< sekcia Trenčiansky kraj

Bánovská nemocnica urobila v decembri takmer 6400 testov na COVID-19

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

V týchto dňoch už podľa nemocnice nie je výnimkou, že na testovanie prídu rodičia aj s deťmi.

Bánovce nad Bebravou 14. januára (TASR) - Zdravotníci z nemocnice v Bánovciach nad Bebravou testujú verejnosť na ochorenie COVID-19 už niekoľko mesiacov. Využívajú pri tom antigénové i RT-PCR testy. V decembri minulého roka uskutočnili takmer 6400 sterov.

"Mimoriadne veľký záujem je o antigénové testy, dokonca sme kvôli tomu pred Vianocami predĺžili odberové hodiny o tri hodiny. V decembri sme vykonali 5780 antigénových testov a 610 RT-PCR testov," uviedla Andrea Kusá, zástupkyňa námestníčky pre ošetrovateľstvo bánovskej nemocnice.

V týchto dňoch už podľa nej nie je výnimkou, že na testovanie prídu rodičia aj s deťmi alebo všetky vekové skupiny. "Deti približne od troch či štyroch rokov chodia pomerne často, mali sme aj dieťa vo veku jedného roka. Na RT-PCR testovanie k nám takisto chodia aj deti indikované na odber, ktoré odosiela regionálny úrad verejného zdravotníctva vo veku od jedného roka. Najmladšie sme mali niekoľkomesačné bábätko, ktoré malo podstúpiť plánovaný operačný zákrok," priblížila.

Otestovať sa na ochorenie COVID-19 chodia do bánovskej nemocnice i starší ľudia, aj vo veku nad 85 rokov. "Párkrát sa dokonca stalo, že sme robili výter vo vozidle, ktorým priviezli príbuzní na výter imobilného pacienta," dodala Kusá.