Quantcast
< sekcia

Vysoké školy sa pripravujú na otvorenie nového akademického roka

Na archívnej snímke prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil. Foto: TASR Jakub Kotian

Našou snahou je realizovať výučbu na vysokých školách čo najdlhšie prezenčnou formou, povedal prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil.

Bratislava 27. augusta (TASR) – Slovenské vysoké školy sa pripravujú na otvorenie nového akademického roka 2021/2022 a na zaručenie bezpečného priebehu výučby a ďalších tvorivých činností. Vedenia vysokých škôl budú v spolupráci s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva stanovovať podmienky pre plynulú výučbu. Dokážu totiž najobjektívnejšie posúdiť možnosti prezenčnej, dištančnej a kombinovanej výučby s ohľadom na stupeň, odbor a ďalšie špecifiká a na podmienky stanovené COVID automatom. Uzniesli sa na tom rektori počas zasadnutia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK). TASR o tom informovala za SRK Mária Čikešová.

SRK podporuje zachovanie prezenčnej výučby v akademickom roku 2021/2022 v maximálne možnej miere so zohľadnením aktuálnych podmienok na príslušnej vysokej škole a fakulte. S jeho blížiacim sa otvorením apeluje na študentov a zamestnancov vysokých škôl, aby sa dali zaočkovať čím skôr, ak im to umožňuje ich zdravotný stav. Prezident SRK Rudolf Kropil prosí zamestnancov a študentov vysokých škôl, aby boli zodpovední. "Našou snahou je realizovať výučbu na vysokých školách čo najdlhšie prezenčnou formou. Aj keď technologický vývoj pokročil a dištančné formy vzdelávania sú adekvátnou náhradou prezenčných, pričom vysoké školy musia garantovať kvalitu takého vzdelávania, domnievam sa, že osobný kontakt študentov s učiteľmi je nenahraditeľný," uviedol Kropil.

Členovia SRK sa na zasadnutí 24. augusta stretli so zástupcami Úradu verejného zdravotníctva SR a odborníkmi na infektológiu, aby diskutovali o podmienkach pre prezenčné fungovanie vysokých škôl. Odporúčajú Ministerstvu zdravotníctva SR zriadiť spoločne s vysokými školami, ktoré majú zdravotnícke a lekárske študijné odbory, antigénové mobilné odberové miesta (MOM) v ich areáloch. Žiadajú tiež Správu štátnych hmotných rezerv poskytnúť vysokým školám, ktoré majú vlastnú kapacitu na antigénové testovanie, bezplatné testy. Rektori chcú, aby študenti a zamestnanci vysokých škôl, ktoré nemajú potrebnú odbornú kapacitu a nemôžu využívať MOM inej vysokej školy, mohli využívať testovanie v dohodnutých dňoch v okresných nemocniciach. Úrad verejného zdravotníctva SR tiež žiadajú vydať usmernenie, ktoré by umožňovalo na vysokých školách kontrolu odporúčanú COVID automatom.

Členovia SRK vítajú poskytnutie finančnej kompenzácie z Ministerstva financií SR verejným vysokým školám na eliminovanie negatívnych ekonomických dopadov pandémie k máju. Zároveň upriamujú pozornosť na problémy súvisiace s negatívnymi ekonomickými dosahmi v dôsledku pandémie aj na štátnych a súkromných vysokých školách, ktoré je potrebné riešiť.