Žilina - Slovan 3:1, Trenčín tiež víťazne nad Popradom 4:1

Na snímke druhý gól domácich v 20. min. stretnutia dal Tomáš Sýkora, keď z blízka prekonal brankára hostí Tomi Karhunena.Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Žilinskí hokejisti výhrou nad Slovanom znížili stav série na 1:2. Taktiež sa darilo trenčianskym hráčom, ktorí zvýšili stav na série 2:1.

Žilina 13. marca (TASR) - Hokejisti MsHK Žilina zvíťazili v treťom štvrťfinále Tipsport extraligy nad Slovanom Bratislava 3:1 a znížili stav série na 1:2. Štvrtý zápas je na programe v stredu opäť na žlinskom ľade.

MsHK DOXXbet Žilina - HC Slovan Bratislava 3:1 (2:0, 0:0, 1:1) Stav série: 1:2

Góly: 2. Drábek (Ďurkech, Smotrila), 20. T. Sýkora (Stupka, Dlouhý), 59. Róbert Huna (Houdek) - 49. Lipiansky (Jass). Rozhodovali: Kubuš, P. Grečko - Stano, Novák, vylúčení: 4:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Houdek, Ďurkech, Krčula, Staňo - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - T. Sýkora, V. Nemec, Stupka - Smotrila, Drevenák, Drábek - Linet, Troliga, Kubiš

Slovan: Karhunen - Švarný, Dobroň, Ďatelinka, P. Frühauf, Jerofejevs, Štajnoch, Jass, L. Kozák - L. Hudáček, Lipiansky, Bartánus - Kukumberg, Bulík, M. Hudec - Skokan, M. Sloboda, M. Bakoš - Harvey, Preisinger, Buc

Žilinčania sa pustili do svojho súpera bez rešpektu. Už po 93 sekundách v presilovej hre dorazil puk po strele Ďurkecha do siete Drábek - 1:0. Hneď na to mohol vyrovnať Lipiansky, ale sám pred Lacom ani na dvakrát neuspel. Slovanisti zvyšovali svoje tempo, na strážcu domácej svätyne postupne nevyzreli Kukumberg a Buc. V druhej polovici tretiny najskôr vlci nevyužili 89 sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov, ale 34 sekúnd pred sirénou už po nezištnej Stupkovej nahrávke prestrelil Karhunena Tomáš Sýkora.

V opatrnom úvode prostrednej časti zaujali len možnosti Richarda Hunu a Ivana Švarného, pri ktorých sa vyznamenali obaja brankári. V 28. minúte sa ocitol medzi kruhmi nepokrytý Harant, z dobrej pozície však prestrelil Karhunenovu bránu. V ďalšom priebehu sa hral bojovný hokej bez väčších príležitostí. Slovan mal optickú prevahu, ale skórovať mohli domáci. V 36. minúte sa dostal do samostatného úniku Tomáš Sýkora, ale fínsky gólman jeho úmysel vystihol. Na opačnej strane nepretlačil puk do siete zblízka Jerofejevs.

Do tretej časti vstúpili hostia s jasným cieľom zdramatizovať vývoj duelu. Po Kukumbergovom zakončení sa Laco stihol premiestniť a puk pred čiarou betónom zachytiť. Na opačnej strane napriahol v pravom kruhu Sivák a opečiatkoval brvno brány Slovana. V 49. minúte sa Bratislavčania predsa len dočkali. Lipiansky sa po individuálnej akcii dostal pred Laca, položil si ho na ľad a zasunul puk za jeho chrbát. Belasí sa snažili vyrovnať, Žilinčania však pozorne bránili. Necelé dve minúty pred sirénou odvolával tréner Slovana brankára Karhunena, puku sa zmocnil Róbert Huna a cez celé klzisko ho poslal do brány. Žilina znížila stav série na 1:2 v prospech súpera.

Hlasy trénerov:Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Som rád, že sme vyhrali a vrátili sme sa do hry v sérii. Hrali sme veľa presiloviek, využili sme dve. Škoda nevyužitej presilovej hry o dvoch hráčov alebo samostatného nájazdu Sýkoru, mohli sme rozhodnúť skôr. Túžba a bojovnosť však nakoniec slávili úspech. Zajtra chceme uspieť. Po takomto víťazstve sa bude regenerovať lepšie.“

Roman Stantien, asistent trénera Slovana: „Po taktickej stránke sme nezvládli prvú tretinu. Od toho sa odvíjal ďalší vývoj. Za jednu tretinu už nemôžeme dobehnúť to, čo sme v prvej polovici pokazili.“

Dukla Trenčín - HK AutoFinance Poprad 4:1 (1:0, 2:0, 1:1) stav série 2:1

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili v treťom štvrťfinále Tipsport extraligy nad HK Poprad 4:1 a v sérii sa ujali vedenia 2:1. Štvrtý zápas je na programe v stredu opäť pod hradom Matúša Čáka.

Góly: 17. Šťastný (Hlubuček, Daňo), 21. Pardavý (Gabriš), 32. Fabuš (Pardavý), 60. Gašparovič (Sojčík) - 49. Vaic (Svitana, Fabian). Rozhodovali: Jonák, J. Konc - Valach, Tvrdoň, vylúčení: 10:9, navyše: Fojtík 10 minút za zhodenie rukavíc - Rapáč 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 4210 divákov

Trenčania nastúpili na domáci zápas nabudení, od začiatku vyvinuli na Popradčanov tlak a v 9. minúte prišla vážnejšia akcia, ale bez gólu. V 16. minúte hrali domáci presilovku, ktorú v 17. minúte využil na strelenie vedúceho gólu Šťastný. Na začiatku druhej tretiny mali domáci opäť výhodu presilovej hry, ktorú v 21. minúte využilPardavý na strelenie druhého gólu. Domáci naďalej tlačili, ale Poprad odolával ich náporu. V 27. minúte mal Poprad výhodu presilovej hru, ale Trenčania sa vynikajúco ubránili. V 30. minúte prišla šanca domácich streliť do odkrytej bránky tretí gól, ale Filo netrafil puk. V 32. minúte dostal Fabuš Trenčín do trojgólového vedenia. Poprad v druhej tretine hral iba na presilové hry, ale i tie nevyužíva a bráni sa tak naďalej trenčianskemu náporu. V 38. minúte sa Poprad tlačí na domácu bránku a snaží sa znížiť vedenie Trenčína, ale ten odoláva a tlačí hru von z obranného pásma. Tretia tretina začala trenčianskou presilovkou, ale bez gólového efektu. Poprad sa snaží o strelenie kontaktného gólu a v presilovej hre v 49. minúte sa mu to aj podarí zásluhou Vaica. Popradčania mali v 55. minúte viac šancí na strelenie druhého gólu, čo sa im však nepodarilo. Trenčania získali v 57. minúte presilovú hru, ktorú však nevyužili. V 60. minúte strelil do prázdnej bránky štvrtý gól Gašparovič.