< sekcia Šport

V slalome druhýkrát zlatý Grange, Adam Žampa obsadil 19. miesto

Slovenský lyžiar Adam Žampa. Foto: TASR/AP

Po prvom kole slalomu bol Slovák so štartovým číslom 30 priebežne 16. najrýchlejší čas so stratou 2,01 na vedúceho Marcela Hirschera.

Vail/Beaver Creek 15. februára (TASR) - Francúzsky lyžiar Jean-Baptiste Grange získal zlatú medailu v nedeľňajšej záverečnej súťaži MS v americkom Beaver Creeku pri Vaile. Slalomový titul ukoristil a na zlato zo šampionátu v roku 2011 v Ga-Pa nadviazal s náskokom 35 stotín pred Nemcom Fritzom Dopferom, bronz vydoloval ďalší Nemec Felix Neureuther (+0,55 s). Slovák Adam Žampa si v prvom kole vytvoril nádejnú pozíciu na ďalší výrazný výsledok svojej kariéry, ale napokon skončil devätnásty so stratou 3,64 s, jeho brat Andreas si polepšil z 38. na 29. pozíciu (+7,85).

Tridsaťročný Grange triumfoval prekvapujúco, hoci medzi hustými bránkami patrí medzi najväčšie postavy svojej éry. Okrem titulu pred štyrmi rokmi má slalomový špecialista aj bronz z roku 2007, v roku 2009 sa stal spolu s Veronikou Zuzulovou neoficiálnym majstrom Európy v paralelnom slalome, predtým v tom istom roku získal malý sezónny glóbus Svetového pohára a celkovo vyhral 9 pretekov v SP. Predchádzajúce však práve pred štyrmi rokmi, potom bojoval so zraneniami a so stratou pretekárskej fazóny. V tejto sezóne bol štyrikrát v prvej desiatke, najlepšie šiesty.

Mužský slalom sa na rozdiel od ženského išiel na náročnom profile. Kým Golden Eagle (Zlatý orol) sa vyznačuje rytmikou, spodná časť kopca Birds Of Prey (Draví vtáci) má viac zlomov, naklonení a kompresií. Keď sa k tomu pridal ničiaci sa povrch, na Adama Žampu nečakala žiadna vášnivá jazda, ale tvrdý boj. S podmienkami sa popasoval senzačne, v náročných úsekoch s bránkami v prelomových odskokoch si držal líniu, strategicky neriskoval priamy oblúk a sústredil sa na plynulé výjazdy do plošín. Bez výraznejšieho zaváhania dosiahol široko-ďaleko najlepší čas. V jeho okolí mali všetci súperi značné problémy, z piatich pretekárov pred Slovákom štyria vypadli a bývalý majster sveta Ivica Kostelič zaostal takmer sekundu. Vypadli aj dvaja pretekári po Žampovi a výkonom sa mu ako-tak priblížil s 38-kou iba Kanaďan Trevor Philp, ktorý za ním zaostal 66 stotín. Celkovo Žampa so štartovým číslom 30 v 1. kole zašiel 16. najrýchlejší čas so stratou 2,01 na vedúceho Marcela Hirschera. Jeho mladší brat Andreas Žampa s číslom 56 stratil 5,66 s a pred druhou jazdou to bola 38. pozícia.

Prvá časť vyvrcholenia šampionátu sa niesla v znamení mikrosúboja fenomenálneho Hirschera s Rusom Alexandrom Chorošilovom. Suverénny víťaz generálky na MS (slalom SP v Schladmingu) zaostal za svojím súperom 28 stotín, ďalší pretekári už oveľa viac. Tretí Švéd Andre Myhrer 66 stotín a štvrtý jeho krajan Mattias Hargin 0,85 s. Minimálne výkon tretieho Švéda Jensa Byggmarka, desiateho v celkovom poradí, bol zaujímavý pre 24-ročného Žampu, ktorý na neho strácal len 46 stotín a je známy výbornými druhými kolami. Lenže tentoraz to na rozdiel od predchádzajúcich MS a vlaňajších ZOH nepotvrdil, už v druhej bránke po štarte mal neisté nasadenie a hoci si držal šancu na uchopenie priebežného čela súťaže, po druhom medzičase vošiel príliš pod bránku a strata narástla o sekundu. V tom momente sa zaradil na 10. priečku a hoci mnohí pretekári vo vabank-slalome povypadávali, stačilo to len na vyrovnanie jeho najlepšieho výsledku na týchto MS (19. miesto v kombinácii). Medzi tými, ktorí v 2. kole zlyhali, bol aj Hirscher, ktorý na ceste za jasnou medailou chytil v cieľovom spáde "špicara". Jazda nesadla ani Chorošilovovi, ktorý klesol na 8. priečku.

Výsledky slalomu mužov na MS:
1. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 1:57,47 min., 2. Fritz Dopfer (Nem.) +0,35 s, 3. Felix Neureuther (Nem.) +0,55, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,57, 5. Mattias Hargin (Švéd.) +0,62, 6. Andre Myhrer (Švéd.) +0,74, 7. Markus Larsson (Švéd.) +1,00, 8. Alexander Chorošilov (Rus.) +1,47, 9. Sebastian-Foss Solevaag (Nór.) +2,31, 10. Linus Strasser (Nem.) +2,38, ... 19. Adam ŽAMPA (SR) +3,64, ... 29. Andreas ŽAMPA (SR) +7,85.