< sekcia Šport

ĎALŠÍ CENNÝ KOV: V super-G zlato Farkašovej a Kraka, bronz Harausa

Na snímke slovenská slalomárka Henrieta Farkašová (vľavo) s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vybojovali vybojovali zlato v Super-G v kategórii zrakovo postihnutých žien zlato na ZPH v juhokórejskom Pjongčangu 11. marca 2018. Foto: TASR/AP

Slovensko tak má po dvoch súťažných dňoch ZPH 2018 na konte už päť medailí.

Pjongčang 11. marca (TASR) - Slovenská výprava získala v druhý deň zimných paralympijských hier v Pjongčangu ďalšie tri medaily v alpskom lyžovaní. V super-G potvrdila úlohu favoritky Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vybojovali zlato v kategórii zrakovo postihnutých žien. Najcennejší kov získal aj Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom v super-G mužov so zrakovým postihnutí, Miroslav Haraus si spolu s navádzačom Marošom Hudíkom vyjazdili bronz.

Farkašová vybojovala v Pjongčangu už druhé zlato, v 1. deň XII. ZPH triumfovala v zjazde. Najúspešnejšia slovenská paralympijská lyžiarka zvíťazila pred dvojicou britských pretekárok a v Pjongčangu tak zatiaľ plní svoj zámer - vyhrať päť zlatých medailí. "Na trati som sa dnes cítila veľmi dobre, aj keď bola horšia ako včera. V niektorých pasážach bola mäkšia, boli tam ryhy. Ale inak som si ju užívala a myslím si, že som odviedla dobrú prácu, aj keď tam boli nejaké drobnejšie zaváhania. Celkovo hodnotím jazdu pozitívne a teším sa z výsledku," povedala pre spv.sk už sedemnásobná paralympijská víťazka. Farkašová sa vrátila aj k jednotlivým časovým úsekom svojej jazdy: "Ja zvyknem mať väčšinou také pomalšie štarty, pár brán, kým sa do toho dostanem, takže tie prvé medzičasy bývajú pomalšie. Dnes to bolo tiež tak a potom som to doháňala vo zvyšnej časti trate. A v tej spodnej časti to bola taká technickejšia pasáž a tam mám navrch oproti súperkám. To sú časti trate, kde ich môžem poraziť."

Na snímke slovenskí reprezentanti Jakub Krako (vľavo) s navádzačom Branislavom Brozmanom záskali zlato v Super-G mužov v kategórii zrakovo postihnutých mužov na ZPH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu 11. marca 2018.
Foto: TASR/AP

Vo Vancouveri 2010 Farkašová super-G vyhrala, pred štyrmi rokmi v Soči skončila v tejto disciplíne bez medaily. "Ani som sa nad tým nejako nezamýšľala, že som v Soči v tejto disciplíne spadla. Snažila som sa len zájsť skvelú jazdu, takú akú viem, lebo rýchlostné disciplíny mám rada. Práve v tejto sezóne sme si ich veľmi neužili, tak som si povedala, že musím naplno využiť tieto skvelé podmienky, ktoré tu sú a som rada, že sa to aj podarilo," dodala. Jediná slovenská zástupkyňa v súťaži telesne znevýhodnených stojacich žien Petra Smaržová preteky nedokončila.

Super-G zrakovo znevýhodnených mužov sa stal takmer dokonalou záležitosťou Slovákov. Jakub Krako s Branislavom Brozmanom získali po striebre v zjazde tentoraz zlato a Miroslav Haraus vybojoval spolu s Marošom Hudíkom bronz. Slovenskú galašou "pokazil" iba Talian Bertagnolli, ktorý sa fantastickým finišom vklinil medzi slovenskú dvojicu.

Na snímke slovenskí reprezentanti Miroslav Haraus (vľavo) si spolu s navádzačom Marošom Hudíkom záskali bronz v Super-G v kategórii zrakovo postihnutých mužov na ZPH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu 11. marca 2018.
Foto: TASR/AP

"Vyštartovali sme síce s pokojnou hlavou, ale jazda sa mi zdala byť dosť chaotická. Bolo to však v tom, že sme sa snažili ísť čo najrýchlejšie a s rýchlosťou prichádzajú chyby. Podarilo sa mi obhájiť prvenstvo v super-G, čo som veľmi nečakal. Mám pred sebou ešte ďalšie štarty, kde by som rád rozšíril medailovú zbierku," uviedol pre spv.sk Krako. "Preteky boli poriadne náročné, o to viac si cením zisk bronzu. Po vypadnutí v sobotňajšom zjazde som to mal ťažšie, bol som veľmi sklamaný. Mám radosť z každej medaily, ktorú sa mi podarí získať pre Slovensko," vyznal sa Miroslav Haraus.

Skvele sa držal aj jediný slovenský nevidiaci pretekár Marek Kubačka, ktorý spolu Máriou Zaťovičovou skončil na 7. priečke. "Trať bola celkom fajn. Je však príliš rovinatá a ja mám radšej strmšie úseky. Mal som čo robiť, aby som súperov ponaháňal. Pred spoločnou paralympijskou premiérou som bol pokojnejší ako zvyčajne, snažil som sa urobiť všetko pre to, aby som mal nastavenú správne hlavu," povedal Kubačka.

Šieste miesto vybojoval v najpočetnejšie obsadenej skupine telesne znevýhodnených stojacich mužov Martin France. "Tesne pred cieľom ma na trati rozhodilo, vletel som tam vo veľkej rýchlosti. Môj cieľ bol skončiť do šestky, ale necelých osem desatín (od bronzovej medaily - pozn. red.) ma mrzí. Ak by som skončil štvrtý, ešte viac by ma to mrzelo. Modlil som sa, aby som neskončil štvrtý. Tretie miesto by bolo lepšie, chcel som sa pridať ku Kubovi a Mirovi. Teraz ma čaká deň voľna a potom sa teším na kombináciu," dodal France. Slovensko tak má po dvoch súťažných dňoch ZPH 2018 na konte už päť medailí (3-1-1).

Slovenskí curleri na vozíku v nedeľňajších zápasoch zaznamenali dve smolné prehry. Najprv vo svojom druhom vystúpení na ZPH 2018 podľahli domácej Kórejskej republike 5:7 a následne tesne prehrali so Švajčiarmi (5:6).

Zápas s Kóreou bol pritom dlho vyrovnaný, do posledného ôsmeho endu vstupovali tímy za stavu 5:5. "Bol to vyrovnaný zápas až na tie posledné hody. Mali viac športového šťastia. Dúfam, že večerný zápas, aj tie ďalšie, už budú so šťastnejšími koncami pre nás," komentoval stretnutie s domácim výberom slovenský reprezentant Dušan Pitoňák.

"Už to začína vyzerať tak, že Kórea je náš komplex. Ako v Soči, aj tu sme ich mali na lopate. Smola bola v tom, že v poslednom ende nikto nehodil ani jeden kameň. Stačilo hodiť jeden dobrý a bolo by to bývalo naše. Ale nevadí, pred nami je ďalších deväť zápasov. Dávame hlavy hore a ideme ďalej," uviedol tréner SR František Pitoňák.

Alpské lyžovanie - super-G

muži

zrakovo znevýhodnení:
1. Jakub Krako, n. Branislav Brozman (SR) 1:26,11 min,
2. Giacomo Bertagnolli, n. Fabrizio Casal (Tal.) +0,18,
3. Miroslav Haraus, n. Maroš Hudík (SR) +0,55, ...,
7. Marek Kubačka, n. Mária Zaťovičová (SR) +5,86

telesne znevýhodnení stojaci:
1. Theo Gmur (Švaj.) 1:24,83 min, ...,
6. Martin France (SR) +3,83

ženy

zrakovo znevýhodnené:
1. Henrieta Farkašová, n. Natália Šubrtová (SR) 1:30,17 min,
2. Millie Knightová, n. Brett Wildová (V.Brit.) +3,59,
3. Menna Fitzpatricková, n. Jennifer Kehoevá (V.Brit.) +4,37

telesne znevýhodnené stojace:
1. Marie Bochetová (Fr.) 1:32,83 min, ...,
Petra Smaržová (SR) nedokončila

curling
SR - Kórejská republika 5:7,
SR - Švajčiarsko 5:6