< sekcia Trenčiansky kraj

V Handlovej si po štvrtý raz pripomenú obete banských nešťastí

Spomienka na záchranárov a baníkov, ktorí zahynuli v roku 2009 pri banskom nešťastí v bani Handlová Foto: TASR/Michal Svítok

Pri tragédii z roku 2009 Zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov.

Handlová 29. júla (TASR) - Spomienka na obete banských nešťastí s názvom Deň bielych ruží bude v Handlovej 10. augusta. Reaguje na najväčšiu tragédiu slovenského baníctva, ku ktorej došlo 10. augusta 2009 v bani Handlová. Zahynulo pri nej vtedy 20 baníkov a banských záchranárov.

Deň bielych ruží si v Handlovej pripomenú už po štvrtý raz, a to tradičným programom. "O 09.30 h sa rozozvučia na Kostole sv. Kataríny zvony, ktoré symbolicky pripomenú posledné spojenie s baníkmi v podzemí. Počas celého dňa bude môcť verejnosť, delegácie a pozostalí položiť k pamätníku baníkov na Ulici 29. augusta bielu ružu, o 18.00 h sa pri ňom bude konať stretnutie predstaviteľov mesta i vlády, ktorí prídu v sprievode Handlovského baníckeho spolku a občanov mesta," uviedla pre TASR Anna Kmeťová z oddelenia masmediálnej politiky a sekretariátov mesta Handlová.

Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili 26. októbra 2010, priradila do kalendára Pamätný deň Slovenskej republiky - 10. august ako Deň obetí banských nešťastí. Na stretnutí zástupcov Hornonitrianskych baní Prievidza a mesta Handlová, ktoré inicioval v roku 2010 primátor mesta Rudolf Podoba, boli ako symbol tohto dňa vybraté práve biele ruže. Biela ako symbol nevinnosti a zelené lístky ako symbol nádeje, že sa už nič také nestane.