Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia

Levočská nemocnica potrebuje krv, darcov je v súčasnosti menej

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Primár ubezpečil, že na oddelení dodržiavajú nariadené opatrenia.

Levoča 21. októbra (TASR) – Levočská nemocnica potrebuje krv, keďže pre súčasnú epidemiologickú situáciu je tento rok darcov menej. TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková s tým, že všetci dobrovoľníci sú vítaní každý utorok a štvrtok od 7.00 h.

„Momentálne pociťujeme, že je zásob krvi menej, viac ako polovica darcov sa musí priamo zavolať, aby prišli na darovanie krvi, vzhľadom na to, že nám v danom čase chýba nejaká konkrétna krvná skupina. Je to spôsobené aj tým, že k nám predošlé roky chodili prvodarcovia zo stredných škôl, ktorí dovŕšili 18 rokov. Pribúdajú však noví darcovia a vždy sa nájde niekto, kto je u nás prvýkrát,“ uviedol primár hematologicko-transfúzneho oddelenia levočskej nemocnice Rastislav Osif.

Momentálna epidemiologická situácia si vyžaduje aj mimoriadne opatrenia, ktoré predtým na odberoch krvi dobrovoľníci ani zdravotnícky personál nepoznali. Primár ubezpečil, že na oddelení dodržiavajú nariadené opatrenia v súvislosti s dovoleným počtom ľudí v jednej miestnosti a pri práci používajú príslušné bezpečnostné ochranné prostriedky. „Vzhľadom na potrebu zabezpečenia bezpečnosti odberu a plánovania určitých počtov darcov na pracovisku je potrebné, aby sa potenciálni záujemcovia prihlásili niekoľko dní vopred telefonicky na čísle 0533913370,“ dodal Osif.