Quantcast
< sekcia Šport

Zomrel legendárny basketbalista Bill Russell, ikona Bostonu Celtics

Na snímke bývalý legendárny americký basketbalista a člen Siene slávy NBA Bill Russell. Foto: TASR/AP

Russella v roku 1980 zvolili basketbaloví novinári za najlepšieho hráča v histórii NBA.

Boston 31. júla (TASR) - Vo veku 88 rokov zomrel v nedeľu bývalý legendárny americký basketbalista a člen Siene slávy NBA Bill Russell. Niekdajší slávny pivot bol lídrom dynastie Bostonu Celtics, ktorá v rokoch 1957-69 vybojovala 11 titulov v zámorskej profilige. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Russell získal päťkrát cenu pre najužitočnejšieho hráča súťaže, dvanásťkrát sa predstavil v All Star exhibícii. Počas 13-ročnej kariéry v NBA priviedol Celtics k 11 majstrovským titulom, pričom posledné dva získal ako hrajúci tréner. Stal sa prvým koučom čiernej farby pleti v americkom profesionálnom športe. O jeho úmrtí informovala v nedeľu na sociálnej sieti jeho rodina, príčina smrti nie je známa.

Russella v roku 1980 zvolili basketbaloví novinári za najlepšieho hráča v histórii NBA. Rodák z Louisiany bojoval za práva Afroameričanov, zúčastnil sa aj na slávnom Pochode na Washington v roku 1963, na ňom Martin Luther King vystúpil so slávnym prejavom, ktorý vošiel do histórie pod názvom "I Have a Dream" (Mám sen).

Rodák z Louisiany bojoval za práva Afroameričanov, zúčastnil sa aj na slávnom Pochode na Washington v roku 1963, na ňom Martin Luther King vystúpil so slávnym prejavom, ktorý vošiel do histórie pod názvom "I Have a Dream" (Mám sen). Bývalý prezident USA Barack Obama mu v roku 2011 udelil Prezidentskú medailu slobody. "Svet stratil obra, taký, aký bol Bill vysoký, jeho odkaz ako hráča aj ako človeka siaha omnoho vyššie. Viac než ktokoľvek iný vedel, čo si to vyžaduje, ak chce človek víťaziť. Na palubovke bol najväčší šampión v basketbalovej histórii. Mimo neho bol zástanca ľudských práv, ktorý pochodoval s Dr. Kingom a stál po boku Muhammada Aliho," povedal Obama. "Záväzok USA je, že všetci sa rodia rovní a že všetci si zaslúžia rovnaký prístup. Nikdy sme tento sľub nesplnili na sto percent, ale Bill Russell zaistil, že sme sa od neho úplne neodvrátili," dodal súčasný prezident Joe Biden.

"Bill Russell bol najväčší šampión zo všetkých tímových športov," uviedol vo vyhlásení komisár NBA Adam Silver. "Bill bojoval za niečo väčšie než je šport - za hodnoty rovnosti, rešpektu a inklúzie, ktoré vtlačil do DNA našej ligy," citovala šéfa súťaže agentúra AFP.