Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. marec 2024Meniny má Fridrich
< sekcia Tenis

Slovenky nastúpia vo Fed Cupe proti Holandsku, Moška je spokojný

Na snímke generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška. Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa slov generálneho sekretára tenisového zväzu je Holandsko prijateľnejším súperom ako USA alebo Rumunsko.

Paríž 4. júna (TASR) - Slovenské tenistky sa v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 7.-8. februára 2015 predstavia v Holandsku. Rozhodol o tom stredajší žreb v Múzeu Francúzskej tenisovej federácie v Paríži - dejisku grandslamového turnaja Roland Garros. Slovensko figurovalo medzi nasadenými tímami a okrem Holanďaniek ešte mohlo naraziť na USA, Rumunsko alebo Švédsko.

Zverenky kapitána Mateja Liptáka v apríli vypadli zo svetovej skupiny, keď v baráži o účasť medzi elitnou osmičkou prehrali s Kanadou 1:3. V Quebecu nastúpili bez troch rebríčkovo najvyššie postavených hráčok Dominiky Cibulkovej, Daniely Hantuchovej a Magdalény Rybárikovej. O zotrvaní Liptáka na fedcupovej lavičke sa rozhodne 20. júna na výkonnom výbore STZ.

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška vyslovil so žrebom spokojnosť. "Veľmi som si želal, aby sme hrali doma, na druhej strane Holandsko je určite prijateľnejším súperom ako USA alebo Rumunsko. Ak budú všetky dievčatá v dobrej forme, máme veľkú šancu zvíťaziť a postúpiť do baráže o svetovú skupinu. Očakávam búrlivé prostredie, ktoré poznáme zo zápasov Davisovho pohára. Holandskou jednotkou je teraz Kiki Bertensová, ktorá sa prezentovala vo veľmi dobrom svetle na Roland Garros. Osobne som v Paríži sledoval jej zápas 1. kola a hrala naozaj dobre. Máme však vyrovnanejší tím ako Holanďanky," povedal pre TASR Moška.

Prijateľný súper

Výsledok žrebu privítala aj Jana Čepelová, ktorá bola v apríli v zápase s Kanadou prvýkrát v úlohe slovenskej jednotky. "Myslím si, že je to prijateľný los. Hlavné je, že sa to bude hrať v Európe a nemusíme cestovať na iný kontinent." Anna Karolína Schmiedlová je pred duelom s Holandskom optimistkou. "Myslím si, že z možnosti, ktoré sme mali, je Holandsko najlepšia alternatíva. Samozrejme, škoda že nehráme doma. Poznám jednotlivé holandské hráčky. Uvidíme, ako to dopadne, ale máme veľkú šancu vyhrať."

Jana Čepelová
Foto: TASR/AP
Vo fedcupovej histórii pôjde o tretí vzájomný zápas medzi Slovenskom a Holandskom, stav je zatiaľ nerozhodný 1:1. V júli 1996 prehrali Slovenky v baráži o svetovú skupinu na dvorcoch Slovana Bratislava 2:3. Na jar v roku 2006 zvíťazili na turnaji regionálnej zóny v bulharskom Plovdive 2:1. Holanďanky si vybojovali účasť v II. svetovej skupine vďaka triumfu 3:2 nad Japonskom na antuke v Hertogenboschi. Bertensová vyhrala obe dvojhry, tretí bod pridala Arantxa Rusová.

Pred žrebom si uctili pamiatku bývalej britskej tenistky Eleny Baltachovej, ktorá v apríli zomrela vo veku 30 rokov na rakovinu pečene. V prítomnosti britskej fedcupovej kapitánky Judy Murrayovej jej udelili celoživotnú cenu Heart Award.

žreb 1. kola II., svetovej skupiny:
Holandsko - SLOVENSKO, Rumunsko - Španielsko, Švédsko - Švajčiarsko, Argentína - USA

žreb 1. kola svetovej skupiny:
Kanada - ČR, Francúzsko - Taliansko, Poľsko - Rusko, Nemecko - Austrália