< sekcia

Putin zablahoželal Bidenovi k víťazstvu

Na archívnej snímke z 10. marca 2011 americký viceprezident Joe Biden (vľavo) a ruský prezient Vladimir Putim počas stretnutia v Moskve. Foto: TASR/AP

Bývalý viceprezident USA Biden, ktorý kandidoval v tandeme s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, sa stane v poradím 46. americkým prezidentom.

Moskva 15. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu v amerických novembrových prezidentských voľbách a uviedol, že je pripravený spolupracovať.

Putin zároveň vyjadril nádej, že ich krajiny dokážu dať bokom názorové rozdiely, aby mohli spoločne podporovať bezpečnosť vo svete. V utorok o tom informoval tlačový úrad Kremľa, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP a ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Putin v telegrame zaželal Bidenovi počas nadchádzajúceho úradovania v Bielom dome veľa úspechov, uviedol Kremeľ.

"Za seba môžem povedať, že som pripravený spolupracovať a udržiavať s vami kontakty," uviedol Putin v odkaze.

Ruský prezident bol jedným z posledných zvyšných lídrov svetových veľmocí, ktorí vyčkávali s gratuláciou Bidenovi. Za nasledujúceho prezidenta USA ho v pondelok miestneho času potvrdil Zbor voliteľov.

Predstavitelia v Moskve vrátane šéfa ruskej volebnej komisie a ministra zahraničných vecí už skôr kritizovali proces amerických volieb a označili ho za zastaraný a nereprezentujúci vôľu ľudu.

Putin v gratulačnom telegrame Bidenovi uviedol, že ich krajiny nesú osobitnú zodpovednosť za svetovú bezpečnosť a stabilitu.

V telegrame tiež napísal, že si je istý, že Rusko a Spojené štáty môžu napriek názorovým rozdielom skutočne prispieť k vyriešeniu mnohých problémov a výziev, ktorým svet v súčasnosti čelí.

Biden podľa očakávania zaujme prísnejší postoj voči Rusku než odchádzajúci prezident USA Donald Trump, ktorého počas predvolebnej kampane ostro kritizoval za ústretové vzťahy s mnohými autokratmi po celom svete, v prvom rade s Vladimirom Putinom.

Rusko bolo obvinené zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016 v prospech Trumpa - v nádeji, že bude presadzovať mäkšiu politiku voči Moskve.

Zbor voliteľov v Spojených štátoch, ktorý formálne volí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, sa zišiel v jednotlivých štátoch USA v pondelok 14. decembra - večer miestneho času ukončil hlasovanie a za víťaza prezidentských volieb v pomere 306 ku 232 hlasov potvrdil Bidena. Ten potreboval na víťazstvo najmenej 270 hlasov voliteľov.

Bývalý viceprezident USA Biden (2009 - 2017), ktorý kandidoval v tandeme s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, sa stane v poradí 46. americkým prezidentom. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021.