Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia

R. Fico: Správa o právnom štáte sa používa ako politický nástroj

Na archívnej snímke poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR - Jakub Kotian

Európska Komisia je podľa neho zodpovedná za prepad dôveryhodnosti Európskej únie, ako významnej inštitúcie u slovenskej verejnosti.

Bratislava 7. júla (TASR) - Výročná správa Európskej komisie (EK) o právnom štáte sa používa ako politický nástroj. Smer-SD bude proti nej oficiálne protestovať otvoreným listom Komisii. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii.

"Úlohou tejto politickej správy, keďže ide o čisto politickú správu, je chrániť chrbát na Slovensku všetkým tým, ktorí sa zúčastňujú na hrubom zneužívaní trestného práva, na manipuláciách trestných konaní, na využívaní udavačov v boji proti slovenskej opozícii," uviedol Fico.

Tvrdí, že v správa nereflektuje skutočný stav a sú v nej viaceré pochybenia. "Tu sa od roku 2020 robí hon na slovenskú opozíciu. Zatvárajú sa ľudia, vymýšľajú sa veci, ľudia zomierajú vo výkone väzby a v tejto správe nie je absolútne nič," povedal Fico.

Útoky na generálneho prokurátora sú podľa neho neakceptovateľné. "Ja to naozaj označujem za politický paškvil, a nie za právny dokument," doplnil. Poukázal na to, že ak je potrebné pokarhať vládu niektorého z členských štátov, tak sa urobí správa o právnom štáte, kde sa ponachádzajú veci. "Aby mali médiá a oponenti vlády dostatok priestoru na kritizovanie vlády," doplnil Fico.

Európska Komisia je podľa neho zodpovedná za prepad dôveryhodnosti Európskej únie, ako významnej inštitúcie u slovenskej verejnosti. "Svojimi bezcitnými politickými krokmi zasahuje do vnútorných záležitostí jednotlivých krajín," podotkol.

Európska komisia zverejnila v stredu štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej mapuje stav v tejto oblasti v každej členskej krajine EÚ. Pre Slovensko vydala sedem odporúčaní. Až na posledné nadväzujú na jej vlaňajšie odporúčania, ktoré SR realizovala buď len čiastočne, alebo vôbec. Okrem iného sa v nej odporúča obmedzenie právomoci generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia podriadených prokurátorov.