Quantcast
< sekcia Šport

Zomrel Marián Šimo, významná novinárska osobnosť športu

Na archívnej snímke Marián Šimo, 26. januára 2010 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Šimo získal počas svojej novinárskej kariéry viaceré ocenenia.

Bratislava 21. mája (TASR) - Vo veku 72 rokov zomrel v sobotu po ťažkej chorobe športový novinár Marián Šimo. Informovali o tom denník Pravda a oficiálny web Slovenského atletického zväzu. Šimo bol významnou novinárskou osobnosťou, písal najmä o atletike, olympizme a športovej politike.

Rodák z Bánoviec nad Bebravou (21. 9. 1949) po maturite na topoľčianskom gymnáziu vyštudoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave žurnalistiku. V minulosti pôsobil v Roľníckych novinách, Športe, Pravde, Sme, istý čas bol jeden z hlavných editorov a až do svojho úmrtia aj redaktor časopisu Slovenská atletika.

Šimo napísal tisíce článkov, v publikácii Helsinki 1983 zvečnil nezabudnuteľný úspech československej atletiky na premiérových MS, spolupracoval na príprave ôsmich olympijských pamätníc, ponúkol príbeh olympijského víťaza v boxe Jána Zacharu v knižke Zlatá za život a len pred tromi rokmi zmapoval históriu slávneho mítingu P-T-S v publikácii „Zürich východu: Hviezdy troch ér“. Svoju poslednú, encyklopédiu osobností slovenskej atletiky, už, nestihol dokončiť.

Šimo získal počas svojej novinárskej kariéry viaceré ocenenia, napríklad Čestné uznanie Klubu fair play (1996), Bronzové kruhy SOV (2007), Cenu Mira Procházku (2009) či Zlatý odznak SOŠV za výnimočný prínos pre olympijské hnutie a šport (2018).