< sekcia Šport

Zomrel Pierre Ndaye Mulamba, rekordér v počte gólov na Africkom pohári

Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Futbalista s prezývkou Zabijak prispel v roku 1974 deviatimi gólmi k zisku titulu pre Zair (dnes Konžská demokratická republika).

Kinshasa 27. januára (TASR) - V sobotu ráno zomrel vo veku 70 rokov Pierre Ndaye Mulamba, držiteľ rekordu v počte strelených gólov na záverečnom turnaji Afrického pohára národov (APN). Futbalista s prezývkou "Zabijak" prispel v roku 1974 deviatimi gólmi k zisku druhého a stále posledného kontinentálneho titulu pre Zair (dnes Konžská demokratická republika).

Na víťaznom turnaji postupoval Zair do vyraďovacej fázy turnaja z druhého miesta B-skupiny. Mulamba mal na svojom konte už tri presné zásahy, ku ktorým pridal ďalšie dva v semifinálovom zápase proti usporiadateľom z Egypta (3:2). Vo finále čakala na Zair Zambia. Zápas sa po úvodných 90 minútach skončil nerozhodne 1:1 a o víťazovi nerozhodlo ani predĺženie, keď na druhý Mulambov gól v stretnutí zo 117. minúty dokázala Zambia odpovedať v poslednej minúte stretnutia. V opakovanom zápase napol "Zabijak" sieť Zambijčanov opäť dva razy a po víťazstve 2:0 zdvihol nad hlavu vytúžený pohár, ku ktorému pridal aj ocenenie pre najlepšieho hráča turnaja. Informáciu priniesla agentúra AFP.