Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Tour de France 2022

Cyklista Quintana poprel vedomé užitie zakázanej látky

Na archívnej snímke z 23. júla 2022 kolumbijský cyklista Nairo Quintana z tímu Arkea-Samsic počas 20. etapy cyklistických pretekov Tour de France z Lacapelle-Marival do Rocamadour (40.7 km). Foto: TASR/AP

Jazdca tímu Arkea-Samsic spätne diskvalifikovali z tohtoročnej Tour de France po tom, ako ho pozitívne testovali na tramadol.

Paríž 18. augusta (TASR) - Kolumbijský cyklista Nairo Quintana sa nakoniec odhlásil z pretekov Vuelta a Espana. Jazdca tímu Arkea-Samsic spätne diskvalifikovali z tohtoročnej Tour de France po tom, ako ho pozitívne testovali na tramadol. Kolumbijčan vo štvrtok ráno oznámil, že sa nezúčastní na Vuelte, aj keď mu to pravidlá Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) umožňujú.

"Oznamujem, že sa nezúčastním na Vuelte, aby som presadil svoje dôvody pred Športovým arbitrážnym súdom (CAS)," povedal podľa portálu cyclingnews.com Quintana a dodal, že do súťažného kolotoča sa plánuje vrátiť v závere sezóny. Kolumbijčan poprel vedomé užitie zakázaných liekov proti bolesti a proti svojej diskvalifikácii z Tour de France sa chystá odvolať na CAS.

"Neviem nič o užití tejto látky. Popieram, že som ju niekedy vo svojej kariére užil. S mojím tímom právnikov využijeme všetky možnosti na moju obranu," uviedol Quintana vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri. Opioidné analgetikum, ktoré sa používa na liečbu stredne silnej bolesti, je na zozname zakázaných látok UCI od roku 2019, no nepovažuje sa za doping. Zakázané je pre vedľajšie účinky.

Tridsaťdvaročný pretekár skončil celkovo šiesty na tohtoročnej Tour de France. Quintana napriek diskvalifikácii môže nastúpiť do ďalších pretekov. Tím Arkea-Samsic uviedol, že o rozhodnutí vedia, ale "nebudú sa k nemu ďalej vyjadrovať". Zatiaľ neinformoval, či sa Quintana zúčastní na Vuelte, ale riaditeľ pretekov Javier Guillen pre tlačovú agentúru EFE povedal, že "podľa pravidiel môže na podujatí štartovať".

V utorok bretónsky tím oznámil, že Kolumbijčan predĺžil zmluvu do roku 2025. Medzi jeho najväčšie úspechy v kariére patria triumfy na Giro d'Italia (2014) a Vuelta a Espana (2016). Informovala agentúra AFP.