrté čisté konto v sezóne, tretie za uplynulých 10 štartov. Celkovo to bol už jeho 29. shutout v NHL. "Dobré tímy nájdu cestu k víťazstvu a v tomto zápase sme to dokázali. Počas sezóny sú výsledky a stretnutia vyrovnanejšie. Teší nás, že sme to zvládli," povedal Kuemper pre nhl.com. Tohtosezónnu premiéru v NHL absolvovali skúsení útočníci Nicklas Bäckström a Tom Wilson, ktorí sa vrátili do zostavy Capitals po operáciách. "Znamenalo to pre mňa veľa, že som mohol opäť nastúpiť. Chýbalo mi to. Po zranení som nevedel, čo bude ďalej a preto som rád za návrat. Bolo to skvelé," uviedol Bäckström. Fehérváry nastúpil v tretej obrannej dvojici s Alexandrom Alexejevom, odohral 17:44 min., vyslal jednu strelu na bránku, rozdal štyri bodyčeky a zblokoval dve strely súpera.

O víťazstve Chicaga nad Calgary rozhodol gól Maxa Domiho na začiatku druhej minúty predĺženia. "Odohrali sme skvelý zápas. Opäť nás podržal brankár Stalock, ktorý predviedol niekoľko dôležitých zákrokov. V predĺžení sa môže stať čokoľvek, ale tešíme sa z víťazstva," konštatoval 27-ročný Domi. Nemecký útočník v službách Blackhawks Lukas Reichel strelil prvý gól v profiligovej kariére, ku ktorému pridal aj dve asistencie. "Bol to pre mňa splnený sen. Prvýkrát sa presadiť v lige je špeciálny moment, chcem v tom pokračovať a pomáhať tímu," povedal synovec bývalého českého útočníka Roberta Reichela. "Jastrabi" uspeli, hoci druhýkrát za sebou nastúpili bez zraneného ofenzívneho lídra Patricka Kanea. Ružička odohral vo štvrtom útoku "plameňov" 7:52 min a pripísal si mínusový bod. Nebodoval už v šiestom zápase za sebou, mal druhý najnižší "icetime" v sezóne.

Connor pomohol hetrikom k domácemu triumfu Winnipegu nad Vancouverom. Útočník Jets bodoval v šiestom zápase za sebou, zaznamenal v nich dokopy 11 bodov (5+6). "Myslím si, že naša formácia hrala veľmi dobre," konštatoval Connor, ktorý nastúpil v lajne s Nikolajom Ehlersom a Pierrom-Lucom Duboisom: "Podľa mňa máme spolu veľký potenciál. Dúfame, že budeme takto ďalej pokračovať. Bol to len druhý zápas Ehlersa po zranení, určite sa zlepší a porastie aj náš výkon." Winnipeg zvíťazil v piatom zápase za sebou a posunul sa na tretie miesto Západnej konferencie. Canucks sa nedarí a z uplynulých piatich duelov prehrali až štyri.

Dallas zdolal Floridu aj v druhom zápase v tejto sezóne. Jason Robertson strelil dva góly Stars pri víťazstve 5:1. "Vždy máme v pláne presadiť sa v stretnutí ako prví. Snažili sme sa prevziať kontrolu nad hrou v druhej a tretej tretine a tešíme sa z triumfu," povedal Robertson. Brankár Jake Oettinger predviedol 27 úspešných zákrokov a pomohol svojmu mužstvu uspieť po dvoch prehrách: "V prvej tretine bola Florida lepšia, no potom sme sa zlepšili a chalani dali niekoľko gólov, čo nám pomohlo."

Pozíciu najlepšieho tímu súťaže potvrdili hokejisti Bostonu. Na ľade Anaheimu uspeli vysoko 7:1 a bodovali v 14. zápase za sebou. Útočník hostí David Pastrňák zaznamenal 13. hetrik v profiligovej kariére, pridal k nemu aj jednu asistenciu.

Philadelphia prehrala doma s Torontom 2:6. Útočníci Calle Järnkrok a John Tavares zaznamenali v drese hostí zhodne gól a dve asistencie, Mitchell Marner dosiahol tri asistencie. Auston Matthews sa stal tretím Američanom, ktorý začal kariéru v NHL s minimálne 20 gólmi v siedmich sezónach za sebou. Pridal sa k Jimmymu Carsonovi (7) a Patrickovi Kaneovi (13). "Myslím si, že náš začiatok bol naozaj dobrý. Využili sme šance, čo nám pomohlo v zápase. Neodohrali sme však najlepší duel v sezóne, keďže sme sa museli spoľahnúť aj na brankára Matta Murrayho. Ten predviedol opäť úžasný výkon," pochválil brankára kouč hostí Sheldon Keefe.

Nemecký brankár Thomas Greiss predviedol 35 úspešných zákrokov a pomohol St. Louis Blues k víťazstvu 3:0 na ľade Minnesoty. Bolo to pre neho prvé čisté konto v sezóne a 16. v profiligovej kariére. "Som tu už nejaký čas a máme tu dobrého trénera Davida Alexandra. Robíme spolu cvičenia každý deň a aj vďaka nemu sa zlepšujem," poznamenal Greiss.

Jake Guentzel dal dva góly pri triumfe Pittsburghu nad Arizonou 4:1. "Tučniaci" uspeli po sérii šiestich prehier a zvíťazili v desiatom vzájomnom zápase proti Coyotes. Jedinú dlhšiu sériu v súčasnosti proti rovnakému súperovi drží Minnesota, ktorá uspela trinásťkrát v rade proti Anaheimu.

NHL - sumáre:

Winnipeg Jets - Vancouver Canucks 7:4 (2:2, 3:2, 2:0)

7. Connor (Ehlers, Dubois), 8. Connor (Stenlund, Dubois), 24. Ehlers (Dillon, Dubois), 26. Barron (Lowry, Dillon), 39. Jonsson Fjällby (Gagner, Pionk), 46. DeMelo (Jonsson Fjällby, Samberg), 54. Connor (Ehlers, Dubois) – 16. Miller (Pettersson, Kuzmenko), 18. Studnicka (Schenn, Joshua), 28. Horvat (Miller, Bear), 30. Dries (Miller, Garland). Brankári: Rittich - Delia (26. Martin), strely na bránku: 27:38.

Dallas Stars - Florida Panthers 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Góly
: 17. Robertson (Pavelski, Suter), 31. Lundkvist (Johnston, Suter), 34. Lindell (Benn, Dellandrea), 45. Robertson (Miller), 56. Heiskanen – 33. Verhaeghe (Montour, Tkachuk). Brankári: Oettinger - Knight, strely na bránku: 34:28.

Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól:
3. Gustafsson (Dowd, Hathaway). Brankári: Kuemper - Merzlikins, strely na bránku: 19:38.

Arizona Coyotes - Pittsburgh Penguins 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Gól
y: 6. Hayton (Keller, Schmaltz) – 26. Guentzel (Crosby, Rutta), 30. Guentzel (Rust, Crosby), 51. Zucker (Malkin, Joseph), 59. Carter. Brankári: Vejmelka - DeSmith, strely na bránku: 24:28.

Chicago Blackhawks - Calgary Flames 4:3 pp (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)

Góly
: 3. Reichel (S. Jones), 11. Blackwell (Lafferty, R. Johnson), 21. Kurashev (Reichel, Domi), 62. Domi (Reichel, McCabe) – 9. Lindholm (Toffoli, Andersson), 22. Huberdeau (Lucic), 30. Kadri (Lindholm, Toffoli). Brankári: Stalock - Markström (21. Vladař), strely na bránku: 25:47.

Minnesota Wild - St. Louis Blues 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Góly
: 9. Saad (Neighbours, Parayko), 54. Schenn (Saad), 60. Schenn (Bučnevič, Parayko). Brankári: Gustavsson - Greiss, strely na bránku: 35:24.

Philadelphia Flyers - Toronto Maple Leafs 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)

Góly
: 18. Konecny, 29. Deslauriers (Brown) – 10. Järnkrok (Marner, Timmins), 18. Aston-Reese (Holmberg), 28. Timmins (Marner, Tavares), 31. Liljegren (Järnkrok), 33. Tavares (Järnkrok), 54. Matthews (Tavares, Marner). Brankári: Hart - Murray, strely na bránku: 36:35.

Anaheim Ducks - Boston Bruins 1:7 (1:2, 0:2, 0:3)

Góly
: 17. Zegras (Strome, Vatrano) – 4. Pastrňák (Krejčí, Zacha), 10. Krejčí (Pastrňák, Zacha), 32. Pastrňák (Bergeron), 33. Pastrňák (Grzelcyk, Krejčí), 47. Marchand (Frederic, Coyle), 52. Lindholm, 57. Coyle (Grzelcyk, Hall). Brankári: Gibson - Swayman, strely na bránku: 29:42.

Martin Fehérváry (Washington) 17:44 0 0 0 0 1 0

Adam Ružička (Calgary) 7:52 0 0 0 -1 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Štatistiky Slovákov v základnej časti - Tatar vedie s 24 bodmi

Štatistiky slovenských hokejistov v základnej časti zámorskej NHL k 9. januáru 2023:

Jaroslav Halák (NY Rangers) 11 4 268 31 89,6% 2,85 0 0

/za menom a klubovou príslušnosťou nasledujú počet odohratých zápasov, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných zápasov, víťazstiev, počet úspešných zákrokov, inkasovaných gólov, percentuálna úspešnosť zásahov, priemer inkasovaných gólov na zápas, počet shutoutov, trestné minúty/

Individuálne štatistiky - líder McDavid má 14-bodový náskok pred Draisaitlom

Individuálne štatistiky v základnej časti zámorskej hokejovej NHL k 9. januáru 2023: