Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Šport

MASKOTY ZOH - Panda Bing Dwen Dwen má zmysel pre vedu a technológiu

Panda Bing Dwen Dwen a lampión Shuey Ron Ron sú maskotmi zimnej olympiády a paralympiády, ktoré sa v roku 2022 uskutočnia v Číne. Foto: TASR/AP

Víťazný návrh je známy od 17. septembra 2019. Panda je v Číne populárna ako národný poklad a jedno z najikonickejších zvierat krajiny.

Peking 27. januára (TASR) - Maskot ZOH 2022 v Pekingu panda Bing Dwen Dwen je odraz čínskeho zmyslu pre vedu a technológiu, pričom dizajnom má osloviť aj najmenších. Maskot pekinskej paralympiády je antropomorfný čínsky lampión Shuey Rhon Rhon a už svojím menom podporuje túžbu po väčšej inklúzii pre ľudí so zdravotným postihnutím v spoločnosti a porozumení medzi kultúrami sveta.

Panda Bing Dwen Dwen zvíťazila spomedzi šesťtisíc námetov a navrhol ju Cchao Süe, ktorý je hlavný dizajnér na Akadémii výtvarných umení v čínskom meste Kanton. Jej typickými prvkami sú srdce zo zlata a láska k všetkým športom. Organizátori prijímali návrhy na maskotov od 8. augusta 2018 a celkovo prijali 5816 motívov. Do užšieho výberu sa dostalo 10 z nich.

Víťazný návrh je známy od 17. septembra 2019. Panda je v Číne populárna ako národný poklad a jedno z najikonickejších zvierat krajiny. Bing Dwen Dwen je panda s vysokým zmyslom pre vedu a technológiu. Pozornosť púta aj svojou celotelovou "škrupinou" z ľadu, ktorou pripomína astronauta. Skafander zároveň naznačuje prijatie nových technológií pre budúcnosť nekonečných možností, no pande pomáha aj pri korčuľovaní, snoubordovaní lyžovaní spolu s olympionikmi. "Na konci procesu navrhovania som si musel vybrať z troch postáv. Vedel som, že maskot musí byť prítulný a príťažlivý pre deti. Preto som požiadal o pomoc môjho 9-ročného syna. Už na prvý pohľad si vybral Binga Dwena Dwena," povedal Cchao Süe pre oficálnu webstránku ZOH2022.

V mandarínskej čínštine, ktorá predstavuje oficiálny dialekt Číny, má výraz "Bing" viacero významov. Najčastejší je "ľad," ale môže to symbolizovať aj čistotu. Výraz "Dwen Dwen" môže znamenať "robustný" alebo "živý," ale aj "deti." Maskot stelesňuje silu a vôlu športovcov a má pomôcť podporiť olympijského ducha. V ľavej ruke má srdce, ktoré evokuje pohostinnosť hostiteľskej krajiny.

Antropomorfný čínsky lampión Shuey Rhon Rhon navrhol vysokoškolský študent so špecializáciou na produktový dizajn Juang Yufan. Lucerny predstavujú úrodu, oslavu, teplo a svetlo. Tvar želania v hornej časti symbolizuje priaznivé šťastie. Ozdobný vzor zahŕňa tradičné čínske umenie vyrezané z papiera. Sneh na tvári symbolizuje pád sezónneho snehu, ktorý dáva prísľub plodného roka. Odráža tiež antropomorfný dizajn a zvýrazňuje roztomilosť maskota. Meno Shuey Rhon Rhon má niekoľko významov.

Výraz "Shuey" má rovnakú výslovnosť ako čínsky znak pre sneh. Prvé slovo "Rhon" v mandarínskej čínštine znamená "zahrnúť, tolerovať." Druhý "Rhon" znamená "topiť sa, spájať, zohrievať." Samotný čínsky lampáš je staroveký čínsky kultúrny symbol spájaný s úrodou a blahobytom. Žiara, ktorá vychádza zo srdca maskota symbolizuje priateľstvo, vrúcnosť, odvahu a vytrvalosť paralympionikov.

Maskoty sú tradičná súčasť olympiád od letných hier v Mníchove 1972, na ktorých sa predstavil prvý oficiálny maskot - pestrofarebný jazvečík Waldi. Štyri roky predtým vo francúzskom meste Grenoble organizátori predávali postavičku na lyžiach s menom Schuss, ktorá však ešte nebola oficiálny maskot. Maskoty slúžia ako populárni a hraví ambasádori hier a usporiadateľskej krajiny, ale aj na podporu marketingu, keďže sa objavujú na množstve reklamných predmetov ako sú oblečenie, plyšové hračky, odznaky či športové náčinie.