< sekcia Tipsport Liga

Trenčín utrpel v 12. kole prvú prehru, Detva stále čaká na víťazstvo

Na snímke sprava Vladimír Mihálik (Banská Bystrica) a Peter Sojčík (Trenčín) v zápase 12. kola Tipsport ligy v hokeji HC'05 iClinic Banská Bystrica - HK Dukla Trenčín 15. októbra 2017 v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Branislav Račko

Pozrite si aktuálne výsledky z Tipsport ligy.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Hokejisti Dukly Trenčín našli až v dvanástom kole Tipsport ligy prvého premožiteľa v tejto sezóne. Stal sa ním úradujúci majster HC'05 iClinic B. Bystrica, ktorý zvíťazil nad Trenčanmi 5:2. Dukla však zostáva na čele tabuľky s náskokom siedmich bodov práve pred "baranmi".

Na tretie miesto v tabuľke poskočili Košičania, "oceliari" triumfovali na ľade Popradu 1:0. Druhé víťazstvo za sebou zaznamenali Nové Zámky, Liptovský Mikuláš zdolali 3:1. Stále bez výhry sú hokejisti Detvy, doma prehrali so Zvolenom hladko 0:5.

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC Mikron Nové Zámky 1:3

Liptáci mali dobrý vstup do zápasu. Po šesťdesiatichdvoch sekundách mohol domácich poslať do vedenia Piatka, ale pred Kováčom neuspel. Prvú vážnu šancu mali hostia až v 11. minúte, ale s Jasovou strelou si Košarišťan poradil. V závere prvej tretiny individuálne prenikol Paukovček, dostal sa do zakončenia, no Kováč včas zasiahol.

Hostia začali aktívnejšie, z čoho pramenil úvodný gól v zápase. V 28. minúte spomezdi kruhov prepálil mikulášskeho brankára Dubinin. O necelé štyri minúty sa hostia z gólu tešili druhýkrát, keď Špirko v dorážke prekonal Košarišťaňa. Pár sekúnd koncom druhého dejstva mohol znížiť Kriška, lenže na Kováča nevyzrel.

Domácim sa na súpera podarilo dotiahnuť v 48. minúte, ktorý sa z dorážky nemýlil. O štyri minúty neskôr sa po Nádašdiho zakončení ocitol pred Kováčom Uram, ale ten pod tlakom nezakončil presne. V závere si síce domáci vypracovali optický tlak na súpera, ale do vážnej šance sa už nedostali.

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC Mikron Nové Zámky 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

48. Rapáč (Uram) – 28. Dubinin (Raenko, K. Jass), 32. Špirko (Zbořil, Hruška), 42. Fábry (Špirko), Rozhodovali: Kalina, Orolin – Jobbágy, Bogdaň, výlučenia 3:7, presilovky 1:0, oslabenia 0:1, 600 divákov

MHK 32 Liptovský Mikuláš: Košarišťan – Suchý, Kuráli, Pacalaj, Tabaček, Devečka, Nádašdi, Moravčík – Števuliak, Paukovček, Rapáč – Piatka, Langhammer, Spilar – Uram, M. Sukeľ, Kriška – Laco, Lištiak, J. Sukeľ

HC Mikron Nové Zámky: Kováč – Plašil, M. Jass, Salija, Prapavessis, Hruška, Kovačevič, Hain, Šimek – Raenko, Dubinin, K. Jass – Cetkovský, Špirko, Zbořil – Surovka, Šimun, Varga – Fábry, Klenko, Lantoši

HK Nitra – MsHK DOXXbet Žilina 2:3

Hneď v úvode zápasu sa hostia dostali do prečíslenia, ktoré zakončil strelou Kučkin, ale Laco bol pozorný. Na opačnej strane vyskúšal pozornosť Tomeka v 4. minúte spomedzi kruhov H. Ručkay. Prvá polovica tretiny nemala patričné tempo a aj šancí bolo veľmi málo. Nitranom pohrozil v 13. minúte šikovným tečom Kučkin, ale Lacovi pomohla pravá žŕdka. V 17. minúte sa už skóre menilo, keď Stupka obkorčuľoval po pravej strane Versteega a spätnou prihrávkou našiel nikým nekrytého Konečného, ktorý sa nemýlil a poslal Žilinu do vedenia – 0:1. V 19. minúte zvonila žŕdka aj za Tomekom, ktorú nastrelil Luciani.

Na začiatku druhého dejstva mali hostia k dispozícii početnú výhodu o dvoch hráčov, v ktorej mohli odskočiť domácim na rozdiel dvoch gólov, ale to sa im nepodarilo. Dlho ich to však nemrzelo, pretože v 28. minúte nedokázal domáci brankár Laco pokryť puk a celú situáciu dôsledne sledoval J. Jurík, ktorý ho upratal do brány – 0:2. Nitranom sa nedarilo, veľa pukov im odskakovalo a chýbala im razancia v zakončení.

Tretiemu gólu v nitrianskej bráne predchádzal kontroverzný moment, pri ktorom si domáci pýtali vylúčenie Kučkina, ktorý pravdepodobne zasiahol Copea do tváre. V hre sa pokračovalo a „vlci“ dokázali skórovať zásluhou Poulina – 0:3. O pár minút prišiel ďalší zákrok na hlavu Copea, ktorý už bol potrestaný a P. Mikúš inkasoval osobný trest za napadnutie hlavy a krku. Do tretej tretiny nastúpili zverenci trénera Kmeča s poriadne zmenenou zostavou a hrali iba na tri formácie. Prvú šancu v tretine mal Ordzovenský, ale strela nitrianskeho obrancu mierila tesne mimo brány. Nitrania potrebovala čím skôr streliť kontaktný gól a ten prišiel.

V 48. minúte si našliapol po pravej strane pracovitý Paulovič a prestrelil Tomeka – 1:3. Definitívu výsledku mohol dať v 51. minúte Kučkin, ale prepadnutie domácej defenzívy nevyužil. „Corgoni“ preberali iniciatívu a dokázali pomerne včas streliť druhý gól a „oživili“ aj Nitra arénu. V 52. minúte nahodil puk na bránu Mezei a Paulovič výborne zaclonil hosťujúcemu brankárovi – 2:3. Nitrania potrebovali streliť ešte jeden gól a skúsili tak hru bez brankára. Napriek veľkému tlaku v záverečných sekundách sa domácim vyrovnať nepodarilo a hostia si spod Zobora odvážajú všetky body.

HK Nitra – MsHK DOXXbet Žilina 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)

48. Paulovič (Krištof, Kutálek), 52. Mezei (Krištof) - 17. Konečný (Stupka), 28. J. Jurík (Konečný), 36. Poulin (E. Švec) Rozhodovali: Kubuš, Stano – Tvrdoň, Junek, vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: P. Mikúš (Žilina) osobný trest 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1754 divákov.

Zostavy:

Nitra
: M. Laco – Mezei, J. Kováčik, Ordzovenský, Milam, Versteeg, Mir. Pupák, Rýgl, Mich. Pupák – Cope, Krištof, Paulovič - T. Mikúš, Blackwater, Luciani – J. Ručkay, Kutálek, H. Ručkay – Rzavský, Šille, Štumpf

Žilina: Tomek – P. Mikuš, Juraško, Poulin, Chaloupka, Harant, M. Roman, Meliško, Váňa – Klimenta, E. Švec, Kučkin – Švihálek, Martindale, J. Jurík – Konečný, Holovič, Stupka – Dolinajec, Ondruš, Rogoň

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: „Sme v situácii, keď potrebujeme každý zápas získavať body. Po neúspešnej sérii zápasov sme do Nitry prišli bodovať. Som rád, že sa to podarilo. Na výkone oceňujem emócie, ktoré mi predtým chýbali. Bojovným výkonom sme udržali vedenie. Dostali sme sa síce pod veľký tlak, ale chlapcom musím poďakovať. V našom výkone som videl bojovnosť a obetavosť.“

Andrej Kmeč, tréner Nitry:
„Naša situácia je podobná ako tá žilinská. Tiež potrebujeme každý bod. Žilina hrala prvé dve tretiny veľmi dobre v strednom pásme, robilo nám to problémy. Chýbala mi však väčšia chuť sa pobiť o výsledok. V tretej tretine sme sa dvihli, ale bolo neskoro. Nestačí hrať dobre len jednu tretinu. Ak bude o výsledok bojovať len pár hráčov, stále to bude zlé.“

HC 07 Detva - HKM Zvolen 0:5

Prvú tretinu susedského derby zvládli lepšie Zvolenčania. Tí sa po opatrnom úvode z oboch strán ubránili štvorminútovej presilovej hre Detvy pri vylúčení Lukáša Dubeňa, aby následne najskôr otvoril skóre Peter Šišovský a na priebežných 2:0 o necelé dve minúty na to upravil v presilovej hre obranca Adam Drgoň. Prvá tretina ponúkla celkom zaujímavý hokej, ktorý sa divákom musel páčiť.

V druhej tretine sme znova videli dva góly, namiesto vyrovnania zo strany domácich však Zvolen navýšil svoje vedenie už na 4:0. Najskôr svoj únik zakončil rutinérsky kapitán "Bryndziarov" Lukáš Jurík a následne sa po druhýkrát v zápase presadil delovkou od modrej čiary v presilovej hre Adam Drgoň. V tretej tretine sme nevideli množstvo zaujímavých situácií, Zvolen hral umne a strážil štvorgólové vedenie. V 44. minúte bolo po faule nariadené trestné strieľanie pre Detvu, ktoré zahrával Ladislav Sčurko, no Mareka Šimka blafákom neprekonal.

Zvolen bol aj počas tretej dvadsaťminútovky aktívnejší a svoju aktivitu korunoval gólom, keď sa v 55. minúte presadil Martin Ďaloga. Zvolen si tak podľa očakávania poradil s Detvou v pomere 5:0.

HC 07 Detva - HKM Zvolen 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

17. Šišovký (Obdržálek), 18.Drgoň (Ross), 26. Jurík (Šišovský), 34. Drgoň (Coffman), 55. Ďaloga (Ťavoda)

HC 07 Orin Detva: Nagy (Viarbitski) – Kuklev, Mar. Chovan, Macejko, Gachulinec, Sládok (C), Šimon, Jendroľ, Srnka – Videlka, Ščurko, Halás – Milý, Gašpar, Novák – Babynets, Mat. Chovan, Žilka – Ondris, Murček, Surový

HKM Zvolen: Šimko (Climie) – Hraško, Wharton, Drgoň, Ross, Ťavoda, Andersons, Bokroš, Dubeň – Obdržálek, Jurík (C), Šišovský – Matis, Steen, Coffman – Ďaloga, Fekiač, Török – Kelemen, Immonen, Síkela

Dušan Kapusta, tréner Detvy: "Zvolen podal konsolidovaný a kvalitný výkon. Pred zápasom som si prečítal súpisku Zvolena a videl som, že to je úplne iné mužstvo, ako mali v piatok. V bráne nastúpil Marek Šimko a už v tom momente som vedel, že to dnes bude ťažké. Pri góloch by som vytkol najmä tretí, pretože takéto góly nesmieme dostávať. Náš hráč netrafí prázdnu bránu a hneď z protiútoku inkasujeme. Myslím si, že Zvolen je vo všetkých činnostiach vysoko nad nami."

Peter Mikula, tréner Zvolena:
"Víťazstvo sa cení najmä z toho pohľadu, že v posledných zápasoch nám niektoré veci neprebiehali podľa našich predstáv. Dôležitý okamih bol, keď mala Detva na začiatku dlhú presilovú hru, ktorú sme dokázali ubrániť a potom nás nakopol strelený gól. Treba však dnes pochváliť všetkých našich hráčov, pretože sme podali dobrý kolektívny výkon a kontrolovali hru počas celého zápasu."

HC'05 iClinic B. Bystrica - Dukla Trenčín 5:2

Súboj druhého s prvým bol aj o tom, či utrpia Trenčania prvú prehru v sezóne. Po prvej tretine z divákov o tom málokto pochyboval. Domáci našli recept na defenzívu hostí, ktorá sa pred zápasom mohla pochváliť len desiatimi inkasovanými gólmi. Do šatne počas prvej prestávky si však odnášala hneď dva. Padli v rozpätí necelých troch minút, v 9. min tiesnený a faulovaný Bubela premenil kolmicu od Hohmanna na prvý, v 12. min sa rovnaká dvojica ocitla v prečíslení a strelcom druhého gólu bol Hohmann. V ďalších minútach tlak domácich nepoľavil, v 14. min Giľak nepresnou prihrávkou pokazil prečíslenie s Valentom, v 15-tej spálili veľké šance Beluš a Češík, keď puk vybojoval predtým Gabor.

Na snímke Peter Valent (Banská Bystrica) v zápase 12. kola Tipsport ligy v hokeji HC'05 iClinic Banská Bystrica - HK Dukla Trenčín 15. októbra 2017 v Banskej Bystrici.

Trenčania z niektorých dobrých momentov gól nevyťažili, v 3. min sa ocitol v šanci Sojčík a päť sekúnd pred prestávkou neprekonal brankára Lassilu zblízka ani Varga. V 2. tretine si vypracovali domáci taktiež dostatok šancí, aby mohli navýšiť náskok. Trenčania im ich aj ponúkali častými chybami, ako napríklad Mikula v 22. min pri príležitosti Bubelu, alebo Varga pri možnosti Gabora v 25. min. K neúspešným strelcom sa pripojil aj Bartánus v 24. min a v 33. nastrelil Lamper len bočnú sieť. Hostia vycítili príležitosť, v 28. min ešte Gašparovič zakončil samostatný nájazd nepresne, no v 32. min Bezúch po chybe domácej defenzívy už ležiaceho Lassilu z uhla prekonal.

'Baranom' pre trest a chorobu chýbali až štyria hráči zo základu a neprítomnosť Brittaina, Failleho, Luntera a Bortňáka museli nahradiť zvýšenou bojovnosťou, ktorá im pomohla aj v 46. min pri hre štyroch na štyroch a góle Bartánusa bekhendom pod žŕdku. Rázna odpoveď zo strany hostí prišla po strele Dlouhého v 49. min a ešte rýchlejšia, po necelej minúte, zo strany domácich v podobe strely Surového z bodu vhadzovania. Dvojgólové vedenie vydržalo domácim až do konca, na trojgólové ho zvýraznil ešte v 57. min Ďatelinka strelou v presilovke pomedzi betóny a Trenčanom prerušili obdivuhodné víťazné reťazenie v sezóne.

HC'05 iClinic B. Bystrica - Dukla Trenčín 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)

9. Bubela (Hohmann), 12. Hohmann (Bubela, Brejčák), 46. Bartánus (Surový), 50. Surový (Andrisík, Lamper), 57. Ďatelinka (Belluš) - 32. Bezúch (Radivojevič, Romančík), 49. Dlouhý (Gašparovič). Rozhodcovia Snášel, Lauff - Smrek, Gavalier, vylúčení 4:3, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, 2841 divákov (vypredané).

Zostavy

HC'05 iClinic B. Bystrica:
Lassila - Kubka, Ďatelika, Sedlák, Brejčák, Gélinas, Mihálik, Dame-Malka - Lamper, Surový, Andrisík - Belluš, Češík, Gabor - Hohmann, Bubela, Bartánus - Róth, Valent, Giľak

Dukla Trenčín:
Valent - Romančík, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Themár - Radivojevič, Ölvecký, Bezúch - Varga, Bulík, Sojčík - Gašparovič, Dlouhý, Mikula - Hudec, Pardavý, Švec

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Súper neustále hrozil z protiútokov, priblížil sa na rozdiel gólu, no my sme dokázali odpovedať dosť rýchlo, čo bolo podstatné. V hektickom závere, aj v presilovkách, oslabeniach podali obe mužstvá veľmi dobrý výkon. Pochváliť môžem hráčov za bojovnosť, húževnatosť, išli do konca proti súperovi, ktorý bol nepríjemný aj za stavu 5:2. Aj fanúšikovia si zaslúžia poďakovanie, hralo sa vo výbornom prostredí, takto by mal vyzerať hokej na Slovensku."

Peter Oremus, tréner Trenčína:
"Ja som rád, že sme pokračovali vo veľmi dobrých, zodpovedných výkonoch, tak ako predtým. Rozdiel bol len v jednom, súper strelil viac gólov ako my. Bojovali sme aj v tomto stretnutí, odohrali sme ho výborne, to si dovolím tvrdiť, samozrejme, raz prehra musela prísť, ale hráči splnili to, čo sme si povedali, preto im patrí vďaka."

Miloš Bubela, autor jedného gólu B. Bystrice: "Všetci traja v našom útoku hrali dobre, mali sme super pohyb a ten nám umožnil šance, ktoré sme mali. Zápas bol výborný, ťažký, kvalitný, všetky tri tretiny. Na víťazstvo sme si ich poriadne odpracovali. Ja sám som so sebou spokojný, aj keď sa vždy dá hrať lepšie. Snažili sme sa byť neustále v pohybe, to je základ našej hry, a potom tvrdosť, dohrávať súboje, brať puky v rohoch, byť silní na puku, tlačiť sa do bránky. Trenčanom sme pretrhli šnúru, verili sme si na nich, aj sme sa dosť v predchádzajúcich dvoch zápasoch rozjazdili. A dobre bolo, že sme rýchlo reagovali na góly súpera, znemožnili sme im dostať sa viac do tlaku."

Juraj Bezúch, strelec jedného gólu Trenčína: "Zápas sme začali dobre, súper nám síce strelil dva góly, ale verili sme si, v druhej tretine to už bolo o lepšom korčuľovaní, napádaní, znížili sme stav. Po našich nevynútených chybách sme však v tretej inkasovali. Prišli sme o fantastickú víťaznú sériu, aj keď sme do zápasu vložili sto percent, raz to muselo prísť, verím však, že ďalšia séria sa začne v piatok. Súper sa na nás výborne pripravil, tu v Banskej Bystrici sa hrá ťažko, mne osobne najťažšie."

HK Poprad - HC Košice 0:1

V 12. kole sa proti sebe postavili dva východniarske tímy z hornej polovice tabuľky. Popradčania už po pár sekundách hry získali presilovú hru, počas ktorej na Habala ani nevystrelili. Na ľade v Poprade sa v prvej tretine viac bojovalo ako kombinovalo. Jednu z mála pekných akcií predviedli oceliari z Košíc po ôsmich minútach hry. Puk si v útočnej tretine vymieňali Pacan s Kesselom, ale z ich aktivity napokon nebola ani strela. Pred koncom prvého dejstva zaujal tvrdý hit Popradského mladíka Martančíka na hosťujúceho Matejku, ktorý následne skončil v opatere lekárov.

Boj o každý centimeter ľadu pokračoval aj v prostrednom dejstve. Košičania zapli na vyššie obrátky až v polovici zápasu. V ideálnych streleckých pozíciách sa ocitli Boltun a po ňom Hovorka, puk im ale pri zakončení napokon nesadol. Domáci pohrozili až 35. minúte počas presilovky. S ich nebezpečnými pokusmi si Habal poradil. Tesne pred koncom tretiny Popradčania faulovali dvakrát za sebou a Košiciam dali možnosť zahrať si 108 sekúnd presilovkový formát o dvoch hráčov, ktorý si preniesli do tretieho dejstva.

Oceliari síce zavreli "kamzíkov" vo vlastnom pásme, ale vypracované príležitosti sa gólom neskončili. V 48. minúte sa zbavil Šoltés brániaceho Dindu, v sóle spravil blafákom i brankára Corbeila, ale prázdnu bránu trestuhodne minul. O štyri minúty už Košice viedli, keď Kafkovu strelu dorazil do siete pohotový Hovorka - 0:1. Domáci sa po inkasovanom góle drali za vyrovnaním. Zvýšené obrátky ani záverečná hra bez brankára už zmenu skóre nepriniesli.

HK Poprad - HC Košice 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól:
52. Hovorka (Kafka, Čížek), rozhodovali: Müllner, Lokšík – Orolin, Stanzel, vylúcení: 3:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 2248 divákov

Zostavy:

Poprad:
Corbeil – Fabian, Davydov, Brejčák, König, McDowell, Šterbák, Zadražil, Dinda – Ježek, Heizer, Majdan – Abdul, Mlynarovič, Svitana – Martančík, Lichanec, Bondra – Bogoslovskij, Paločko ml., Paločko.

Košice: Habal – Šedivý, Dudáš, Bača, Čížek, Pulli, Kessel, Koch, Matejka – Nagy, Boltun, Hričina – Jenčík, Hovorka, Kafka – Klíma, Pacan, Koyš – Šoltés, Suja, Vrábeľ.

Marcel Ozimák, tréner Popradu:
"Zápas mal svoju úroveň aj kvalitu. Svojich chlapcov by som nezatracoval, Košice majú svoju kvalitu. Snažili sme sa s nimi držať krok až do konca. Keď nedáme gól, nemôžeme vyhrať. Mrzí ma to, lebo sme ustáli dlhú presilovku Košíc o dvoch hráčov. Z tlaku po našich dvoch zakázaných uvoľneniach, keď chlapci už nemali sily, pramenil víťazný gól súpera."

Milan Jančuška, tréner Košíc:
"Tradičné derby vo veľmi dobrej atmosfére prinieslo zaujímavý a dramatický zápas až do konca. Zo strany Poprad na moje gusto až príliš defenzívny. Bol to pre nás tvrdý oriešok. Dobre chytal brankár Corbeil. Zo šancí sme dali aspoň jeden gól. Z našej strany to bol veľmi dobý zápas aj keď s tesným výsledkom."