< sekcia Tipsport Liga

TIPSPORT LIGA: Majster obhájil Pohár D.Pašeka, maďarské derby pre MAC

Na snímke hráči HC'05 iClinic Banská Bystrica sa tešia po góle v zápase nadstavbovej časti Tipsport Ligy, 6. kolo A-skupina o 1.-6. miesto, HK Dukla Trenčín - HC'05 iClinic Banská Bystrica, 6. marca 2020 v Trenčíne. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Líder z Banskej Bystrice ťahá - počítajúc aj prvú fázu dlhodobej časti sezóny - už sedemzápasovú víťaznú šnúru.

Bratislava 6. marca (TASR) - Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica sa v predstihu stali víťazmi základnej časti Tipsport Ligy 2019/2020 a obhájili Pohár Dušana Pašeka. Po piatkovom triumfe v Trenčíne (3:1) majú štyri kolá pred koncom nadstavbovej časti na čele nedostihnuteľný 13-bodový náskok pred druhým Slovanom Bratislava. Úradujúci majster ovládol už prvú fázu základnej časti Tipsport Ligy (po prvých 52 kolách) a zvíťazil aj vo všetkých doterajších šiestich zápasoch v nadstavbe.

Banskobystričania po piatkovom 6. kole skupiny o 1. – 6. miesto vedia, že sa na nich už bodovo nemôže dotiahnuť do konca dlhodobej časti najvyššej slovenskej súťaže žiaden zo súperov a do Kaufland play off vstúpia z najvýhodnejšej prvej pozície. "Barani" sa stali víťazmi základnej časti Tipsport Ligy doteraz dvakrát – v sezónach 2016/2017 a 2018/2019. V oboch prípadoch sa po skončení play off tešili aj z majstrovského titulu. Pohár Dušana Pašeka sa udeľuje od minulej sezóny, vlani ho získali práve Banskobystričania. Tentoraz si trofej prevezmú po stretnutí záverečného 10. kola skupiny o 1. – 6. miesto v nedeľu 15. marca na domácom ľade proti Zvolenu (začiatok o 17.00). Rekord v počte triumfov v základnej časti najvyššej slovenskej súťaže držia Košice, ktoré sa radovali z prvenstva osemkrát, naposledy v sezóne 2015/2016.

Líder z Banskej Bystrice ťahá - počítajúc aj prvú fázu dlhodobej časti sezóny - už sedemzápasovú víťaznú šnúru. Druhý Slovan, ktorý vyhral vo Zvolene 3:2 po predĺžení, ukončil sériu štyroch prehier a momentálne stráca na vedúci tím trinásť bodov. Tretie Košice prehrali v piatok v Poprade 1:3 a zaostávajú za lídrom už o šestnásť bodov.

V boji o siedmu a ôsmu miestenku do play off zaváhali siedme Michalovce na ľade Detvy, kde prehrali tesne 3:4. Miškovec podľahol v maďarskom derby domácemu MAC Újbuda 2:5, čo využila deviata Nitra, ktorá zvíťazila v Nových Zámkoch 3:2 po predĺžení a dotiahla sa na ôsmy Miškovec na rozdiel jedného bodu.

A-skupina o 1.-6. miesto

HK Poprad - HC Košice 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Góly: 3. Kramár (Ró. Huna, Matúš Paločko), 17. Handlovský (Lapšanský, Brejčák), 49. Réway (Handlovský) – 42. Paršin (J. Sukeľ, Pavlin. Rozhodovali: Stano, Novák – Bogdaň, Jobbágy, vylúčení: 2:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 3595 divákov

Poprad: Vošvrda – Larkin, Kramár, Erving, Ulrych, Brejčák, Kozák – Svitana, Réway, Handlovský – Vandas, Zagrapan, Takáč – Lapšanský, Jacobs, Mercier – Matúš Paločko, Ró. Huna, Ri. Huna

Košice: Škorvánek – Pavlin, Michalčin, Ružička, Slovák, Zeleňák, Čížek, Bučko – J. Sukeľ, Michal Chovan, Paršin – Jokeľ, Skokan, Suja – Vrábeľ, Bortňák, Milý – Faith, Eliáš, Majdan

Peter Mikula (tréner Popradu): "Vedeli sme, že verejnosť očakávala nasadenie ako proti Slovanu. V prvej tretine sme ten nátlakový hokej napĺňali. V druhej tretine to bola aj nedôslednosť, nešli nám prihrávky. Následne sa zlepšili Košice. Po oddychovom čase sme začali hrať našu hru. Bol to dobrý zápas, ale ukázal nám aj negatívne veci."

Peter Draisaitl (tréner Košíc): "Naša zostava mala správny prístup celých 60 minút, s nasadením som spokojný, boli tam ale aj chyby. Presilovky nám aktuálne nejdú. Čo ma mrzí na zápase boli tie inkasované góly, lebo boli podobné. Boli to puky z druhého sledu, boli sme zle postavení a sme ich neupratali. Tie góly sa dali ubrániť."

HK Dukla Trenčín – HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 48. Sládok (Špirko, Hecl) - 20. Hickmott (Jääskeläinen, Southorn), 22. Mlynarovič (Kriška, Stupka), 52. Ďatelinka (Mlynarovič, Jääskeläinen). Rozhodovali: Adamec, Kókai – Jurčiak, Soltész, vylúčení: 8:10, navyše: Bartovič 10 minút za vrazenie na mantinel), Paukovček 10 minút za bitku – Gabor 5 minút za bitku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3810 divákov

Trenčín: Valent – Starosta, McCormack, Stacha, Brodeur, Sládok, Bokroš, Kajínek – Sojčík, Švec, Valach – Hecl, Paukovček, Sádecký – Hlinka, Špirko, Bartovič – Ďurina, Ferényi, Krajč

Banská Bystrica: Gajan – Southorn, Mihálik, Ďatelinka, Cardwell, Owens, J.Brejčák, Nemčík – Jääskeläinen, Hickmott, Hohmann – Kriška, Mlynarovič, Stupka – Bartánus, Ihnačák, Hričina – Kabáč, Gabor, Fafrák

Ján Pardavý, tréner Trenčína: "Mali sme zlý štart do zápasu. Boli sme v súbojoch neskoro, súper si vytvoril veľa šancí, podržal nás brankár. Potom sme inkasovali gól sekundu pred koncom prvej tretiny. S ďalším priebehom zápasu som bol spokojný. Nedokázali sme však streliť góly v presilovkách. Zlomový moment nastal, keď sme dali gól na 1:2, mali sme šancu aj vyrovnať a následne Bystrica veľmi dobre bránila stredné pásmo. Napokon sme inkasovali tretí gól. Chlapcov môžem za dnešný výkon pochváliť."

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: "Mali sme dobrý začiatok zápasu. Prvá tretina bola dobrá, potom sme sa zamerali viac na defenzívu. Mrzí vysoký počet vylúčení, čím sme dali domácim šancu. Tretiu tretinu sme začali veľmi pasívne, chceli sme najmä brániť, napokon sme inkasovali. Zlepšeným a pozorným výkonom sme sa prebojovali k tretiemu gólu. Máme tri body a potvrdené prvé miesto, čo ma teší."

HKM Zvolen – HC Slovan Bratislava 2:3 pp (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 14. Tibenský (M. Halama, Žilka), 17. Zuzin (Corrin) – 2. St. Pierre (Basaraba), 54. Šedivý (R. Bondra), 62. Pance (R. Bondra) Rozhodovali: T. Orolin, Műllner – Stanzel, J. Konc ml., vylúčení: 2:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 2320 divákov

Zvolen: T. Tomek – Stephenson, Betker, Corrin, Drgoň, Petran, Švarný, Kubát, Kurali, S. Tomko – Parks, Trotterr, Zuzin – Thompson, B. Mráz, Kelemen – Tibenský, M. Halama, Žilka - Kolenič, Tibenský, Marcinek

Slovan: Habal – Sersen, Bačík, Štajnoch, Meszároš, Carson, Šedivý, Demo, Kučný – Pance, Kytnár, R. Žitný – Basaraba, St. Pierre, R. Bondra – D. Jendek, Urbánek, Matoušek – Š. Petráš, Kukumberg, M. Sloboda

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: "My sa v posledných zápasoch porážame sami. Pred prvým gólom sme mali podobnú šancu ako Slovan, no nedali sme gól, vzápätí vyrobíme chybu a inkasujeme. Vyrovnali sme síce, dali sme aj gól na 2:1, no potom sme v troch či štyroch presilovkách v rade moli zápas rozhodnúť, respektíve vytvoriť si väčší náskok. Žiaľ, nepodarilo sa nám to. Trápili sme sa v početných výhodách, nevedeli sme sa dostať neraz do útočnej tretiny. Vyvrcholilo to gólom súpera na 2:2. Vyrobili sme tam veľkú chybu, rovnako ďalšiu v predĺžení, bol to zbytočný gól. Musíme lepšie brániť, premieňať šance a zlepšiť presilovky."

Roman Stantien, tréner Slovana: "Chcem pochváliť celé moje mužstvo. Po posledných nevydarených zápasoch sme si povedali, že to musíme otočiť, vrátiť sa späť do hry. Začali sme od jednoduchých vecí. Všetci sme makali - od brankára až po posledného útočníka. Aj keď sme prehrávali, bojovali sme o každý jeden puk. Poctivými vecami sme sa vrátili do hry a napokon sme slávili úspech aspoň v predĺžení."

B-skupina o 7.-12. miesto

HC 07 WPC Koliba Detva - HK Dukla Ingema Michalovce 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

Góly: 14. Klíma (F. Fekiač), 19. Ščurko (Gachulinec), 50. Valent (Mons, Gašpar), 51. Podešva (Surový) - 12. Šimun (Lalancette, Phillips), 23. Galamboš (Ventelä), 56. Štrauch (Hvila). Rozhodovali: Štefík, Rencz (Maď.) - Rojík, Kis-Király (Maď.), vylúčení: 1:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 488 divákov

Detva: Zalivin - Golian, F. Fekiač, Andersons, Turan, Gachulinec, Lalík, Jendroľ - Surový, Klíma, Čenka - Král, Podešva, Ščurko - Mons, Valent, Gašpar - Ľupták, V. Fekiač, Čacho

Michalovce: Trenčan - Ventelä, Pukka, Kolba, Hančák, Vorobjev, Bdžoch, Borov, Zekucja - Phillips, Lalancette, Korhonen – Šimun, Galamboš, Giľák - Mašlonka, Linet, Safaraljev - Hvila, Toma, Štrauch

HC Mikron Nové Zámky - HK Nitra 2:3 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 17. Jurík (Pavúk, Fábry), 46. Mikuš (Šille, Jurík) - 8. Scheidl (Morrison, Blackwater), 57. Morrison (Blackwater), 62. Buček (McNally). Rozhodovali: Tvrdoň, Goga - Gegáň, Crman, vylúčení: 5:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1214 divákov

Nové Zámky: Nechvátal – Hatala, Magovac, Drtina, Fereta, Pavúk, Mikuš, Hain, Lauro – Obdržálek, Bajtek, Rogoň – Števuliak, Holovič, Andrisík – Fábry, Šille, Jurík - Procháczka, Ondrušek, Mikula

Nitra: Burgat – M. Versteeg, Pupák, Kubka, Rácz, Morrison, Mezei, Sloboda, McNally – Lušňák, Kollár, Scheidl – Buček, Minárik, Blackwater – Csányi, Yellow Horn, Čaládi - Hrušík, Šiška, Tábi

Miroslav Mosnár, tréner Nových Zámkov: "Súper mal lepší vstup do zápasu. Prvých desať minút dominoval, potom sme mu už boli vyrovnaným súperom a v druhej polovici tretiny sme mali aj viac čistých šancí. Škoda toho gólu v oslabení, mali sme puk na hokejke, nedali sme to von a súper nám dal gól. Druhú tretinu tiež začal lepšie súper. Oslabenie 3 proti 5 nám stálo aj dosť síl, no myslím si, že chalani to tam odmakali. Ustáli sme to a podarilo sa nám aj streliť gól. Už som veril, že sa nám to podarí dotiahnuť, škoda, že sme dostali gól na 2:2. Hráči to mali blokovať. V predĺžení sme mali šancu a z protiútoku sme dostali gól. Mrzí nás to, ale chlapcom nemáme čo vyčítať, dali do toho srdiečko."

Miroslav Kováčik, asistent trénera Nitry: "Videli sme výborný zápas na to, že sa jedná o súperov zo spodnej šestky. Klobúk dole pred Novými Zámkami za to, ako sa postavili k tejto nadstavbe. Aj keď sú už bez šance na postup, hrajú výborný hokej. Vedeli sme, čo nás čaká, pripravovali sme sa na to. Myslím si, že sme to aj dobre zvládali, samozrejme sú aj fázy zápasu, keď sa dostanete pod tlak. V prvej tretine sme mali šance, no padol nám tam iba jeden gól, čo bola škoda, lebo sme im mohli viac odskočiť. Potom hrali Zámky presilovku, tá ich nakopla a dostali sa viac do zápasu. V druhej tretine sme to mali zlomiť na svoju stranu, nepremenili sme presilovku 5 na 3. Dostali sme sa do situácie, keď sme prehrávali 1:2. Zámky hrali presilovku a hrali ako o život. Šťastnou strelou sa nám podarilo vyrovnať a v predĺžení sme strelili gól, čo nás veľmi teší."

MAC Újbuda - DVTK Jegesmedvék Miškovec 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Góly: 5. Orban (Szigety), 10. Klempa (Strech, Busenius), 37. Szigety (Busenius), 39. Klempa (Strech, Busenius), 56. Nagy (Sofron) - 38. Vas, 45. Beauviller (Harrison). Rozhodovali: Fridrich, Purgat - Synek, Vyšný, vylúčení: 7:6 na 2 min., navyše: Macaulay na 10 min. za hrubosť, Majoross 10 min. za nešportové správanie sa - Rodman na 10 min. za hrubosť, Harrison 10 min. za nešportové správanie sa, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Újbuda: Bernard - Macaulay, Carlisle, Orbán, Busenius, Bugár, Pozsgai, Fejes, Garát - Szigeti, Strech, Sofron - Terbócs, Majoross, Klempa - Kreisz, Pitt, Orban - Loczi, Nagy, Szücs

Miškovec: Rajna - D. Kiss, Ross, Vandane, Láda, Wehrs, Szirányi - Magosi, Galanisz, Beauviller - Rodman, Vas, Valchař - Vojtkó, Harrison, P. Kiss - Páterka