Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Šport

Zomrela gymnastická legenda: Věra Čáslavská podľahla ťažkej chorobe

Svoje dve zlaté medaily z olympijských hier v Tokiu 1964 a Mexiku 1968 odovzdala v piatok 13. septembra 2013 v Bratislave do zbierky SZTK - Múzea telesnej kultúry v SR legendárna česko-slovenská športová gymnastka Věra Čáslavská (na snímke). Foto: TASR/Martin Baumann

Čáslavská bojovala od vlaňajšieho mája s rakovinou pankreasu a podstúpila odvtedy aj niekoľko operácií.

Bratislava, 31. augusta (Teraz.sk) - Sedemnásobná zlatá olympijská medailistka podľahla ťažkej chorobe. Zomrela v utorok večer vo veku 74 rokov.

Česká gymnastka Věra Čáslavská
Foto: TASRČeská gymnastka Věra Čáslavská v súťaži na bradlách o nerovnakej výške žrdi, 13.5.1962
Foto: TASR /Š. PetrášVěra Čáslavská získala na olympijských hrách v Tokiu 1964 a v Mexiku 1968 sedem zlatých medailí, štyrikrát sa stala majsterkou sveta, jedenásťkrát ovládla ME a zároveň bola štvornásobnú športovkyňou roka Československa.

Svoje dve zlaté medaily z olympijských hier v Tokiu 1964 a Mexiku 1968 odovzdala v piatok 13. septembra 2013 v Bratislave do zbierky SZTK - Múzea telesnej kultúry v SR legendárna česko-slovenská športová gymnastka Věra Čáslavská (na snímke).
Foto: TASR/Martin Baumann


Po auguste 1968 bola kvôli svojim postojom k invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vylúčená z radov telovýchovnej organizácie. Po udalostiach podpísala manifest 2000 slov, pred odletom na OH vyhlásila: "Obetovala by som všetky svoje doterajšie medaily za tohtoročné víťazstvo. Lebo nebojujem za seba, ale za nás všetkých. A naši ľudia si zaslúžia víťazstvo."

Svoje dve zlaté medaily z olympijských hier v Tokiu 1964 a Mexiku 1968 odovzdala v piatok 13. septembra 2013 v Bratislave do zbierky SZTK - Múzea telesnej kultúry v SR legendárna česko-slovenská športová gymnastka Věra Čáslavská (na snímke).
Foto: TASR/Martin Baumann


Neskôr sa venovala trénovaniu, v Prahe a Mexiku vychovávala mladé adeptky športovej gymnastiky. V rokoch 1990 - 1996 bola predsedkyňou Československého olympijského výboru a v rokoch 1995 - 2001 takisto členkou Medzinárodného olympijského výboru.

Věra Čáslavská
Foto: TASR/Michal Svítok


Čáslavská bojovala od vlaňajšieho mája s rakovinou pankreasu a podstúpila odvtedy aj niekoľko operácií. Štvornásobná majsterka sveta pre zhoršujúci sa zdravotný stav neodcestovala ani na OH do Ria de Janeira.

V sobotu 19. januára 1963 vyhlásili v bratislavskom Parku kultúry a oddychu tri najlepšie kolektívy a 10 najúspešnejších čs.športovcov v r. 1962. Na snímke gymnastka Věra Čáslavská, majsterka sveta.
Foto: TASR/Viliam Přibyl


Zomrela v nemocnici, kam ju previezli po tom, ako sa zhoršil jej zdravotný stav. "Stratila som veľkú priateľku a táto krajina stratila človeka, ktorý pre ňu znamenal veľa," vyhlásila pre ČRo Čáslavskej blízka priateľka, filmová dokumentaristka Olga Sommerová.

Pozrite si historické fotografie Věry Čáslavskej


"Spolu s Emilom Zátopkom je Věra Čáslavská najväčším českým športovcom, a to nielen dosiahnutými výsledkami, ale aj svojím prístupom k športu i svojimi ľudskými postojmi, všetkým, čím sa zapísala do sŕdc svojich priaznivcov i myslí nepriateľov," uviedol v jej profile na svojom webe Český olympijský výbor.