< sekcia

Generál Salámí: Irán nechce vojnu, vojenského konfliktu sa ale nebojí

Demonštrant s bývalou iránskou vlajkou počas protivládnej demonštrácie pred iránskou ambasádou v Ríme 2. januára 2018. Foto: TASR/AP

Šéf iránskych pozemných síl Abdorrahím Músaví vo štvrtok pohrozil, že iránska armáda je pripravená na konfrontáciu s akýmkoľvek "nepriateľom".

Teherán 2. januára (TASR) - Veliteľ iránskych elitných revolučných gárd vo štvrtok uviedol, že Irán nechce vojnu, žiadneho konfliktu sa však nebojí. Informovala o tom polooficiálna iránska tlačová agentúra Tasním po tom, ako prezident USA Donald Trump obvinil Teherán, že stojí za protiamerickými protestmi v Iraku, píše agentúra Reuters.

Trump v utorok obvinil Irán z organizovania demonštrácií pred americkou ambasádou v Iraku a povedal, že Teherán sa z toho bude zodpovedať. Irán akékoľvek obvinenia odmieta.

"Krajinu do vojny nevedieme, ale žiadnej vojny sa nebojíme a hovoríme Amerike, aby s Iránom komunikovala správne. Máme silu ich niekoľkokrát poraziť a nebojíme sa," vyhlásil podľa agentúry Tasním brigádny generál Hosejn Salámí.

Šéf iránskych pozemných síl Abdorrahím Músaví vo štvrtok pohrozil, že iránska armáda je pripravená na konfrontáciu s akýmkoľvek "nepriateľom".

"Naše ozbrojené sily... monitorujú všetky pohyby a ak niekto urobí najmenšiu chybu, budú konať rozhodne, a ak sa situácia vyostrí, ukážeme nepriateľovi svoje schopnosti," dodal Músaví podľa štátneho telerozhlasu IRIB.

Stúpenci irackej polovojenskej organizácie al-Hašd aš-Šabí odišli v stredu z miesta protestov pred veľvyslanectvom Spojených štátov v Bagdade, kde došlo od utorka opakovane k násilnostiam.

Americkí vojaci strážiaci veľvyslanectvo v Bagdade zasiahli v stredu slzotvorným plynom s cieľom rozohnať proiránskych demonštrantov, ktorí pred komplexom ambasády protestovali druhý deň po sebe. V utorok desiatky protestujúcich vnikli do komplexu, kde demolovali vstupné kontrolné stanovište a rozbíjali okná.

Protest bol reakciou na americké nálety na pozície Iránom podporovanej šiitskej militantnej skupiny Brigády Hizballáhu v Iraku a Sýrii, pri ktorých v nedeľu zahynulo 25 jej bojovníkov.