< sekcia Tipsport Liga

Na snímke radosť hráčov Košíc po štvrtom góle v zápase 17. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Dukla Trenčín v Košiciach 30. októbra 2015. Foto: TASR/František Iván

V stredoslovenskom derby Banská Bystrica zvíťazila na ľade Žiliny po predĺžení.

Košice 30. októbra (TASR) - Po obojstranne opatrnom úvode si Košičania vylepšili bilanciu v presilových hrách. Vylúčenie Hlinku potrestal v 8. minúte obranca Deyl, ktorý presnou strelou od modrej čiary otvoril skóre. Krátko nato mohol vyrovnať Nemec, no v dobrej pozícii pred brankárom Halászom bol faulovaný. Domáci následné oslabenie zvládli a v ďalšej presilovke Košíc sa brankár Chábera vyznamenal po dobre mierenej strele Bartánusa. Brankár trenčianskej Dukly si poradil aj s príležitosťou Jenčíka v 15. minúte a krátko pred prvou sirénou zmaril aj únik Biceka.

Na snímke radosť hráča Košíc Mareka Bartánusa, autora druhého gólu v zápase 17. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Dukla Trenčín v Košiciach 30. októbra 2015

Hráčom Trenčína nevyšla druhá tretina, v ktorej prišli o šancu na úspešný výsledok. O druhý gól úradujúceho majstra sa v 27. minúte postaral Bartánus, ktorý na hranici bránkoviska usmernil strieľanú prihrávku Češíka - 2:0. Tento stav však platil iba 64 sekúnd, keďže v trenčianskej bránke skončila aj strela Hrnku. Hostia mohli v 29. minúte skorigovať nepriaznivý stav, no Radek Dlouhý neuspel v realizácii trestného strieľania. Trenčania sa nedostávali do výhodných streleckých pozícií a v obrannom pásme sa dopúšťali chýb. V závere 34. minúty využil priestor pred Cháberom Bicek a sám pred trenčianskym brankárom nezaváhal - 4:0. V eufórii hrajúci Košičania krátko nato pridali aj piaty gól. Na poste obrancu hrajúci útočník Matúš Chovan sa dostal až pred Cháberu a po úspešnom zakončení ho vyhnal z bránky.

Na snímke brankár Trenčína Jan Chábera po prvom inkasovanom góle v zápase 17. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Dukla Trenčín v Košiciach 30. októbra 2015.

Náhradný brankár Erik Kompas si čisté konto udržal iba do 43. minúty. V nej hrali domáci presilovku, v ktorej sa pred bránku natlačil Bartoš a pridal ďalší gól "oceliarov" - 6:0. Hostia sa naďalej trápili v ofenzíve a brankár Košíc Halász nemusel riešiť zložitejšie situácie. Kompas sa 56. minúte zaskvel pri šanci Bartánusa. Domáci napokon v závere zápasu udržali čisté konto, ktoré bolo pre brankára Halásza prvým v sezóne.

Na snímke vľavo tréner Košíc Rostislav Čada, vpravo jeho asistent Marcel Šimurda v zápase 17. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Dukla Trenčín v Košiciach 30. októbra 2015.

HC Košice - HK Dukla Trenčín 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)

8. Deyl (Bicek), 27. Bartánus (Češík, Bicek), 28. Hrnka (Deyl), 33. Bicek (Češík, Bartánus), 35. Chovan (Lelkeš, Hrnka), 43. Bartoš (Lelkeš). Rozhodovali: Konc, Orolin - Gajan, Smrek, vylúčení: 6:5 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, zmeny: 35. Kompas za Cháberu (Trenčín), 3522 divákov.

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Prezentovali sme sa veľmi dobrým pohybom, vďaka ktorému sme vyhrávali väčšinu súbojov už v strednom pásme. Sme spokojní, že sme konečne využili presilové hry. Mali sme v nich aj ďalšie šance a tlak, no máme ešte rezervy v presilovke. Som rád, že mužstvo v tretej tretine nepoľavilo a pokračovalo v dobrej hre. Vďaka tomu sme neinkasovali a vyhrali vysoko 6:0."

Marcel Hanzal, asistent trénera Dukly Trenčín: "Do Košíc sme cestovali s cieľom uspieť. To sa nám však nepodarilo a výsledok 6:0 hovorí za všetko. Prvú tretinu sme ešte odohrali ako-tak dobre, ale v druhej sme inkasovali štyri góly. Mali sme v nej zlé striedania, aj slabý dôraz pred bránkou. V tretej časti sme sa už nezmohli na nič. Nekorčuľovali sme a celkovo sme nehrali tak, ako sme mali."

XXX

MHC Martin - HKM Zvolen 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)

Súboj tretieho s prvým priniesol v prvom dejstve taktický boj o každý puk, ktorý lepšie zvládli skúsenejší hokejisti spod Pustého hradu. Ujali sa vedenia už v 3. minúte, keď Puliš využil výhodu o jedného hráča. Domáci hrali s veľkým rešpektom a hostia im pozorným bránením nič nedovolili. Martin v polovici tretiny nevyužil dve presilovky, keď strelu Kokavca v 14. minúte zastavila pravá žŕdka. V 18. minúte napriahol skvele od modrej Obdržálek, Dzubina mal zakrytý výhľad a hostia sa tešili druhýkrát.

V úvode druhého dejstva mal tretí gól Zvolena na hokejke Obdržálek, ale Dzubina zasiahol výborne lapačkou. Hokejisti MHC mali potom síce viac z hry, ale v koncovke im chýbal pokoj a dôraz. V 31. minúte mali výhodu presilovky, ale tešili sa hostia po góle Puliša. O dve minúty prepásol veľkú možnosť na zníženie Kokavec, o minútu neskôr sa vyznamenal Baroš po strele Rzavského a brankár hostí zneškodnil aj pokus Surovku. V 39. minúte udreli opäť hostia a gól Semorada definitívne pochoval nádeje martinských hokejistov na body.

Zvolen už hral v tretej tretine len toľko, koľko potreboval. V 45. minúte predviedol krásne sólo cez celé klzisko Dvořák a znížil, ale to bolo zo strany MHC všetko. Ďalšie pokusy domácich vychytal pozorný Baroš a ani Dzubina už nepustil ďalší gól. Výkon Martina v prvých dvoch tretinách a v presilovkách zaostal za očakávaniami, a tak prišiel o domácu nezdolanosť v tejto sezóne.

45. Dvořák - 3. Puliš (Brabenec, Semorad), 18. Obdržálek (Andersons, Mráz), 31. Puliš (Krejči, Brabenec), 39. Semorad (Juraško, Brabenec). Rozhodovali: Štefík - Bednár, Gavalier, vylúčení: 1:7, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 3300 divákov

Ivan Dornič, tréner Martina: "Naši mladí hráči nezvládli dôležité stretnutie. Nevyšiel nám úvod, Zvolen sa dostal do vedenia a ešte v prvej tretine pridal aj druhý gól. Potom sme si vypracovali veľa šancí, ale neboli sme strelecky úspešní. Naopak, pri vlastnej presilovke sme inkasovali tretíkrát. Tu sa lámal chlieb. V tretej tretine sme sa snažili o nemožné, ale také skúsené mužstvo, akým je Zvolen, si už víťazstvo postrážilo."

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "Podali sme veľmi dobrý výkon. Pomohol nám gól z presilovky hneď v úvode duelu. V druhej tretine bol Martin lepší, mal tlak, ale podržal nás brankár Baroš. Naopak, my sme využili všetky príležitosti. Ďakujem chlapcom, že si náskok udržali."

XXX

MsHK DOXXbet Žilina – HC '05 iClinic Banská Bystrica 2:3 pp (0:0, 1:2, 1:0 – 0:1)

Prvá desaťminútovka stredoslovenského derby, okrem párminútového výpadku časomiery v úvode, veľa hokejového nepriniesla. Oba tímy čakali na chybu súpera, šancí bolo málo, až sa v 10. min. predviedli Lamper so Zigom a Tomek musel vytiahnuť dobrý zákrok, aby zabránil gólu. V 12. min. narazil Gillies Bajaníka tvrdo na mantinel, putoval pod sprchy a Žilinčania mali päť minút výhodu presilovky. Málo však strieľali, Bacashihua sa nenechal prekvapiť a svoj tím pri zopár nebezpečných strelách podržal.

Druhá tretina priniesla o niečo viac vzruchu a v 25. min. padol po práci Lampera za bránkou a následnej prihrávke Zigovi aj prvý gól. Hostia mohli zvýšiť v presilovke, ale Tomek ich pokusom odolal a pri následnej hre v plnom počte vlci vyrovnali, keď v 31. min. Stupka po sóle od modrej prekonal Bacashihuu. O 46 sekúnd však barani opäť viedli, keď Majdanov technický pokus po ľade skončil v Tomekovej sieti. Domáci sa pokúšali vyrovnať, v ceste im však stál dobrý gólman Banskobystričanov a chýbalo aj presnejšie zakončenie

Vstup do tretej tretiny mali domáci uľahčený, keď hrali presilovku o dvoch hráčov. Dostali hostí pod tlak a v následnej výhode o jedného muža vyrovnal po peknej akcii na jeden dotyk kapitán Drevenák. Vlci mohli o pár minút na to aj viesť, ale Konečného strelu po sóle Bacashihua dobrým zákrokom zneškodnil. Hra mala v tých minútach spád, mužstvá nešetrili krokmi a energiou a oba tímy sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V 57. min. mohol rozhodnúť Lipovský, ktorý vybojoval puk a po prieniku cez pol klziska stroskotal až na gólmanovi hostí. Na opačnej strane zdvihol puk pri strele Matoušek a prestrelil v dobrej šanci Tomekovu bránu. Žilinčania mali 94 s pred koncom riadneho hracieho času šancu rozhodnúť v presilovke, ale hoci zavreli hostí do ich pásma, tí odolali a nasledovalo predĺženie.

V predĺžení mali spočiatku aj vďaka pokračujúcej presilovke viac z hry domáci, ale 80 sekúnd pred koncom ich do oslabenia poslal Valášek a barani to využili. Majdan síce v prvej šanci nechal vyniknúť Tomeka, ale v ďalšej situácii sa už nemýlil a 23 sekúnd pred záverom predĺženia rozhodol o výhre Banskej Bystrice.

31. Stupka, 42. Drevenák - 25. Zigo, 31., 65. Majdan. Rozhodovali: Jura – Bogdaň, Jobbágy, vylúčení: 3:3, navyše: Gillies (B. Bystrica) 5+DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, striedanie: od 21. hostia s Matouškom, 701 divákov

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Výborný zápas, dobrý pohyb oboch tímov. Za stavu 2:2 sme mali tri čisté šance na obrat v zápase, ktoré sa musia premieňať, ak chceme vyhrať. Berieme aj bod ako zisk, hoci sme boli blízko k trom bodom."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme dobrý, bojovný zápas tímov, ktoré šli za víťazstvom. Oba mali viacero šancí už v riadnom hracom čase na to, aby zápas vyhrali. Mali sme viacero šancí na výhru počas prvých dvoch tretín, v závere nás podržal brankár a v presilovke sme rozhodli. Pre nás sú to dôležité body, Žilina bola pre nás ťažkým súperom a jej postavenie v tabuľke neodzrkadľuje jej silu."

XXX

HK Nitra - HK 36 Skalica 7:1 (0:0, 5:0, 2:1)

V 8. minúte stretnutia podržal brankár Valent domáci tím, keď parádnym zákrokom zneškodnil prvú príležitosť hostí. V 12. minúte šiel Macík sám proti brankárovi Skalice Romančíkovi, ale ten puk za svoj chrbát nepustil. O štyri minúty napriahol domáci Mezei a puk skončil na hornej tyčke skalickej brány.

Radosť hráčov Nitry po góle v 17. kole hokejovej Tipsport Ligy medzi HK Nitra a HK 36 Skalica 30. októbra 2015 v Nitre.

V 26. minúte štadión zaburácal, nitriansky obranca Jamie Milam v presilovej hre poslal puk pomedzi nohy brankára Skalice a otvoril skóre zápasu. V polovici stretnutia sa presadila nová posila Nitry Kanaďan Laliberté, keď nikým neatakovaný zvýšil vedenie. Už o minútu viedli domáci trojgólovým rozdielom, nenápadná strela Ručkaya skončila v sieti skalickej bránky. V závere strednej časti zápasu prišli ďalšie dva góly Nitry, najskôr vo vlastnom oslabení zle bránený Kutálek prekonal bekhendom skalického brankára a potom obranca Nitry Podhradský skúsil strelu švihom od modrej čiary a puk skončil v sieti. Následne opustil skalickú bránku Romančík a postavil sa do nej Ďuriš.

Radosť Henricha Ručkaya (Nitra) po góle v 17. kole hokejovej Tipsport Ligy medzi HK Nitra a HK 36 Skalica 30. októbra 2015 v Nitre.

V 51. minúte sa strelecky presadil ďalší nitriansky obranca, keď v presilovej hre po peknej akcii prestrelil brankára Skalice Ordzovenský. Nitra aj naďalej režírovala priebeh zápasu a v 59. minúte streli siedmy gól Ručkay. Napokon konečný stav na 7:1 stanovil 43 sekúnd pred koncom Skaličan Lantoš.

Na snímke Tomáš Komínek zo Skalice (v popredí) a brankár Michal Valent z Nitry v 17. kole hokejovej Tipsport Lig v 17. kole hokejovej Tipsport Ligy medzi HK Nitra a HK 36 Skalica 30. októbra 2015 v Nitre.
.

26. Milam, 31. Laliberté, 32. Ručkay, 38. Kutálek, 39. Podhradský, 51. Ordzovenský, 59. Ručkay - 60. Lantoš. Rozhodovali: Stano - Kacej, Výleta, vylúčení: 6:6, presilovky 2:0, oslabenia: 1:0, 2525 divákov

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "V prvej tretine sme hrali málo agresívne do brányk, Skalica mala niekoľko dobrých šancí, kde nás podržal Mišo Valent, no od druhej tretiny sme boli hladní po góle a padlo ich tam päť. V tretej tretine už bolo o výsledku rozhodnuté a mrzí nás ten gól na konci, kvôli Mišovi Valentovi, škoda, že sme mu nepomohli udržať nulu."

Roman Šimíček, tréner Skalice: "Ťažko sa hodnotí takýto zápas. V prvej tretine sme držali krok s Nitrou, ale v druhej tretine prišiel neskutočný skrat, dostali sme päť gólov a bolo po zápase. Nemohli sme absolútne zastaviť ich nápor a tretia tretina bola už len snaha nedostať viac gólov. Dnes nám nevyšlo vôbec nič a ja dúfam, že deň blbec sme si vybrali a do konca sezóny už nič takéto nepríde."

XXX

ŠHK 37 Piešťany – HK Poprad 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)

Hostia mali už v úvode k dispozícii presilovku, no ponúknutú výhodu nevyužili, a tak udreli domáci. V prečíslení 3 na 1 najskôr Balej preváhal možnosť na zakončenie, neskôr sa však spoza bránky puk k nemu dostal a domáci viedli – 1:0. O minútu už bolo vyrovnané. Domáci nedokázali upratať puk spred bránky. Rapáčová tečovaná strela prelobovala Košarišťana a začalo sa odznova. V 13. minúte ešte Kostúr aj so šťastím hokejkou zakročil proti strele Ručkaya, neskôr však pokazil rozohrávku, keď trafil iba dobiedzajúceho Baleja, z čoho vznikol závar a dobiedzajúci Brancis opäť poslal domácich do vedenia.

V druhej časti hostia zvýšili aktivitu, čoho výsledkom bol zvýšený počet striel, ktoré síce cez Košarišťana prešli, ale dvakrát ho zastúpili na čiare spoluhráči. Výborný hokej pokračoval, zaujala aj šarvátka medzi domácim Balejom a hosťujúcim R. Rapáčom, no ani tento moment gól v druhej časti nepriniesol.

Na začiatku tretej časti "havrani" nevyužili možnosť presilovky, a tak udreli hostia. V obrane si nerozumel Petráš s Hudecom, k puku sa dostal Števuliak, ktorý našiel pred bránkou osamoteného Heizera a ten príklepom prestrelil Košarišťana – 2:2. Po ďalšej domácej presilovke sa stav menil opäť, Holovič po peknej kombinácii naznačil strelu, našiel lepšie postaveného Ručkaya, ktorý strelou od žŕdky do žŕdky a do bránky rozjasal domáce tribúny. V závere si nervy neudržal na uzde B. Rapáč a za pichnutie hokejkou musel predčasne do šatne. Hostia dohrávali presilovku 4 na 3, v ktorej neuspeli. Neuspeli ani za rovnovážneho stavu a keď sa pri päťminútovom treste dostali do presilovky domáci, prišlo k odvolaniu Kostúra a Ručkay do prázdnej bránky spečatil domáci triumf.

10. Balej, 15. Brancis, 52. Ručkay, 60. Ručkay – 11. R. Rapáč, 44. Heizer. Rozhodovali: Baluška - Fridrich, Návratek, vylúčení: 7:8, navyše: Balej 10 minút zhodenie rukavíc – R. Rapáč 10 minút zhodenie rukavíc, B. Rapáč 5+DKZ pichnutie hokejkou, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1077 divákov

Jozef Krišák, asistent trénera Piešťan: "Poprad bol silný pred našou bránkou, vedeli sme, že budú strieľať často a museli sme dobiedzajúcich hráčov odrážať. Podarilo sa nám dať dva góly v presilovke a sme radi, že sme zvíťazili."

Juraj Halaj, asistent trénera Popradu: "Ťažko sa mi hodnotí priebeh, ktorý bol po celý čas v našej réžii, o čom svedčí aj počet striel. Doplatili sme na neefektivitu, gól na 4:2 bol už do prázdnej bránky."