< sekcia Šport

Zámorských posíl bude málo, komplikácia je i nejasná play off NHL

Slovenský brankár Adam Húska, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Slovenský tím v Rige by mohli posilniť ešte hráči, ktorých kluby NHL vypadnú v 1. kole vyraďovacej časti.

Bratislava 10. mája (TASR) - Slovenská hokejová reprezentácia môže pre MS v Rige zatiaľ počítať iba s dvomi posilami zo zámoria a ich počet sa v najbližších dňoch zrejme veľmi nezvýši. V špecifickej sezóne sa bude musieť prioritne spoľahnúť na hráčov, ktorých kluby nepostúpia do play off NHL, respektíve mladých hokejistov nastupujúcich prevažne vo farmárskej AHL.

Šampionát odštartuje v lotyšskej metropole 21. mája, výpravy však budú musieť priletieť do Rigy o niekoľko dní skôr, aby pred príchodom do uzavretej "bubliny" stihli absolvovať sériu procedúr, vrátane povinného testovania na koronavírus. Slováci majú odlet do Lotyšska naplánovaný na 16. mája. Spomedzi hráčov zo zámoria je už potvrdený príchod brankára Adama Húsku (Hartford Wolf Pack/AHL) a útočníka Róberta Lantošiho (Providence Bruins/AHL), ktorí budú vo výprave odlietajúcej do Rigy v nedeľu. Vedenie národného tímu sa usiluje, aby sa k posilám pridali aj Marián Studenič (New Jersey Devils/NHL, Binghamton Devils/AHL) a Adam Ružička, najproduktívnejší hráč Stocktonu Heat (AHL). Studenič by mal byť voľný pre reprezentáciu, keďže New Jersey už dávnejšie stratilo šancu na postup do vyraďovačky a jeho farmársky tím odohrá posledný zápas v nedeľu 16. mája. V zredukovanej sezóne AHL sa nebude hrať play off o Calderov pohár, s výnimkou Pacifickej divízie, kde všetkých sedem mužstiev zabojuje v závere mesiaca na miniturnaji o divízny titul. Ružičkov Stockton už svoje zápasy vo farmárskej lige dohral, teoreticky by si ho ešte mohlo stiahnuť Calgary na play off NHL, no Flames majú už len minimálnu šancu na postup.

Z hráčov AHL ešte prichádzajú do úvahy obranca Martin Fehérváry (Hershey Bears) a Martin Marinčin (Toronto Marlies). Je však silný predpoklad, že ich Washington Capitals, respektíve Toronto Maple Leafs povolajú pred play off NHL do prvého tímu, kde budú pripravení naskočiť v prípade zranenia. Marko Daňo je už teraz v taxi tíme Winnipegu Jets, ktorý sa pomaly chystá na 1. kolo vyraďovačky. V závere ročníka nastupuje za San Jose Sharks obranca Christián Jaroš. "Žraloci" síce nepostúpia do bojov o Stanleyho pohár, no štart Jaroša na MS je otázny, keďže 25-ročnému zadákovi sa po sezóne končí zmluva. Navyše by ho mohol ešte využiť farmársky tím San Jose Barracuda v nadstavbe Pacifickej divízie.

Christián Jaroš, archívna snímka.
Foto: TASR Martin Baumann


Z klubov NHL, ktoré nepostúpili do vyraďovačky, budú voľní Andrej Sekera (Dallas) a Richard Pánik (Detroit), teda dvojica hráčov, ktorá štartovala na domácich MS 2019. Ich účasť na tohtoročnom šampionáte je však nepravdepodobná. Sekera sa vlani prebojoval s Dallasom až do finále play off, nedávno prekonal ochorenie COVID-19 a je pravdepodobné, že si bude chcieť odpočinúť.

Slovenský tím v Rige by mohli posilniť ešte hráči, ktorých kluby NHL vypadnú v 1. kole vyraďovacej časti. Zatiaľ však nie je známe, kedy presne sa play off rozbehne. Základná časť sa totiž natiahne o dohrávky Vancouveru, ktorý si musel po koronavírus odložiť niekoľko zápasov. Oficiálne sa základná časť skončí 19. mája po trojici súbojov Canucks - Flames, väčšina tímov ju ale dohrá skôr. Je pravdepodobné, že vedenie profiligy, ktoré sa borí s časovým sklzom, nebude čakať na výsledky dohrávok a hneď ako bude jasné, že Calgary a Vancouver stratili šancu na postup, vypíše termín štartu play off. Je zrejmé, že boje v niektorých divíziách sa začnú skôr. Pôvodne mala základná časť NHL vyvrcholiť 8. mája a play off sa začať 11. mája.

Tento rok môže každý tím na MS zapísať na šampionátovú súpisku až 28 hráčov a vedenie slovenského mužstva si pravdepodobne ponechá pár miest voľných pre prípadné posily zo zámoria. Títo hráči budú musieť po prílete do Rigy a zapojení sa do bubliny takisto absolvovať povinné testy na koronavírus. Čakať sa bude na prípadný príchod obrancu Erika Černáka z Tampy Bay, obhajca Stanleyho pohára má však opäť tie najvyššie ambície a dá sa očakávať, že v play off pôjde ďaleko. Podobne aj Vegas, ktorý má v kádri Tomáša Jurča. Po 1. kole by mohol byť voľný Tomáš Tatar z Montrealu, skúsenému útočníkovi sa však po sezóne skončí kontrakt a zrejme zamieri na trh s voľnými hráčmi. Je otázne, či v takej situácii bude chcieť riskovať zranenie na MS. Zmluvy sa rovnako končia aj Jaroslavovi Halákovi (Boston) a Zdenovi Chárovi (Washington).