Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia

Útoky hekerov na nemocnice môžu mať dosah aj na SR, tvrdí odborník

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nedávny útok v brnianskej nemocnici spôsobil problémy pri diagnostike vzoriek na nový koronavírus, zdravotníci ich museli nosiť do Ostravy.<

Bratislava 22. apríla (TASR) - Útoky hekerov na nemocnice môžu mať dosah aj na Slovensko, tvrdí expert na kyberbezpečnosť spoločnosti Aliter Technologies Vladimír Palečka. Upozorňuje, že v kritickej dobe pandémie nového koronavírusu môžu spôsobiť vážne problémy, ktoré môžu viesť až k vyradeniu celých oddelení.

IT experti zaznamenali počas pandémie zvýšený počet hekerských útokov zameraných na nemocnice. "Hekeri útočili na slovenské nemocnice už aj v minulosti, kyberbezpečnosť sa však výrazne nezlepšila, akýkoľvek útok môže mať závažný dosah na naše zdravotníctvo," skonštatoval Palečka.

Zvýšený počet úspešných hekerských útokov ukazuje podľa Palečku nedostatočné zabezpečenie zdravotníckych zariadení. Pripomína, že heker môže vydieračským softvérom, známym aj ako ransomware, infikovať počítačovú sieť nemocnice a zašifrovať dáta pacientov. Lekári potom pred operáciou či vyšetrením nemajú prístup k dátam o pacientoch. "Zdravotnícke zariadenia by práve v takejto situácii mali dbať na zvýšenú kybernetickú bezpečnosť, používať antivírusové programy, edukovať zamestnancov o bezpečnom správaní sa na internete a v neposlednom rade pravidelne zálohovať dáta," apeluje odborník.

Nedávny útok v brnianskej nemocnici spôsobil problémy pri diagnostike vzoriek na nový koronavírus, zdravotníci ich museli nosiť do Ostravy. "V nemocnici museli tiež vypnúť polovicu počítačov, z toho dôvodu sa museli posunúť niektoré naplánované operácie," priblížil Palečka. Hekerom v minulosti čelila napríklad aj nemocnica v Nitre.