Quantcast
< sekcia Šport

Zomrel bývalý reprezentant a rekordér Spartaka Trnava Dušan Kabát

Ilustračná snímka. Foto: TASR Pavel Neubauer

Rodák zo Serede patril do mužstva "veľkej" Trnavy, kde hral spoločne s Jozefom Adamcom, Ladislavom Kunom či Stanislavom Jarábkom.

Praha 29. mája (TASR) - Vo veku 77 rokov zomrel v Prahe bývalý československý futbalový reprezentant Dušan Kabát. Informovali o tom na svojich weboch Slovenský futbalový zväz (SFZ) a klub FC Spartak Trnava, s ktorým niekdajší krídelník získal päť majstrovských titulov (1968, 1969, 1971, 1972, 1973).

Rodák zo Serede patril do mužstva "veľkej" Trnavy, kde hral spoločne s Jozefom Adamcom, Ladislavom Kunom či Stanislavom Jarábkom. V júni 1968 sa pod domáce víťazstvo 2:0 nad Trenčínom podpísal dvoma gólmi, znamenajúcimi historický prvý titul pre Spartak. Kabát mal už vtedy na konte titul (1963/64) s Duklou Praha, kde vojenčil po štyroch sezónach strávených v Trnave. Do Spartaka prišiel ako mladík s futbalovými skúsenosťami v Lepoldove a Piešťanoch.

Jeho vizitka obsahuje 15 ligových sezón, 297 zápasov a v nich 44 gólov, z toho boli tri víťazné. V bezmála 300 stretnutiach inkasoval iba dve žlté karty, vylúčený v lige nebol. V európskych pohároch je trnavský rekordér, za Spartak odohral 34 stretnutí a strelil 7 gólov.

V reprezentačnom drese skóroval Kabát hneď pri svojej premiére v októbri 1965 v zápase kvalifikácie MS 1966 proti Turecku (6:0). Celkovo nastúpil v 24 oficiálnych dueloch, svoj druhý gól za národný tím dal Írsku v Dubline. Bol aktívny účastník nezabudnuteľného zápasu Československo - Brazília (3:2) v Bratislave. Na MS 1970 v Mexiku si nezahral, hoci odohral celú kvalifikáciu. Záver jeho hráčskej kariéry poznačili zdravotné problémy, silne pociťoval koxartrózu.