Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia

Nový projekt pomôže s komplexným manažmentom pacientov s hypertenziou

Ilustračné foto. Foto: TASR – Diana Semanová

Až polovica ľudí s hypertenziou nevie o tom, že trpí touto chorobou a adekvátna liečba sa dostáva len ku každému piatemu pacientovi.

Bratislava 30. septembra (TASR) – Prostredníctvom digitálnej medicíny pomôže nový projekt Srdce pod kontrolou hypertonikom – ľuďom s vyšším krvným tlakom, manažovať svoj zdravotný stav bez toho, aby sa fyzicky videli so svojim lekárom.

Jeho výsledkom má byť podľa odborníkov dopadová štúdia, mapujúca reálne využitie telemedicíny, interaktívnej intervencie a manažmentu pacienta na diaľku s cieľom vytvorenia systematického nástroja, definujúceho novú cestu liečby srdcovo-cievnych chorôb.

Nielen pacienti môžu vďaka projektu včas zistiť, v akom stupni rizika hypertenzie sa nachádzajú. Tiež, čo robiť, aby sa vyhli zhoršeniu zdravotného stavu. „V prípade vyššieho stupňa hypertenzie sú klinicky podchytení lekármi,“ priblížil kardiológ Allan Böhm, ktorý je garantom projektu.

Záujemcov bude diagnostikovať vyškolený personál vo veľkých firmách, na verejných priestranstvách, ale aj v domácom prostredí. V personalizovanom programe zdravia nájdu aj odporúčania, ako cvičiť, čo jesť, či kedy si merať tlak. To všetko za online asistencie špecialistov. Pacienti vo vyššom riziku s potrebou klinického manažmentu budú po dobu šiestich mesiacov sledovaní a manažovaní tímom kardiológov.

„Pomocou telemedicínskej platformy dokážeme s pacientom komunikovať, sledovať mu krvný tlak a upravovať liečbu bez potreby ambulantnej návštevy. Lekár má okamžitý prístup k hodnotám krvného tlaku pacienta, ktorého manažuje na diaľku,“ vysvetľuje Böhm s tým, že „telemedicína vedie aj k efektívnej a včasnej úprave dávok, prípadne zámeny lieku, a to prostredníctvom notifikácií a elektronického receptu.“

Projekt zastrešuje telemedicínska platforma Hilbi a tím kardiológov kliniky Premedix. „Našou ambíciou je zvrátiť nábeh na jednotlivé ochorenia a tam, kde to nie je možné, ponúknuť moderné riešenie klinického manažmentu,“ vysvetlil riaditeľ platformy Patrik Kmeč.

Artériová hypertenzia je rizikový faktor, zodpovedný za najvyšší počet úmrtí vrátane tých predčasných. Odborníci upozornili, že až polovica ľudí s hypertenziou nevie o tom, že trpí touto chorobou a adekvátna liečba sa dostáva len ku každému piatemu pacientovi.

„Deje sa tak najmä preto, že zvýšený tlak človek väčšinou necíti. Nie je teda motivovaný po ochorení aktívne pátrať, prípadne ho liečiť, ak už o ňom aj vie,“ vysvetlil Böhm. Dodal, že medzi neliečených hypertonikov však patria aj tí, ktorí od lekárov nedostanú adekvátne odporúčania k ich životnému štýlu.