Quantcast
< sekcia

Americký armádny konvoj po komplikáciách na D1 sčasti zastavili

Český premiér Andrej Babiš. Foto: TASR/AP

Americkí vojaci mali podľa plánu vyrážať v stredu o 19.00 h v 14 prúdoch v hodinových rozstupoch. Vo štvrtok predpoludním upchali českú diaľnicu D1, pretože konvoj ide pomaly.

Praha 30. mája (TASR) - Prejazd amerického armádneho konvoja, ktorý sa v týchto dňoch presúva Českou republikou na cvičenie do Maďarska a Rumunska, spôsobil podľa českého premiéra Andreja Babiša krízu na diaľnici D1. Časť konvoja presun cez ČR dokončí po rekonštruovanej D1 až neskôr v piatok a v noci na piatok. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Babiš sa ku kríze na diaľnici D1 vyjadril vo štvrtok v rozhovore pre český server Blesk. "Je to krízová situácia, ktorú riešime. Musia opustiť diaľnicu a počkať si do noci," povedal Babiš s tým, že o situácii hovoril s náčelníkom generálneho štábu i ministrami dopravy a obrany.

"Oni majú stále poruchy, defekty a navyše do nich narazil poľský kamión," povedal Babiš.

Americkí vojaci mali podľa plánu vyrážať v stredu o 19.00 h v 14 prúdoch v hodinových rozstupoch. Vo štvrtok predpoludním upchali českú diaľnicu D1, pretože konvoj ide pomaly, čo je problematické najmä v opravovaných častiach komunikácie, píšu Novinky.cz.

Pre komplikácie v doprave muselo niekoľko posledných prúdov zmeniť plány. Jedna časť zostala v obci Stará Boleslav a dva stiahli z diaľnice a musia čakať do večera. Šesť skupín stále po českých diaľniciach prechádza a päť z nich je už na Slovensku.

"V závislosti na dopravnej situácii budú potom pokračovať v presune na Slovensko," vysvetlila hovorkyňa generálneho štábu Armády ČR Magdaléna Dvořáková.

Jedna časť konvoja, ktorá už z Nemecka vyrazila s meškaním, má okolo 18 vozidiel. Bojové vozidlá sa pohybujú rýchlosťou 50-60 kilometrov za hodinu a ľahšie autá 70-80 kilometrov za hodinu.