< sekcia

V Košiciach rastie počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V kritickom stave na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je deväť pacientov, napojení sú na umelú pľúcnu ventiláciu.

Košice 26. októbra (TASR) – Počet pacientov s ochorením COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice stúpa. K utorku je ich hospitalizovaných 112, za uplynulé štyri dni prijali 62 nových pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa UNLP Monika Krišková s tým, že pristúpili k ďalšej reprofilizácii.

"Kým uplynulé týždne sme mávali do desať príjmov denne, teraz máme už niekoľko dní po sebe dvojciferné čísla," povedal generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik. V súvislosti s nárastom obsadenosti lôžok pristúpili k ďalšej reprofilizácii kliník a oddelení na Rastislavovej ulici. Momentálne majú vyčlenených 142 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19, obsadené sú na 77 percent.

V kritickom stave na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) je deväť pacientov, napojení sú na umelú pľúcnu ventiláciu. Ďalších 17 je vo vážnom stave a potrebujú vysokoprietokový kyslík. "Napriek zhoršujúcej sa situácii a pribúdaniu kritických chorých pacientov v našej nemocnici zatiaľ neobmedzujeme poskytovanie zdravotnej starostlivosti len na akútnu. Niektoré plánované operácie sa síce pre reprofilizáciu môžu odložiť, ale našou snahou je udržať operatívu aj pre neakútnych pacientov v čo najväčšom rozsahu," uviedol výkonný riaditeľ nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

Nemocnica pripomína, že po novom má nárok na tretiu dávku vakcíny každá osoba nad 18 rokov, ktorá je pol roka po druhej dávke očkovania alebo aj po prekonaní ochorenia COVID-19, pokiaľ na očkovaní trvá. "V týchto prípadoch sa tretia dávka neodporúča, ale bola schválená aj táto možnosť, naši zdravotníci vyjdú záujemcovi v ústrety," dodal Beňa.

Z dôvodu poskytovaniu tretej dávky pristúpili aj k úprave hodín pre klientov Vakcinačného centra UNLP na Rastislavovej ulici. V čase od 8.00 do 10.00 h vyčlenili priestor pre očkovanie treťou dávkou takzvaných imunokompromitovaných pacientov, teda pacientov s oslabenou imunitou.