Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Šport

Definitíva - v prípade úspechu Krakova budú zjazdári súťažiť v Jasnej

Olympijská vlajka Foto: internet

Prvým testom pre Nízke Tatry bude podľa šéfky Slovenskej lyžiarskej asociácie Janky Gantnerovej juniorský svetový šampionát.

Demänovská Dolina 22. augusta (TASR) – Najpodstatnejším výsledkom štvrtkového slovensko-poľského rokovania prípravného výboru kandidatúry ZOH 2022 je definitívna dohoda, že Krakov podá prihlášku na usporiadanie hier a súťaže v alpských lyžiarskych disciplínach sa uskutočnia v Jasnej. "Na základe tejto dohody budeme postupovať podľa procedúr daných Medzinárodným olympijským výborom (MOV) pri spracovaní prihlášky," zdôraznil predseda slovenskej časti prípravného výboru Juraj Blanár.

Poľské mesto oznámi 14. novembra oficiálnu kandidatúru na organizáciu ZOH. "Oznámi ju v spolupráci s nami. Následne v marci 2014 podá žiadosť doplnenú o všetky nevyhnutné prílohy," dodal Blanár. Prípravný výbor sa najbližšie zíde 15. septembra v Krakove, kde sa už bude rokovať podrobnejšie. Jeho šéfka Jagna Marczulajtis-Walczaková poďakovala za ústretový prístup slovenských partnerov. "Keď padla možnosť, aby sa hokejový turnaj uskutočnil na Slovensku, ešte viac sme sa utvrdili, že Slováci sa chcú zo všetkých síl podieľať na tomto našom spoločnom projekte," skonštatovala.

"Základom je robiť všetky kroky spoločne. Chceme ísť príkladom, že takéto športové podujatie sa dá zorganizovať v spolupráci dvoch susediacich štátov a národov. Našou ideou je, aby sme sa koncentrovali na región Tatier a trvalý profit z tohto úsilia mali obidve strany," zdôraznil prezident Poľského olympijského výboru Andrzej Krasnicki.

Výsledky rokovania kvitoval aj predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár. „Trochu nás tlačil termín daný našou vládou, aby sme ju už v októbri informovali o tom, ako a čo sa má na Slovensku uskutočniť a čo treba urobiť pre úspešnú kandidatúru Krakova," povedal s tým, že slovenská strana je pripravená spolupracovať na všetkom potrebnom.

Prvým testom pre Nízke Tatry bude podľa šéfky Slovenskej lyžiarskej asociácie Janky Gantnerovej juniorský svetový šampionát od 26. februára do 3. marca budúceho roku. „Táto akcia vysokého rangu určite preverí naše organizačné schopnosti. Chceme ňou deklarovať, že Slovensko dokáže zorganizovať takéto vrcholné podujatia," povedala.

„Jasná má už teraz certifikát Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), no samozrejme, treba v súhre štátu a samosprávy dobudovať kvalitnú infraštruktúru. Všetky súvisiace projekty nie sú ničím novým, ale už sa chystajú dlhodobejšie. Netreba budovať nič navyše v súvislosti s organizáciou ZOH, iba dobudovať to, čo aj tak potrebujeme," zdôraznil Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja.