Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia

Projekt Bezinternetu.sk chce ukázať, že žiť sa dá aj bez mobilu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu R. Raši (Smer-SD), ktorého úrad prevzal nad projektom záštitu, vysvetlil, že rozumné využívanie digitálnych médií je v 21. storočí nevyhnutné.

Kráľová pri Senci 7. februára (TASR) – Cieľom projektu Bezinternetu.sk je ukázať, že aj bez mobilov a televízie sa dá žiť plnohodnotne a dokonca zdravšie. Jednou zo škôl, ktoré sa zapojili do pilotného projektu občianskeho združenia eSlovensko, je základná škola v Kráľovej pri Senci. Práve táto škola sa podľa odborníčky na mediálnu gramotnosť Nataše Slávikovej zapojila do projektu počas jedného mesiaca od 5. novembra do 5. decembra 2018.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD), ktorého úrad prevzal nad projektom záštitu, vysvetlil, že rozumné využívanie digitálnych médií je v 21. storočí nevyhnutné. "Celoslovenská iniciatíva prevencie a regulácie nadmerného používania internetu je výnimočná najmä v tom, že ešte viac spojí deti, rodičov a školy. Je preto dôležité, aby sa do projektu Bezinternetu.sk zapojilo čo možno najviac základných, stredných a vysokých škôl," povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii na základnej škole v Kráľovej pri Senci s tým, že internet môže byť dobrým pomocníkom, ale aj zlým pánom. Podľa neho je dobré, keď používame moderné komunikačné prostriedky na komunikáciu, ale nemali by nás ovplyvňovať.

"Pre túto dobu nie je bežné, aby sa žiaci vzdali mobilov a internetu v škole aj v súkromí. Deti to prijali ako výzvu a pomohlo to škole aj rodičom. Odporúčam, aby si projekt Bezinternetu.sk vyskúšali aj na ďalších školách," uviedla riaditeľka miestnej základnej školy Darina Deáková. Podstatou projektu Bezinternetu.sk nie je zakazovať. Naopak, ponúka návod ako dobrovoľne obmedziť vplyv digitálneho prostredia, alebo na istý čas žiť úplne bez neho. "Vychádzame zo skúseností z rôznych krajín sveta. Nadmerné používanie informačno-komunikačných technológií, vrátane mobilov a internetu je rastúcim zdravotným a spoločenským problémom. Projekt má cieľ zaviesť do života určité zásady a princípy, ktoré trvalo znížia vplyv digitálnych technológií a internetu," vysvetlila Sláviková. Výsledky ukazujú, že menej internetu prispelo k pozitívnej zmene správania detí, k emocionálnej pohode v rodinách, rovnako k väčšej komunikácii medzi deťmi, rodičmi či súrodencami.

Zo žiakov ZŠ Kráľová pri Senci sa do projektu zapojilo 73 detí, čo je 23 percent, z toho 63 percent bolo dievčat. "Z celkového počtu zapojených žiakov 69 percent vydržalo bez používania internetu celý mesiac, 21 percent tri týždne, päť percent dva týždne a päť percent žiakov jeden týždeň," uviedla Sláviková. Podľa rodičov sa až 79 percent žiakov viac venovalo aktívnym činnostiam. Viac kníh a časopisov čítalo napríklad 69 percent detí, 64 percent viac komunikovalo s rodičmi a viac sa hralo so súrodencami, 60 percent sa zapájalo viac do domácich prác a malo viac pohybu. Rodičia sa vyjadrili aj k používaniu mobilných zariadení v školskom prostredí. Za úplný zákaz sa podľa Slávikovej vyjadrilo až 81 percent z nich, rovnako 81 percent nesúhlasilo s ich používaním v školských jedálňach, 74 percent by nepovolilo ich používanie v školských kluboch a 62 percent počas prestávok.

Školy sa môžu do projektu prihlásiť prostredníctvom webovej stránky www.bezinternetu.sk.