< sekcia Tipsport Liga

Hokej-TL: Banská Bystrica zdolala MAC Úbuda, je na čele tabuľky

Na snímke zľava Ján Brejčák (Banská Bystrica) a Brúnó Kreist (Újbuda) počas zápasu 47. kola hokejovej Tipsport Ligy HC 05 iClinic Banská Bystrica - MAC Újbuda v Banskej Bystrici 2. februára 2020. Foto: TASR - Ján Krošlák

Zvolen si pripísal piaty triumf za sebou a v tabuľke figuruje na 5. priečke.

Bratislava 2. februára (TASR) - Hokejisti Banskej Bystrice sa dostali na čelo tabuľky Tipsport Ligy. V nedeľnom zápase 47. kola doma zdolali MAC Újbuda 4:2 a pred druhým Slovanom Bratislava majú dvojbodový náskok a duel k dobru. "Belasí" mali v nedeľu voľno, najbližšie sa predstavia až 12. februára doma proti MAC. Slovan, Banská Bystrica aj tretie Košice už majú istú účasť v play off.

V dobrej forme je Zvolen, ktorý doma deklasoval Nové Zámky 6:0 a pripísal si piaty triumf za sebou a v tabuľke figuruje na 5. priečke. Naopak, v rozpačitých výkonoch pokračuje Liptovský Mikuláš. V Trenčíne prehral 0:2 po dvoch zásahoch Borisa Sádeckého v závere duelu. Liptáci v novom roku získali iba sedem bodov z desiatich zápasov a sú suverénne posledný v lige, na predposlednú Detvu strácajú dvanásť bodov.

Sumáre:

HC 07 WPC Koliba Detva - HK Nitra 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Góly: 10. Scheidl (Blackwater, Morrison), 24. Šiška (Buček), 25. Lušňák (Kollár), 49. Kollár (M. Versteeg, Šiška), 58. Kollár (Morrison, Mezei). Rozhodovali: Korba, Novák - Jobbágy, Valo, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 254 divákov

Detva: Petrík – Golian, Chovan, Andersons, F. Fekiač, Jendroľ, Turan, Lalík, Gachulinec - Žilka, Klíma, Zuzin – Král, Podešva, Ščurko – Török, Valent, Gašpar – Čacho, V. Fekiač, Čenka
Nitra: Šimboch – Kubka, Mezei, Korím, Morrison, M. Versteeg, A. Sloboda, Hvizdoš, S. Rácz – Hrušík, Šiška, Buček – Scheidl, Yellow Horn, Blackwater – Kollár, Lušňák, Koyš – Tábi, Minárik, Csányi

Už po 37 sekundách dostala Nitra výhodu presilovej hry, no výraznejšiu príležitosť si neutvorila. Dočkala sa až v polovici úvodného dejstva, keď prenikol do útočného pásma Scheidl a jeho spätnú prihrávku si nešťastne zrazil do bránky domáci obranca Chovan. Domáci mohli vzápätí vyrovnať, ale Žilka nepochodil a v závere tretiny sa blysol Šimboch pri šanci Klímu.

Ten istý hráč mohol vyrovnať v úvode druhého dejstva, no minul odkrytú bránku hostí. Nitra tak udelila domácim lekciu z efektivity, keď najprv v 24. minúte využil presilovku Šiška a o 47 sekúnd pridal tretí zásah Lušňák.

V záverečnej časti hry Nitrania kontrolovali hru, Detva síce mohla skorigovať v 48. minúte, ale Čenka v tutovke zlyhal. Jeho zaváhanie hostia potrestali, keď o necelé dve minúty zvýšil Kollár na 4:0, jeho zásah potvrdil aj videorozhodca. A ten istý hráč v závere stanovil konečné skóre 5:0.

HKM Zvolen - HC Mikron Nové Zámky 6:0 (1:0, 2:0m 3:0)

Góly: 8. Parks (Corrin, Trotter), 35. Thompson (Mráz), 40. McPherson (Corrin, Trotter), 45. Halama (Mikúš, Švarný), 54. Mráz Marcinek, Kolenič), 59. Betker (Corrin, Thompson). Rozhodovali: Štefik, Rencz (Maď.) - Kis-Király (Maď.), Rojík, vylúčení: 6:8, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1530 divákov

Zvolen: Hollý – Kubát, Betker, S. Tomko, Corrin, Švarný, Meliško – Mikúš, Trotter, Halama – Parks, McPherson, Štrauch, Kelemen, Mráz, Thompson - Špirko, Tibenský, Marcinek - Kolenič
Nové Zámky: Nechvatal – Hatala, Ordzovenský, Drtina, Fereta, Pavúk, Mikuš – Bajtek, Šille, Stupka – Obdržálek, Fábry, Jurík – Števuliak, Hruška, Rogoň - Mikula, Holovič, Ondrušek

Prvú šancu si vypracovali Zvolenčania vo vlastnom oslabení, keď sa do úniku dostal Parks, no Nechvatala neprekonal. Zaváhanie napravil v 8. minúte, keď tentoraz v presilovke trafil presne - 1:0. Zvolen v prvej tretine dominoval, súpera prestrieľal 17:6, no náskok nezveľadil.

V polovici druhej časti hry mali dobrú šancu na vyrovnanie hostia, ale Rogoň so Stupkom nezužitkovali prečíslenie, keď dobrý obranný zákrok predviedol Corrin. Záver dejstva patril Zvolenčanom, najprv v 35. minúte zvýšil na 2:0 Thompson, osem sekúnd pred klaksónom dorazil jeho strelu do bránky McPherson.

Novým Zámkom zápas príliš nevychádzal, v 45. minúte inkasovali kuriózny gól, keď spoza bránky skóroval Halama s prispením hosťujúceho brankára. Blízko k čestnému zásahu bol v 51. minúte Drtina, ale trafil iba žŕdku. Zvolenčania v závere pridali ďalšie dva góly, v 54. minúte upravil Mráz na 5:0 a 68 sekúnd pred koncom stanovil rezultát Betker.

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: "Musím povedať, že v prvej tretine sme sa celkom trápili. Chceli sme vytvoriť ešte väčší tlak napádaním, čo sa nám nedarilo. Nové Zámky tam mali pár dobrých šancí, ale Juraj Hollý nás držal v zápase. Keby súper za stavu 1:0 vyrovnal, alebo dal ďalší gól, tak by to bolo ešte horšie. V tretej tretine sme konečne začali znovu hrať hokej, ktorý chceme hrať, teda napádať a všetko dávať do bránky, tým pádom padali aj góly. Dávali sme to do bránky, išli za dorážkami, tomu musia chalani veriť, aby sme v tom pokračovali. Som veľmi rád, že sme zvládli tento zápas a musím poďakovať všetkým chalanom za predvedený výkon."

Ladislav Branikovič, tréner Nových Zámkov: "Zvolen nám aktívnym pohybom, napádaním a presingom neumožnil hrať hru, na ktorú sme sa pripravovali a ktorú sme chceli dnes hrať. Napriek tomu si myslím, že výsledok je pre nás krutý. Bohužiaľ, je taký, aký je."

HK Poprad - DVTK Jegesmedvék Miškovec 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Góly: 5. Vandas (Dalhuisen, Lapšanský), 14. Matúš Paločko (Kozák, Bjalončík), 54. Handlovský (Dalhuisen), 56. Ulrych (Svitana, Takáč), 59. Handlovský (Dalhuisen, Lapšanský) - 23. Valchař (Szirányi, Láda). Rozhodovali: Valach, Juhász (Maď.) – Beniač, Soltész (Maď.), vylúčení: 3:7, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, 2028 divákov

Poprad: Vošvrda – Erving, Ulrych, Larkin, Dalhuisen, Fabian, Kozák, Česánek – Svitana, Zagrapan, Takáč – Vandas, Handlovský, Lapšanský – Mercier, Bjalončík, Matúš Paločko – Kundrik, Matej Paločko, Králik
Miškovec: Adorján – Ross, D. Kiss, Láda, Vandane, Szirányi, Göz – Rodman, Galanisz, Magosi – Beauvillier, Valchař, Beach – P. Kiss, Harrison, Ritó – Farkas

Hosťujúci tím, s novicom v zostave útočníkom Radimom Valchařom, prišla do Popradu podporiť hŕstka fanúšikov. "Ľadoví medvedi" ale nezačali ideálne. Už v 5. minúte inkasovali počas presilovky domácich. Puk tesne pred brankárom Miškovca tečoval Vandas a ten zapadol pomedzi betóny Adorjána za bránkovú čiaru. Hral sa otvorený útočný hokej. Popradčania mali niekoľko šancí tesné vedenie zvýšiť. Ujala sa až situácia zo 14. minúty. Najprv puk preletel tesne popri ľavej žrdi hosťujúcej bránky. Z rohu klziska ho takmer z nulového streleckého uhla vrátil Matúš Paločko späť do bránkoviska a Poprad viedol rozdielom dvoch gólov. V závere tretiny hrali hostia presilovú hru. V nej sa až vo štvorici rútili na jediného brániaceho hráča. Beach však namiesto kombinácie zvolil zakončenie. Jeho strela navyše minula Vošvrdovu svätyňu.

Miškovec sa do zápasu vrátil v druhej tretine. Už v 23. minúte sa k dorážke dostal nepokrytý Valchař a Vošvrda po prvý raz kapituloval. Už o chvíľu mohlo byť vyrovnané. Dvakrát po sebe však skvelo zasiahol Vošvrda. V ďalšom priebehu tempo hry upadlo, zápas mal viaceré hluché pasáže.

Do tretieho dejstva vstúpili obe mužstvá opatrne, čakalo sa na chybu. Tá prišla s vylúčením hosťujúceho Kissa, ktorý fauloval Zagrapana. V presilovke sa po sérii dorážok presadil Handlovský a vrátil na popradské hokejky pokoj. Následne sa dlho nehralo. Hostia totiž inkasovaný gól reklamovali u rozhodcov. Ten musel potvrdiť až videorozhodca. Hosťujúca lavička tak inkasovala dvojminútový trest za zdržovanie hry, napriek tomu sa dlhé minúty nikomu z Hanlonových zverencov na trestnú lavicu nechcelo. Domácim v nedeľu presilovky dokonale vychádzali. Na priebežných 4:1 zvýšil do prázdnej bránky po Svitanovej prihrávke Ulrych. Prikrášliť skóre mohol v samostatnom úniku Handlovský, Adorján ale nekapituloval. V samom závere sa domáci piateho gólu predsa len dočkali. Ďalšiu početnú výhodu využili zásluhou Handlovského.

Peter Mikula, tréner Popradu: "V priebehu týždňa sme prišli o dvoch centrov, museli sme riešiť zmeny v zostave, narušilo nám to pohodu. V prvej tretine boli hostia zakríknutí, v druhej to rozbalili, dali gól, dostali sme sa do stresu. V tretej tretine sme sa vrátili k svojej hre. Počas reprezentačnej prestávky dáme krátky prípravný cyklus."

Glen Hanlon, tréner DVTK: "Gratulujem Popradu k víťazstvu, v prvej tretine hrali veľmi dobre. V druhej tretine sme hrali my dobre, mali sme dve presilovky na záver, mali sme ich využiť. V tretej tretine sme hrali zle. Poprad si zaslúžil vyhrať."

HC '05 iClinic Banská Bystrica – MAC Újbuda 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)

Góly: 28. Bartánus (Ihnačák, Cardwell), 33. Lamper (Bubela, Ďatelinka), 34. Kabáč (Hohmann), 60. Gabor - 33. Pitt (Brance Orbán, Bodó), 56. Strech (McNally, Maculay). Rozhodovali: Lokšík, Müllner – Durmis, Gegáň, vylúčení: 2:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2407 divákov

Banská Bystrica: Beskorowany – Cardwell, Ďatelinka, V. Mihálik, Southorn, J. Brejčák, Nemčík, Žiak – Lamper, Bubela, Jääskeläinen – Hohmann, Ihnačák, Hickmott – Bartánus, Mlynarovič, Šoltés – Kabáč, Gabor, Kriška
MAC: Bernard – Macaulay, Garát, Pozsgai, McNally, Blake Orbán, Carlisle, Fejes – Sofrón, Strech, T. Klempa – Bodó, Pitt, Brance Orbán – Terbócs, B. Majoross, Kreisz – Szigeti

V prvej tretine sa nehral oku lahodiaci hokej, oba tímy sa zamerali na dobrý forčeking a pozorné bránenie. Viac šancí mali domáci hokejisti, v druhej minúte podnikol nebezpečný výpad dopredu Brejčák, no Bernarda neprekonal a nepochodil pred ním o pár sekúnd neskôr z dvoch metrov ani Kabáč. Zaujímavým bekhendom sa neskôr prezentoval Bartánus, tiež však recept na gólmana hostí nenašiel. Budapešť sa snažila o rýchle kontry, Beskorowany sa musel mať na pozore po koncovkách Branceho Orbána a Majorossa. Bystričania nevyužili ani presilovku, keď v nej prakticky vôbec nehrozili.

Majster ani na začiatku druhej tretiny počas druhej presilovky v zápase nedokázal výraznejšie ohroziť gólmana Bernarda. Ten mal úspešný zásah až v hre piatich proti piatim po dobrej strele Hickmotta z metra. Tretia presilovka však už "baranom" vyšla, v 28. minúte sa pekne preštrikoval až pred brankára Ihnačák a hoci neuspel, z následnej dorážky sa to podarilo dôraznému Bartánusovi. Odpoveď hostí mohla byť rýchla, ak by po peknej kontre prekonal Beskorowanyho voľný Bodó. Mrzieť ho to príliš nemuselo, pretože v 33. minúte vyrovnal zo skrumáže zblízka Pitt a bolo 1:1. Tento stav dlho nevydržal, pretože o 56 sekúnd predviedol peknú individuálnu akciu Lamper a zavŕšil ju aj pekným gólom na 2:1. No a o ďalších 41 sekúnd sa menil stav na 3:1, uvoľnil sa totiž Kabáč a švihom účinne zakončil. V rozpätí 97 sekúnd teda padli pod Urpínom tri góly. Do prestávky mal ešte dobrú možnosť na domácej strane Jääskeläinen. Mieril do žŕdky a potom i hostia, konkrétne Bodó a Klempa, no bystrický brankár znovu podržal svoj tím.

Na začiatku tretej tretiny mohli pridať štvrtý gól Banskobystričania, dostali sa do dvoch prečíslení, ale Bernarda neprekonali Hohmann a Lamper. Neskôr sa dopredu predral i Kabáč, nemal však presnú mušku. Budapešť si vytvorila tlak v presilovke, ale po chybe mohla aj pykať, ak by v oslabení využil sólo Ihnačák. V 51. minúte sa zoči – voči Bernardovi nepresadil Mlynarovič a z ďalšieho brejku ho neskôr nepokoril ani Jääskeläinen. Hostí tieto okamihy posilnili a znížili v 56. minúte. Z dorážky bol úspešný v páde Strech. Záver duelu bol teda dramatický, maďarský celok odvolal brankára, hral v šestici, no nedokázal vyrovnať. Naopak inkasoval štvrtý gól do prázdnej bránky z hokejky Gabora.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: "Od začiatku sme chceli hrať poctivý, kvalitný hokej vediac, že Budapešť hrala tretí zápas za posledných päť dní a má kompletné iba tri päťky. V prvej tretine sa nám to však veľmi nedarilo. Nehrali sme u nich, teda v útočnom pásme, nehrali sme ani dôrazne. Až v druhej tretine sme to zlomili, hlavne zásluhou našej štvrtej lajny 'Kabi', 'Gabi' a Kriška. Veľmi sa osvedčili. Naštartovali nás, takže aj ich zásluhou už stredné dejstvo vyzeralo podľa našich predstáv. V tretej tretine sme tri či štyrikrát nevyhodili puk z vlastného pásma a v jednom prípade to hostia využili. Zápas teda súper zdramatizoval, čomu sme neboli radi. Budapešť má však veľmi dobré otáčanie hry do útoku, často sa dostáva do únikov a prečíslení. Túto silnú stránku súpera sme však eliminovali a aj vďaka tomu sme tiež vyhrali."

Gergely Majoross, tréner Budapešti: "Hrali sme dobre proti kvalitnému banskobystrickému tímu. Dlho sme držali krok s domácimi, no položili nás dva rýchle góly, ktoré sme inkasovali v druhej tretine za stavu 1:1. Potom sme sa ešte vrátili do zápasu, znížili sme, no chýbal nám tretí gól, ktorý sa nám nepodarilo v závere streliť. Bohužiaľ, chýbali nám aj sily, celý zápas sme hrali iba s desiatimi útočníkmi. Vydali sme dnes zo seba všetko, ale nestačilo nám to na bodový zisk."

HK Dukla Trenčín - MHK 32 Liptovský Mikuláš 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Gól: 58. Sádecký (Bokroš), 60. Sádecký (Bartovič), Rozhodovali: Orolin, Goga - Šoltés, Kacej, vylúčení: 4:3, presilovky a oslabenia: 0:0, 2114 divákov

Trenčín: Valent – Brodeur, McCormack, Kajínek, Štach, Sládok, Bokroš, Stacha – Bezúch, Mikyska, Alderson – Hecl, Sádecký, Valach – Nemček, Švec, Bartovič – Rajnoha, Ferényi, Ďurina – Luhový
Liptovský Mikuláš: Zalivin – J.Nemec, Kurali, Petran, Michalčin, Kramár, Michalík – M.Surový, Oško, Rud.Huna – Rich.Huna, Rob.Huna, Vybiral – Haluška, Uhrík, Nechaj

Diváci v Trenčíne nevideli príliš atraktívny hokej, v prvej tretine zaujala individuálna akcia Bezúcha, ktorý sa dostal cez obrancov, no neodkázal prekonať Zalivina, vzápätí nepochodil ani Sádecký. V závere prvej tretiny zakončil zo sľubnej pozície Mikyska, no Zalivin jeho pokus zlikvidoval.

Domáci sa mohli dostať do vedenia v úvode druhého dejstva, aktívny Bezúch však trafil iba žŕdku. Dukla nezužitkovala ani prečíslenie 2 na 1, Ďurina netrafil bránku a následne minul aj Bezúch.

V tretej tretine pokračovali ofenzívne suchoty oboch tímov, no keď sa už zdalo, že duel dospeje do predĺženia, domáci udreli. Tri minúty pred koncom tečoval Bokrošovu strelu Sádecký a tá skončila za Zalivinovým chrbtom. K slovu sa ešte dostal videorozhodca, no ten vysokú hokejku nevidel a gól uznal. Vzápätí mohli Liptáci vyrovnať, ale Surový z ľavého kruhu neprekonal Valenta. Naopak, bodku za stretnutím dal tridsať sekúnd pred klaksónom do prázdnej bránky opäť Sádecký.

predohrávka 14. januára

Slovan Bratislava - HC Košice 6:1 (0:0, 3:1, 3:0)

Góly: 23. Bačik (Puliš), 28. Urbánek (Kytnár, St. Pierre), 37. Matoušek (Sersen, Abdul), 55. Kytnár (Sersen, Basaraba), 56. Bondra Šedivý), 59. Basaraba (Bondra) - 31. Skokan (Květoň). Rozhodovali. Baluška, D. Konc st. – Synek, J. Konc ml., vylúčení: 5:6, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 9445 divákov

Slovan: Brust – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Kučný, Demo – Puliš, Zigo, Abdul – Basaraba, St. Pierre, Bondra – Kukumberg, Kytnár, Matoušek – Jendek, Urbánek, Žitný – Petráš
Košice: Košarišťan – Růžička, Slovák, Koch, Pavlin, Repe, Čížek, Zeleňák – Haščák, Skokan, Květoň – Klhůfek, Chovan, Belluš – Suja, Bortňák, Rapáč – Jokeľ, Eliáš, Milý