Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Tenis

Slováci v baráži o elitu do Poľska, Kučera: Je to hrateľný súper

Členovia slovenského daviscupového tímu sprava Martin Kližan, Andrej Martin, Norbert Gombos, Igor Zelenay a nehrajúci kapitán Miloslav Mečíř pózujú počas žrebu pred piatkovým stretnutím 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára v rumunskej Constante 16. júla 2015. Foto: TASR / AGERPRES - Silviu Matei

Okrem Poliakov ešte mohli naraziť na Brazíliu, Kolumbiu, Dominikánsku republiku, Indiu, Holandsko, Poľsko, Rusko alebo Uzbekistan.

Londýn 21. júla (TASR) - Slovenskí tenisti sa v baráži o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára (18.-20. septembra) predstavia v Poľsku. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskej centrále ITF, pri ktorom zverenci kapitána Miloslava Mečířa figurovali medzi nasadenými tímami. Okrem Poliakov ešte mohli naraziť na Brazíliu, Kolumbiu, Dominikánsku republiku, Indiu, Holandsko, Rusko alebo Uzbekistan.

Slováci počas uplynulého víkendu zvíťazili v dueli 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davis Cupu na antuke v Konstanci nad domácim Rumunskom 3:2. Po druhý raz za sebou tak budú bojovať o návrat medzi najlepšiu svetovú šestnástku. Vlani v baráži prehrali v Chicagu s favorizovaným tímom USA hladko 0:5. Vo svetovej skupine hrali naposledy v roku 2006. V 1. kole v pozícii finalistov z roku 2005 prehrali v Rancague s Čile a v septembrovej baráži nestačili v bratislavskom NTC na Belgicko. Odvtedy sa márne pokúšajú o návrat medzi elitu.

Podľa kapitána slovenského tímu Miloslava Mečířa je Poľsko veľmi ťažkým súperom. "Majú dobrých hráčov do dvojhry aj do štvorhry. Prvým hráčom je Jerzy Janowicz, bombardér, ktorý ma vynikajúci servis. Druhým je momentálne Michal Przysiezny. Vie mať veľké výkyvy, niekedy zahrá dobre, inokedy horšie. Známejší je aj Lukasz Kubot, ktorý teraz dobre zaskočil vo štvorhre. Ťažkým orieškom však budú práve deblisti Marcin Matkowski a Mariusz Fyrstenberg," povedal na utorňajšom brífingu Mečíř.

Slováci si veľa vyberať nemohli, vďaka nasadeniu pred žrebom sa vyhli papierovo najťažším súperom. Podľa Mečířa však do tejto kategórie zapadá aj Poľsko. "Veľa sa vyberať nedá, ak chceme byť vo svetovej skupine, musíme zdolať svetových súperov. Hrá sa u nich doma, môžu si vybrať prostredie. Predpokladám, že to dajú na tvrdý povrch. To by však mohlo byť dobré aj pre našich hráčov. Určite očakávam rýchly povrch," dodal kapitán slovenského tímu.

Na Poľsko by mal byť k dispozícii už aj Lukáš Lacko, ktorému by tvrdý povrch viac vyhovoval. "Je stále pripravený. Išiel by aj na posledný zápas proti Rumunsku, ale nebolo treba. Na antuke hráva nerád, na tvrdom povrchu je viac doma. Trošku to potom komplikuje len situácia so štvorhrou, do ktorej s Lukášom nepočítam. Bol by som radšej, ak by sme najskôr cestovali piati," dodal Mečíř.

Generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu Igora Mošku žreb príliš nepotešil. "Dostali sme veľmi ťažkého súpera. Poliaci majú kvalitného singlistu Jerzyho Janowicza a výbornú štvorhru. Na druhej strane aj my máme silný tím, ktorý sa neustále zlepšuje, takže to vidím 50:50. Škoda, že nehráme doma pred slovenskými fanúšikmi, aj tak však chlapci urobia všetko pre to, aby sa dostali medzi elitnú svetovú šestnástku. Predpokladám, že hrať sa bude na harde, keďže Janowicz má výborné podanie a vyhovujú mu rýchle povrchy," povedal pre TASR Moška.

Tréner slovenského daviscupového tímu Karol Kučera na margo žrebu uviedol. "Ľahké to nebude, ale Poliaci sú hrateľným súperom. Je to lepšie ako vlani, keď sme v baráži museli cestovať do USA. Veľmi som si prial, aby sme hrali doma, žiaľ nevyšlo to. Poľsko je blízko a na zápas by mohli prísť aj nejakí slovenskí fanúšikovia, čo by mohlo našim chalanom pomôcť. Domáci určite zvolia rýchlejší povrch. Od čias Fibaka má tenis v Poľsku veľkú tradíciu, majú podobné techniky ako u nás. Ich hráči sa dobre poznajú s našimi, takže aj z tohto pohľadu to bude zaujímavá konfrontácia s otvoreným koncom," povedal pre TASR Kučera.

Poliaci doteraz ešte nikdy nehrali vo svetovej skupine prestížnej súťaže a iba druhýkrát v histórii sa prebojovali do baráže o elitu. V roku 2013 v play off podľahli Austrálii. V tomto roku zdolali v euro-africkej zóne Litvu 3:2 a Ukrajinu 3:1 a vybojovali si tak účasť v baráži. V najlepšej stovke svetového rebríčka majú aktuálne jediného hráča - Jerzy Janowicz figuruje na 48. mieste. Národnou dvojkou je Michal Przysiezny na 142. priečke, nasledujú Grzegorz Panfil (265.) a Kamil Majchrzak (292.). V deblovom rebríčku patrí k špičke Marcin Matkowski, aktuálne 13. na svete. V DC tvorí dvojicu so známym Lukaszom Kubotom. V daviscupovej histórii pôjde o druhý vzájomný zápas, v tom úvodnom zvíťazili Slováci v septembri 1996 na koberci v Trnave 4:1.

žreb baráže o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára:
India - Česko, Švajčiarsko - Holandsko
Rusko - Taliansko, Uzbekistan - USA
Kolumbia - Japonsko
Domionikánska republika - Nemecko
Brazília - Chorvátsko
Poľsko - SLOVENSKO