Quantcast
< sekcia

Štátny tajomník F. Ružička otvoril Slovenské bezpečnostné fórum 2019

Na archívnej snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička. Foto: TASR Jakub Kotian

SBF sa venovalo najmä proeurópskemu a proatlantickému ukotveniu zahraničnej politiky Slovenskej republiky, kybernetickej bezpečnosti, ako aj pohľadu Slovenska na Ukrajinu.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR František Ružička v pondelok otvoril Slovenské bezpečnostné fórum (SBF) 2019. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Fórum podľa Ružičku prispieva k širšej a bohatšej diskusii. "Nežijeme v jednoduchej dobe. Kľúčové je, aby sa do diskusie zapájali experti, aby ju uchopili médiá a venovali sa jej politici,“ uviedol na 13. ročníku podujatia.

Pripomenul, že bežnou súčasťou bezpečnostného prostredia sa stali kybernetické útoky a hybridné taktiky sú kľúčovým prvkom konfliktov. Na nové výzvy a situácie musia podľa neho reagovať aj tradičné partnerstvá. „Zažívame krízu multilateralizmu, posilňuje sa unilateralizmus a nacionalizmus. Spochybňované sú multilaterálne právne rámce v odzbrojovaní, ale aj v obchode. Nastupujú nové technológie, ktoré prinášajú nevídané možnosti, ale aj nepredvídateľné nástrahy," skonštatoval.

Štátny tajomník zdôraznil tiež nárast dôležitosti spojenectiev. Myslí si, že existencia a dodržiavanie pravidiel prinášajú pre krajiny ako Slovensko stabilitu a bezpečnostné záruky.

SBF sa venovalo najmä proeurópskemu a proatlantickému ukotveniu zahraničnej politiky Slovenskej republiky, kybernetickej bezpečnosti, ako aj pohľadu Slovenska na Ukrajinu. Účastníci si zároveň pripomenuli 15. výročie vstupu SR do Európskej únie a NATO.

Druhá najväčšia bezpečnostná konferencia krajiny každoročne hostí viac ako 150 predstaviteľov štátnej správy, diplomatického zboru, akademickej i mimovládnej sféry a novinárov. Organizátormi sú Euroatlantické centrum a Univerzitná knižnica v Bratislave – Depozitná knižnica NATO.