< sekcia

Sýrske médiá: Izraelské rakety zasiahli leteckú základňu v Homse

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré monitoruje konflikt v krajine, hlásilo piatich zabitých vrátane jedného sýrskeho vojaka.

Damask 3. júna (TASR) - Sýria obvinila v nedeľu večer Izrael z druhého vzdušného útoku v krajine za 24 hodín. Podľa štátnych médií bola terčom letecká základňa v provincii Homs, informovala agentúra AFP.

"Naša protivzdušná obrana zmarila izraelský útok a zničila dve z rakiet, ktorých terčom bola letecká základňa T-4," uviedol armádny zdroj pre sýrsku štátnu tlačovú agentúru SANA. Zvyšné rakety podľa jeho slov zabili jedného vojaka, ďalších zranili a poškodili sklad zbraní.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré monitoruje konflikt v krajine, hlásilo piatich zabitých vrátane jedného sýrskeho vojaka. Na zmienenej základni sú podľa SOHR umiestnení aj iránski bojovníci a polovojenské jednotky Hizballáhu.

Útok prišiel niekoľko hodín po tom, ako Izrael oznámil, že vykonal v Sýrii vzdušné údery v reakcii na odpálenie rakiet zo susednej krajiny.

SOHR uviedlo, že pri útoku južne od metropoly Damask zahynulo desať ľudí vrátane sýrskych vojakov a zahraničných bojovníkov.

Izrael uskutočnil v Sýrii stovky leteckých útokov, väčšina bola podľa neho zameraná na ciele Iránu a jeho spojenca, libanonského militantného hnutia Hizballáh.

Izrael je podľa svojich činiteľov odhodlaný zabrániť, aby sa jeho úhlavný nepriateľ Irán vojensky natrvalo usadil v Sýrii, kde Teherán podporuje prezidenta Bašára Asada v osemročnej vojne, ktorá si vyžiadala už vyše 370.000 obetí na životoch.

Židovský štát zdôrazňuje, že má z dôvodu sebaobrany právo pokračovať v úderoch na pozície Iránu a Hizballáhu v Sýrii.