< sekcia Trenčiansky kraj

Bojničania si za odpad a nehnuteľnosti od budúceho roka priplatia

Na snímke Bojnický zámok ožiarený slnkom 19. júna 2016. Foto: TASR/Alexandra Mošková

Mesto, naopak, nepristúpilo k zvyšovaniu ďalších miestnych daní, tie na základe rozhodnutia poslancov zostanú na rovnakej úrovni ako tento rok.

Bojnice 5. decembra (TASR) - Bojničania budú od roka 2020 platiť za komunálne a drobné stavebné odpady, ako i svoje nehnuteľnosti viac. Zvýšenie tohtoročného poplatku, ako i dane z nehnuteľnosti o desať percent schválili na svojom rokovaní vo štvrtok tamojší mestskí poslanci.

"Mestské zastupiteľstvo pristúpilo k zvýšeniu poplatku za komunálny odpad z dôvodu zvýšenia ceny skládkovania odpadu, ktorá išla hore o 100 percent. Súčasná ročná sadzba je 28,56 eura na osobu a rok a mestské zastupiteľstvo zdvihlo túto cenu o desať percent, čiže približne o 2,80 eura," uviedol prednosta Mestského úradu v Bojniciach Daniel Palacka.

Na zvýšení poplatku za komunálny odpad sa podľa neho podieľala i miera separácie odpadu domácností. "Separáciu v meste Bojnice je potrebné zvýšiť, treba sa dostať vyššie zo súčasných 12 percent, aby na skládku išlo menej komunálneho odpadu a bolo vyseparovaných viac zložiek," ozrejmil.

Jednou z alternatív bolo i zvýšenie poplatku za odpad o približne sedem eur na 35,80 eura. "Suma vychádzala z prepočtu technických služieb a bola stanovená tak, aby mesto nedoplácalo za komunálny odpad," vysvetlil Palacka.

Samospráva Bojníc pristúpila i k zvýšeniu dane z nehnuteľnosti o desať percent. "Súvisí to s dlhoročným nezvyšovaním dane a taktiež s výpadkom na podielových daniach pre samosprávy. K rovnakému kroku pristúpili v podstate všetky samosprávy na Slovensku," dodal prednosta úradu.

Mesto, naopak, nepristúpilo k zvyšovaniu ďalších miestnych daní, tie na základe rozhodnutia poslancov zostanú na rovnakej úrovni ako tento rok.