< sekcia Tipsport Liga

Prvé Košice zdolali Piešťany, druhá Nitra si poradila s Trenčínom

Na snímke nový brankár Popradu Edgars Masalskis z Lotyšska počas zápasu 43. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Poprad a HK 36 Skalica v Poprade 24. januára 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Lotyšský olympionik Masalskis si pripísal v popradskom drese poľahky prvý shutout.

Poprad 24. januára (TASR) - Skalica podala pod Tatrami výkon nehodný najvyššej súťaže. Od úvodu sa hral nezáživný hokej plný nepresností na oboch stranách. Popradčania sa aspoň snažili o nátlakový hokej, avšak ich tlak bol spočiatku skôr optický. V 8. minúte arbitri naraz vylúčili skalických bekov Jankoviča s Trškom a domáci hrali dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov. Síce ju nevyužili, ale už sekundu po tom, čo hostia hrali v piatich si Mlynarovičovu nahrávku nechtiac umiestnil Vyrúbalík do vlastnej brány. Skaličania mohli odpovedať Obdržálkom, ten však pred Masalskisom v 100-percentnej príležitosti na dva razy neuspel. Podtatranci napokon pridali aj druhý gól, keď sa v prečíslení kľučkou uvoľnil Stals a hostia mali v kabíne o čom premýšľať.

Kto by čakal, že Záhoráci za nepriaznivého stavu pridajú, mýlil sa. V prostrednej časti sa hralo väčšinou len na jednu bránu. Už po 31 sekundách zvýšil Lapšanský na 3:0. Vzápätí hostia inkasovali dokonca vo vlastnej presilovke, keď Kroták nabil Mlynarovičovi, ten na dvakrát upravil na 4:0. To už Lipovský striedal v bráne nepresvedčivého Romančíka, no obraz hry sa nezmenil. Skalica hrala absolútne odovzdane, bez bojovnosti a len Lipovského čarovného lapačka zmarila Mlynarovičovi šancu na hetrik. Popradčania mali aj ďalšie vyložené šance, nepresadil sa opäť aktívny Mlynarovič, či Kroták. Piaty gól inkasovali bezradní hostia napokon až v 40. minúte po nahodenom puku z hokejky Makovského.

Črtajúci sa tlak hostia hneď po piatich minútach hry zabrzdili zbytočnými vylúčeniami a v oslabení o dvoch hráčov inkasovali po šiesty raz po ping-pongu prvej presilovkovej formácie Popradu s koncovkou Stalsa – 6:0. "Kamzíci" sa bavili hokejom, v útočnej fáze už hrali na krásu a snažili sa divákom predviesť čo najkrajšie herné kombinácie. Do konca stretnutia sa už nič zaujímavé neudialo a lotyšský olympionik Masalskis si pripísal v popradskom drese poľahky prvý shutout.

HK Poprad - HK 36 Skalica 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
10., 24. Mlynarovič, 16.. Stals, 21. Lipovský, 40. Makovský, 47. Stals. Rozhodovali: Jura, Lokšík - Smrek, Bogdaň, vylúčení: 2:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 1517 divákov

Milan Jančuška, tréner Popradu: "V prvej tretine sme súperovi nechávali príliš veľa priestoru a neboli sme spokojní. Tretím gólom sme potom zlomili odpor súpera a hra sa nám darila. Hrali sme uvoľnene, dobre sme korčuľovali. Teší nás výsledok a dobrý výkon Masalskisa."

Štefan Mega, asistent trénera Skalice: "Hneď na úvod sme sa zbytočne nechali vylúčiť do troch a súper nás potrestal. Domáci sa uvoľnili, hrali krásny kombinačný hokej a vo všetkých činnostiach nás predstihli. Po štvrtom góle sme vymenili brankára, no na Poprad sme i tak už nemali."

XXX

HK Nitra - Dukla Trenčín 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Pod Zoborom sa stretli dva celky, ktoré mali doteraz vyrovnanú bilanciu 2:2 na zápasy. Prvý gól v stretnutí dosiahli v 12. minúte domáci, po peknej kombinácii sa k puku dostal Henrich Ručkay a umiestnenou strelou prekonal brankára Nagya - 1:0.

V úvode druhej tretiny predviedli Nitrania peknú akciu, Nádašdi poslal do nájazdu Henricha Ručkaya, do ktorého strely vložil hokejku Kováčik a puk prešiel pomedzi nohy brankára Trenčína. V 34. minúte domáci zvýšili vedenie, keď využili presilovku, Milo našiel peknou prihrávkou voľného Kováčika, ktorý švihom prekonal brankára hostí. Už o tri minúty využili presilovú hru aj hostia, po strele na bránu Nitry sa k puku dostal Mikula a pekným blafákom z boku prekonal Kristana - 3:1.

V 45. minúte poslal Tománek do útočnej tretiny Stümpela a skúsený nitriansky útočník prestrelil spoza obrancu brankára Nagya, toho vzápätí vystriedal Kutej. V 56. minúte sa hosťom podarilo znížiť, keď sa za bránou Nitry dostal k puku najproduktívnejší hráč Trenčína Dávid Buc, obkorčuľoval ľavý kruh a uzavrel skóre na 4:2.

21., 34. Kováčik, 12. H. Ručkay, Stümpel - 37. Mikula, 56. Buc.
Rozhodovali: Baluška, Lauff - Gajan, Gavalier, vylúčení: 4:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2954 divákov

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dnes bolo na hráčoch vidieť, že si po stretnutí v Banskej Bystrici vstúpili do svedomia a do stretnutia išli koncentrovaní. Dnes to nenechali na náhodu, hrali zodpovedne a predviedli solídny výkon."
Milan Staš, tréner Trenčína: "Odohrali sme veľmi zlý zápas, naše predsavzatia zostali na diaľnici. Nemali sme dobrý pohyb, nedohrávali sme súboje, náš výkon bol zlý. Body sa z Nitry vozia ťažko a najmä po takomto výkone sa tu bodovať nedá."

XXX

MHC Mountfield Martin - HC'05 Banská Bystrica 5:3

ráči Martina sa radujú z gólu na 1:1 počas zápasu 43. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi MHC Mountfield Martin - HC 05 Banská Bystrica v Martine 24. januára 2014.
Stredoslovenské derby našlo v úvode lepšie pripravených baranov. Vynútili si prevahu. Vo 4. minúte stálo pri domácich šťastie, keď v presilovke Lepine zblízka trafil len ľavú žŕdku a o minútu Gašpar v dobrej pozícii zaváhal. V 6. minúte ešte Čech chytil strelu Gašpara, ale v 7. minúte už hostia viedli, keď sa presadil Handlovský. Domáci sa potom prebrali z letargie. Až v 9. minúte vystreli na bránku hostí ako prvý Themár, ale z uhla nemohol príliš ohroziť Košarišťana. V 10. minúte sa však už domáci tešili. Vyrovnávajúci gól strelil z presilovky Markovič. Hokejistom spod Urpína akoby gól zaskočil a prestali hrať. Využil to v 14. minúte Važan a strelil vedúci gól Martina. Až potom sa opäť prebudili hostia, pokusy Kaduru, Whitea zneškodnil Čech.

V prvých minútach druhej tretiny bolo na ľade veľa nepresností. V 26. minúte sa tešili tretíkrát martinskí hokejisti, keď Klíma ukážkovým švihom vymietol pavučinu v pravom vinkli. V bránke hostí Sabol vymenil Košarišťana. Potom však domáci zaváhali a po veľkej chybe obrancov Zigo znížil a vrátil Bystričanov do zápasu. Tí zatlačili domácich do defenzívy, najmä v závere tejto časti, ale Martin sa aj s vypätím všetkých síl ubránil a Čech aj s kúskom šťastia chytil strely Bambúcha, Hudeca a ďalších.

Domácim sa vydaril aj vstup do tretej tretiny. V 43. minúte Važan za 39 sekúnd potrestal vylúčenie Heizera. Hostia sa síce potom snažili niečo urobiť s výsledkom, ale strelecky sa im nedarilo. Naopak, Markovič v 54. minúte z trestného strieľania za faul Saracina definitívne rozhodol o cennom víťazstve Martina. Nič na tom už nezmenil ani gól z hokejky Hudeca, ktorý v 56. minúte znížil na konečných 5:3. Hosťom nepomohla ani 85 sekundová hra bez brankára.

MHC Mountfield Martin - HC'05 Banská Bystrica 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
10., 54. Markovič, 14., 43. Važan, 26. Klíma - 7. Handlovský, 27. Zigo, 56. Hudec. Rozhodovali: J. Konc, Jobbágy - Snášel, Beniač, vylúčení: 5:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, striedania: od 21. Dírer - 26. Sabol za Košarišťana, 1800 divákov

Daniel Babka, tréner MHC:
"Po slabom výkone v Žiline sme mali slabší začiatok aj dnes. Boli sme ešte vyplašení z posledných prehier. Inkasovali sme aj prvý gól. Potom sme sa však nakopli a otočili výsledok. Vychádzali nám aj presilovky. Sme radi, že sa strelecky konečne presadil prvý útok a rozhodol o našom dôležitom víťazstve. Napriek niektorým chybám ďakujem hráčom za predvedený výkon a veľkú bojovnosť."
Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme zápas, ktorý bol zaujímavý najmä pre divákov - padlo veľa gólov. Do Martina sme prišli v oklieštenej zostave. Chýbala nám väčšia agresivita najmä pred súperovou bránkou a z mnohých šancí sme mali vyťažiť viac. O víťazstve Martina rozhodli presilovky, trestné strieľanie, ako aj brejkové situácie, ktoré sme nezvládli. Preto odchádzame bez bodov."

XXX

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 4:2

Na snímke sprava hráči Košíc Matúš Chovan a Tomáš Hrnka pred brankárom Piešťan Martinom Šúrekom počas zápasu 43. kola hokejovej Tipsport extraligy HC Košice - ŠHK 37 Piešťany v Košiciach 24. januára 2014.
Obidve družstvá začali aktívne, dobre korčuľovali a narúšali si rozohrávku už v strednom pásme. Prvú šancu si vypracovali domáci v presilovej hre, keď si v 4. minúte nakorčuľoval pred bránku Svatoš, no nechal vyniknúť iba Šúreka. Ešte v tej istej minúte zužitkoval početnú výhodu Bartánus, ktorý šikovne tečoval strelu Kloučeka - 1:0. Už o minútu neskôr vypálil spoza domáceho obrancu Chylo, Riečický aj so šťastím jeho strelecký pokus kryl. Z následného protiútoku nebezpečne pohrozil Jenčík, stav sa nezmenil. V 6. minúte mal vyrovnávajúci gól na hokejke hosťujúci Lušňák, ktorý sa v rozpätí niekoľkých sekúnd dva razy ocitol pred košickou bránkou osamotený, Riečický sa nenechal zaskočiť. V ďalšom priebehu úvodnej dvadsaťminútovky kontrolovali obidve mužstvá priestor pred svojím gólmanom, z ojedinelých šancí gól nepadol.

Na začiatku druhej tretiny pokračovali hráči oboch družstiev v pozornom bránení a vyrážali do protiútokov. V 26. minúte pálil z pravej strany domáci obranca Klouček, piešťanského brankára neprekonal. O dve minúty neskôr z podobnej pozície nepochodil ani Jenčík. V polovici stretnutia Češík našiel ideálnou prihrávkou pred bránkou Biceka a ten bekhendom zvýšil na 2:0. Na opačnej strane to skúšal Lušnák, ale v 32. minúte po ukážkovej biliardovej akcii skóroval Jenčík - 3:0. Na konci 33. minúty trafil konštrukciu piešťanskej bránky Jokeľ. Hostia kontrovali v 35. minúte, keď Holovič bezprostredne po buly tvrdo vypálil a prekvapil Riečického - 3:1.

V 42. minúte sa po časovanej prihrávke dostal do úniku domáci krídelník Spilar a po blafáku zvýšil už na 4:1. Hostia z Piešťan odpovedali v 51. minúte, potom ako Brňák v presilovej hre vymietol ľavý horný roh Riečického bránky - 4:2. "Oceliari" však pokračovali v útočnej aktivite, za ktorú si vyslúžili i početné výhody. Na šťastie pre hostí ich nedokázali pretaviť v ďalšie presné zásahy.

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
4. Bartánus, 30. Bicek, 32. Jenčík, 42. Spilar - 35. Holovič, 51. Brňák. Rozhodovali: T. Orolin - Holienka, Valach, vylúčení: 4:8, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3547 divákov

Anton Tomko, tréner HC Košice: "Sme spokojní s výsledkom, vedeli sme, čo môžeme od súpera očakávať. Začali sme celkom dobre, vypracovali si dostatok šancí. Vedeli sme, že Piešťany sú vo svojom obrannom pásme silné a spoliehali sme sa na chyby v strednom pásme. Tie prišli a úniky sa nám podarilo konečne využiť. Myslím si, že počas celého zápasu sme mali korčuliarsku i hernú prevahu."

Milan Klement, tréner ŠHK 37 Piešťany: "Myslím si, že prvá tretina z našej strany nebola zlá, škoda prvého gólu v oslabení. Pred druhou tretinou sme si povedali, že pokračujeme v tom, ako sme začali, ale nechali sme sa párkrát prečísliť. S Košicami nemôžeme hrať otvorený hokej, na čo sme aj doplatili a inkasovali dva góly. Do poslednej tretiny sme išli s tým, že s výsledkom sa dá ešte niečo urobiť. Škoda gólu na 1:4, bolo to po situácii, ktorá sa nedala zvládnuť a bolo po zápase."

XXX

HKM Zvolen - MsHK Žilina 7:2

Domáci začali aktívne a každú jednu možnosť premieňali na strelecký pokus. Brankár Koutský musel mať oči na stopkách a veľmi rýchlo sa dostal do správnej prevádzkovej teploty. Dôležitosť zápasu si naplno uvedomovali aj hostia a na ľade si hráči nič nedarovali. V 8. min Hraško v dobrej pozícii presne netrafil, inak sa väčšie šance nerodili. Viac nátlaku vyvinuli Zvolenčania, v 14. min ešte Škvaridlo zblízka skórovať nestihol, no v 15. min aj so značnou dávkou šťastia Bortňák dorazil vyrazenú strelu Podkonického do bránky. O necelú minútu neskôr nepotrestal Kalla hrúbku Muchu a nevyužil jednu z mála šancí Žilinčanov v prvej tretine. Akoby však pripravil pôdu na vyrovnanie, v 19. min nekompromisne po nahrávke od Lipovského sa oň postaral Linet. Prvá prestávka pomohla viac domácim, po 48 sekundách ukázal povestný prienik Michal Chovan a bekhendom našiel medzeru medzi betónmi Koutského. Chuť na ďalšie góly narástla a keď sa hostia tlaku ubránili, tak opäť pohrozili.

Najlepší strelec súťaže Tomas neprekonal v 26. min Šimka a prišiel trest. V 27. min na blafák Bortňáka nemal Koutský nárok, vyznamenal sa však aj P. Zuzin krásnou nahrávkou. Hostia bojovali, v 33. min Lipovský trafil hornú žŕdku, následne sa nepresadil Tomas, z dvojgólového náskoku súpera však skresal po šikovnom doklepnutí v 37. min Bagin.

Tretiu tretinu poznačila v jej úvode šanca P. Zuzina i Bortňáka a o niečo neskôr mimoriadne dôležitý gól, keď z agresívnosti pred bránkou vyťažil v 47. min P. Zuzin. Ďalšie dvojgólové vedenie si už domáci nenechali vziať, unikátne ani raz nezohrievali trestnú lavicu, z hostí len Klouda s Tomasom, a aj absolútna disciplína a účinná taktika v závere im pomohla k trom bodom. Zaslúžené víťazstvo Zvolenčania ešte famózne zvýraznili. Hrdinom zápasu sa stal Bortňák s hetrikom, ktorý po blafáku zavŕšil v 57. min. Ako presný knokaut zapôsobil ešte šiesty gól domácich, postaral sa oň v 59. min Podkonický, a siedmy Michala Chovana 47 sekúnd pred koncom po nahodenej úplne nevinnej strele.

HKM Zvolen - MsHK Žilina 7:2 (1:1, 2:1, 4:0)
15. Bortňák, 21. Michal Chovan, 27. Bortňák, 47. P. Zuzin, 57. Bortňák, 59. Podkonický, 60. Michal Chovan - 19. Linet, 37. Bagin. Rozhodcovia Kubuš - Junek, Šefčík, vylúčení 0:1, navyše Klouda a Tomas (Žilina) obaja 10 min za nešportové správanie, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 1380 divákov.

Július Šupler, tréner Zvolena: "Veľmi sme túžili vyhrať, zodpovednosť bola veľká, preto to bolo mimoriadne náročné. Zlepšili sme sa až v druhej tretine, vynútili si tlak, no a v závere sme potešili asi všetkých množstvom gólov. Samozrejme, popri víťazstve ma teší aj hetrik Bortňáka."
Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "Po presilovke sme márne túžili, asi by sme sa jej nikdy v tomto zápase nedočkali. V úvodných dvoch tretinách sme mali slabších len zo desať minút, a to stačilo súperovi, aby viedol. V tretej tretine pridal ďalší gól a my sme sa už nespamätali. Za 50 minút si zaslúžia hráči poďakovanie."