< sekcia

E. Machyna: Bez kolektívneho vyjednávania mzdy neporastú

Na archívnej snímke predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. Foto: TASR/Jakub Kotian

Na Slovensku, tam kde pôsobia odbory, sú o 20 % až 25 % vyššie mzdy ako tam, kde odbory nepôsobia, vyhlásil predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Bez kolektívneho vyjednávania mzdy neporastú. Uviedol to na brífingu v Bratislave v rámci medzinárodnej konferencie o kolektívnom vyjednávaní a sociálnej politike predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna, za účasti generálneho tajomníka industriAll European Trade Union Luca Triangleho a predsedajúceho výboru industriAll Europe pre kolektívne vyjednávanie a sociálnu politiku Manfreda Anderleho.

"Na Slovensku, tam kde pôsobia odbory, sú o 20 % až 25 % vyššie mzdy ako tam, kde odbory nepôsobia. Kolektívne vyjednávanie teda má zmysel, hlavne u sektorových kolektívnych zmlúv. Tieto kolektívne zmluvy sa rozširujú na všetky sektory, aby nevznikal sociálny damping tých, ktorí odbory nemajú alebo sa im odbory nepodarilo založiť," spresnil Machyna.

Na konferencii o kolektívnom vyjednávaní a sociálnej politike podľa Machynu zaznelo, že "kde sú silné odbory, kde je dobré vyjednávanie, je jasná aj sociálna stabilita, funguje tak lepšie ekonomika a spoločnosť sa aj lepšie vyrovnáva s krízami".

Na Slovensku je podľa jeho slov ešte veľký priestor na rast miezd. "Podiel miezd na hrubom domácom produkte (HDP) je okolo 40 %, ale zisky a kapitál majú podiel 52 %. Západná Európa má tento parameter otočený," poznamenal Machyna.

Podľa Triangleho sú kolektívne zmluvy kľúčové pre sociálne blaho v Európe. "Za posledné roky sme však zaznamenali zvýšený tlak na kolektívne zmluvy. Oslabuje sa tým kolektívne vyjednávanie," podčiarkol Triangle.

Podľa Anderleho nie je Európa proti digitalizácii. "Pri zmenách v zamestnávaní, ktoré digitalizácia prináša, musia však byť odbory," dodal.

Konferencia industriAll ku kolektívnemu vyjednávaniu sa uskutočňuje v Bratislave 6. a 7. decembra. Mottom konferencie je Silné kolektívne vyjednávanie k formovaniu digitalizácie. Podujatie, sa koná každé štyri roky. Vrcholoví predstavitelia európskych odborových zväzov sa na ňom oboznamujú so sociálnymi a ekonomickými trendmi v Európe aj v celom svete a diskutujú o budúcich perspektívach. Na konferencii sa diskutuje aj o úlohe kolektívnych zmlúv a právach zamestnancov vo svetle digitalizácie. V centre diskusie sú témy, ako nízke mzdy, rastúce nerovnosti vrátane rozdielu v odmeňovaní medzi východom a západom, ako aj pracovný čas a budúcnosť dôchodkových systémov. Na dvojdňovej konferencii sa zúčastňuje viac ako 200 účastníkov z celej Európy.