Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia

J. Budaj: Zdroj pitnej vody v Šamoríne získal ochranu pred developermi

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: TASR - Pavol Zachar

Expertka Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Alena Trančíková označila vodárenský zdroj Šamorín za výnimočný, a to pre svoju výdatnosť i kvalitu podzemnej vody.

Bratislava 30. apríla (TASR) - Jeden z najväčších zdrojov pitnej vody v strednej Európe, ktorý sa nachádza medzi Šamorínom a Hamuliakovom, získal náležitú ochranu. V piatok to vyhlásil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) s tým, že developerské záujmy, ktoré ho ohrozovali, by sa mali skončiť. Minister pritom poukázal na rozhodnutie okresného úradu, ktoré určilo nové ochranné pásmo vodárenského zdroja rozdelené do troch stupňov.V prvom stupni je zakázaná prakticky akákoľvek činnosť, ktorá nesúvisí s prevádzkou vodného zdroja. Územie je oplotené a zabezpečené. Ochranné pásmo druhého stupňa s rozlohou 7,9 štvorcových kilometrov (km2) zasahuje podstatnou časťou do katastrálneho územia obce Hamuliakovo. Zakázané je tu vykonávať činnosti, ktoré by mohli znečistiť vodárenský zdroj. V ochrannom pásme tretieho stupňa s rozlohou 15,3 km2 sú všeobecné obmedzenia, ktoré vyplývajú z platnej legislatívy.

"Návrhy na rozšírenie vodného zdroja, tak aby sa nezačalo stavať, čelili záujmu developerov, ktorí naopak stavať chceli," uviedol Budaj. Spor sa viedol najmä o pásmo druhého a tretieho stupňa. Developeri podľa ministra chceli zastavať celý extravilán obcí okolo Šamorína, Hamuliakova a sčasti aj Kalinkova.

Generálny riaditeľ sekcie vôd na ministerstve životného prostredia Roman Havlíček priblížil, že proces vyhlasovania rozširovania ochranných pásiem vodného zdroja Šamorín sa začal už v roku 2015, avšak z rôznych dôvodov sa naťahoval. Boli tu prieťahy v konaní a okresný úrad vydával rozhodnutia, ktoré museli byť zrušené.

"Teraz sa nám podarilo dosiahnuť rozhodnutie okresného úradu, kde je zabezpečená ochrana pitného zdroja tak, aby potenciálne mohol zásobovať veľkú časť obyvateľov Slovenska. V tejto chvíli sa nerozširuje odber z vodného zdroja, ale rozhodnutím sa podarilo zabezpečiť zlepšenie ochrany vodného zdroja, ktorá bola ohrozená zámermi rozširovania výstavby v obciach," uviedol.

Deklaruje, že rozhodnutie nie je likvidačné pre okolité obce a umožňuje obyvateľom rekonštruovať si svoje domy, či na voľných parcelách medzi existujúcimi stavbami v intraviláne obce stavať nové domy. Ministerstvo preto ubezpečuje verejnosť, že nejde o stavebnú uzáveru.

Expertka Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Alena Trančíková označila vodárenský zdroj Šamorín za výnimočný, a to pre svoju výdatnosť i kvalitu podzemnej vody. Tá je podľa jej slov stabilná a trvalo udržateľná. Výdatnosť tohto zdroja ďaleko prekračuje potreby BVS, preto je podľa nej tento vodárensky zdroj významný pre celé Slovensko.

Aktuálne rozhodnutie úradu podľa ministra preto zabezpečí, aby sa výdatnosť vodárenského zdroja pri Šamoríne neznížila a nebol ani niečím zamorený. Budaj hovorí aj o možnosti nasmerovania vodného potrubia až na východné Slovensko. "Vodný zdroj v Šamoríne bude garanciou aj pre východné Slovensko," poznamenal s tým, že východ krajiny bude vzhľadom na klimatické zmeny potrebovať oveľa väčšie dotácie vodou pre potreby obyvateľov i poľnohospodárov.