< sekcia

Lídri Ruska a Turecka chcú spolupracovať na riešení konfliktu v Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin si podávajú ruky pred ich stretnutím v Istanbule 8. januára 2020. Foto: TASR/AP

Ergodgan vyjadril v súvislosti s plánovaným rokovaním nádej, že umožní uzavretie prímeria medzi sýrskym prezidentom Bašárom Asadom a povstalcami.

Moskva 2. marca (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan potvrdili pred plánovaným štvrtkovým stretnutím svoju ochotu spolupracovať na riešení zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v Sýrii. V pondelok o tom informovala agentúra AFP.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok potvrdil štvrtkové stretnutie oboch prezidentov, pričom zdôraznil, že spolupráca s "tureckými partnermi" je pre Moskvu "veľmi dôležitá".

Ergodgan vyjadril v súvislosti s plánovaným rokovaním nádej, že umožní uzavretie prímeria medzi sýrskym prezidentom Bašárom Asadom a povstalcami. "Vo štvrtok pôjdem do Moskvy, aby som tam s pánom Putinom diskutoval o vývoji v Sýrii. Dúfam, že tam urobíme potrebné opatrenia, vrátane uzavretia prímeria a že vyriešime túto otázku," uviedol Erdogan.

Ankara v nedeľu potvrdila, že v provincii Idlib, ktorá je poslednou významnejšou baštou protivládnych povstalcov v Sýrii, začala vojenskú operáciu proti Ruskom podporovaným silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada. V ten istý deň zabila turecká armáda prostredníctvom dronov 19 sýrskych vojakov a zostrelila dve sýrske stíhačky.

Ako však pripomína AFP, Turecko, ktoré v Idlibe podporuje islamistické milície, sa snaží aj napriek narastajúcemu napätiu vyhnúť priamemu konfliktu s Ruskom, s ktorým ho spájajú dôležité vojenské a obchodné väzby. Napriek tomu, že obe mocnosti podporujú v sýrskej občianskej vojne opačné strany konfliktu, darilo sa im v minulosti v tejto oblasti úzko spolupracovať.

Sýrske sily, ktoré podporuje ruské vojenské letectvo, pokračovali v posledných týždňoch aj napriek prímeriu v provincii Idlib vo svojej ofenzíve, pričom povstalcov vytlačili z rozsiahlych území. Pri nálete z uplynulého štvrtka, ktorý Ankara pripísala sýrskym vládnym silám, v Idlibe zahynulo vyše 30 tureckých vojakov. Turecko následne pristúpilo k rozsiahlym protiútokom.