Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia

Projekt Poďakuj sestre podporuje a vzdeláva zdravotnícky personál

Ilustračné foto. Foto: Oliver Ondráš

Projekt učí sestry správne reagovať vo vypätých situáciách a vracia im ich sebaistotu, zdôraznil projektový manažér Komory pre medicínske právo – Medius Pavol Boka.

Bratislava 5. marca (TASR) – Pacienti liečení na Slovensku môžu vyjadriť podporu zdravotníckym pracovníkom vďaka projektu "Poďakuj sestre". Ten zároveň vzdeláva sestry o právnych témach týkajúcich sa ich povolania a práv pacienta. Nad piatym ročníkom projektu prebrali záštitu Ministerstvo zdravotníctva SR, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) a Žilinský samosprávny kraj.

Projektový manažér Komory pre medicínske právo – Medius Pavol Boka uviedol, že na Slovensku je veľa sestier a lekárov, ktorí sú svojmu povolaniu oddaní, a preto si zaslúžia verejnú pochvalu. "Chceme, aby slová vďaky ostali zachytené na webe www.podakujsestre.sk aj pre ostatných pacientov. Projekt umožňuje pacientom napísať svoje poďakovanie na ďakovný lístok v partnerskej nemocnici i vypísaním ďakovného elektronického formulára na webe. Samotní pacienti tak stimulujú personál, čo sa im vracia v podobe toho, že personál robí svoju prácu ochotnejšie a zmysluplnejšie, keďže je takýmto spôsobom motivovaný," priblížil.

Zdravotnícke zariadenia zapojené do projektu získavali e-learningové kreditové vzdelávanie pre zdravotnícky personál od SKSaPA. Podľa Boku sa zdravotné sestry pri výkone povolania stretávajú s takými otázkami, na ktoré nepoznajú odpoveď. "Neistá a vyhorená sestra je len krôčik od nevrlého prístupu k pacientovi. Projekt učí sestry správne reagovať vo vypätých situáciách a vracia im ich sebaistotu," zdôraznil Boka.

Ako ďalej dodal, právne vzdelaný zdravotnícky pracovník dokáže obmedziť riziká a škody a vytvoriť pre pacienta bezpečné prostredie. "Ľudský prístup vyvoláva v pacientovi vďačnosť za jej starostlivosť. Sestra, ktorá má pozitívnu spätnú väzbu od pacienta, sa stále viac identifikuje so svojím povolaním a je ochotná v ňom ďalej rásť," uzavrel Boka.

Súčasťou projektu je aj súťaž pre tých, ktorí napíšu poďakovanie. Každý mesiac budú vyžrebovaní a ocenení traja pacienti.

Do projektu je v súčasnosti zapojených takmer 30 nemocníc a ďalších zariadení.