Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia

Zmeko: Ponuka na vrtuľníky Viper je výhodná, odporúčam ju

Na snímke náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Foto: TASR Jaroslav Novák

Odporučí ju aj novému ministrovi.

Bratislava 20. októbra (TASR) - Ponuka na vrtuľníky Viper je pre Ozbrojené sily (OS) SR absolútne výhodná, myslí si náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. Odporučí ju aj novému ministrovi. Vyplýva to z jeho piatkového vyjadrenia.

"Tieto vrtuľníky majú nezastupiteľný význam pre obranu SR vrátane tej munície," skonštatoval Zmeko. S novým ministrom, na ktorého je nominovaný Robert Kaliňák zo Smeru-SD, chce napriek vyjadreniam v predvolebnej kampani tému prediskutovať a vysvetliť mu význam techniky a možnú úsporu financií. Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu považuje všetky modernizačné projekty za dôležité. Ako dodal, nakoniec, samozrejme, bude rešpektovať politické rozhodnutie.

Končiaci minister obrany Martin Sklenár priblížil, že konkrétna ponuka na vrtuľníky Viper od vlády USA by mala prísť začiatkom budúceho roka. Obsah ponuky bude výsledkom aktuálnych rokovaní, pričom do prípravy sú zapojení aj slovenskí odborníci. "Slovenská republika bude mať potom možnosť ponuku posúdiť," načrtol s tým, že by bolo chybou príležitosť nevyužiť. Pripomenul, že rovnaké vrtuľníky má aj Česká republika, čo prináša možnosti spolupráce.

USA ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire s výraznou zľavou ako náhradu za Ukrajine darované stíhačky MiG-29. Slovenská republika by za techniku mala zaplatiť približne 340 miliónov dolárov, pričom jej hodnota je vyše jednej miliardy eur. Bojové vrtuľníky v súčasnosti nie sú vo výzbroji Ozbrojených síl SR, išlo by teda o úplne novú bojovú spôsobilosť.