< sekcia Tenis

Vedenie WTA sa stále obáva o Šuaj Pcheng, chce dôkaz, že je v poriadku

Čínska tenistka Šuaj Pcheng odvracia úder Nemky Tatjany Mariovej v 1. kole ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne 19.januára 2015. Číňanka vyhrala 6:4, 7:5 a jej ďalšou súperkou bude Slovenka Magdaléna Rybáriková. Foto: TASR/AP

O osud Šuaj Pcheng už vyjadrili obavy aj jej hráčski kolegovia Novak Djokovič či Naomi Osaková.

Londýn 18. novembra (TASR) - Vedenie Ženskej tenisovej asociácie (WTA) je stále znepokojené z údajného zmiznutia čínskej hráčky Šuaj Pcheng. Tá začiatkom novembra obvinila vplyvného čínskeho politika a bývalého vicepremiéra Kao-li Čanga zo sexuálneho napadnutia. Šéf WTA Steve Simon dostal od bývalej svetovej jednotky vo štvorhre email, v ktorom píše, že je v poriadku a popiera znásilnenie, vyjadril však pochybnosti o jeho autenticite.

Podľa emailu je 35-ročná tenistka v poriadku a oddychuje v domácom prostredí. "Obsah správ o mne som nepotvrdila a zverejnili ich bez môjho súhlasu. Tieto správy o zmiznutí, vrátane toho, že ma znásilnili, sa nezakladajú na pravde. Som v poriadku a ďakujem, že sa o mňa zaujímate," mala napísať Šuaj Pcheng.

"Len ťažko uverím, že Šuaj Pcheng naozaj napísala tento email. WTA aj svet potrebujú overiteľný dôkaz, že je v bezpečí," citovala agentúra AFP Simona, podľa ktorého sa s Číňankou viackrát pokúšal spojiť viacerými spôsobmi, ale neúspešne.

WTA po pôvodných správach o zmiznutí tenistky žiadala kompletné, férové, transparentné a necenzurované vyšetrovanie prípadu. O napadnutí tenistka informovala na sociálnej sieti Weibo, no príspevok po niekoľkých minútach zmizol. Tridsaťpäťročná bývalá svetová jednotka vo štvorhre zároveň priznala, že nemá ako dokázať svoje tvrdenie. Kao-li Čang, ktorý pôsobil vo vysokej funkcii v rokoch 2012 až 2017, raz údajne prejavil obavy, že si Šuaj Pcheng ich stretnutia zaznamenáva.

O osud Šuaj Pcheng už vyjadrili obavy aj jej hráčski kolegovia Novak Djokovič či Naomi Osaková.