Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. jún 2023Meniny má Margaréta
< sekcia

USA: Senát schválil balík pandemickej pomoci 1,9 bilióna dolárov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Táto právna norma tak teraz putuje naspäť do Snemovne reprezentantov, dolnej komory amerického Kongresu, kde o nej budú poslanci opäť hlasovať.

Washington 6. marca (TASR) - Americký Senát schválil v sobotu návrh zákona o pomoci pre podniky a občanov USA postihnutých koronavírusovou pandémiou vo výške 1,9 bilióna dolárov (1,6 bilióna eur). Informovala o tom agentúra AFP.

Senátori schválili návrh tesne po straníckej línii pomerom hlasov 50:49. Za hlasovali všetci demokratickí senátori. Ešte predtým však Senát z balíku opatrení vyňal zvyšovanie minimálnej mzdy.

Táto právna norma tak teraz putuje naspäť do Snemovne reprezentantov, dolnej komory amerického Kongresu, kde o nej budú poslanci opäť hlasovať.

Americký prezident Joe Biden chce novými ekonomickými opatreniami oživiť hospodárstvo a vytvoriť milióny pracovných miest. Navrhovaný balík by okrem iného poskytol priame platby domácnostiam a ďalšiu pomoc pre nezamestnaných, ako aj financoval testovanie na koronavírus a distribúciu vakcín.

Republikáni balík pomoci v takomto veľkom rozsahu odmietajú. Kongres len koncom decembra minulého roka schválil pandemickú pomoc za 900 miliárd dolárov. Po zhoršení pandemickej situácie v USA okrem toho Kongres vlani na jar prijal stimulačné opatrenia v hodnote takmer troch biliónov dolárov.