< sekcia Trenčiansky kraj

Ku kauze výbuchu vo VOP Nováky sa budú vo februári vyjadrovať znalci

pohľad na miesto výbuchu muničného skladu, ktorý vybuchol 2. marca 2007 po 16.30 h v priestoroch Vojenského opravárenského podniku Nováky. Foto: REPRO TASR

Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu.

Prievidza 11. novembra (TASR) - Oboznamovaním sa s listinnými dôkazmi zo spisu pokračovalo dnes na Okresnom súde (OS) v Prievidzi hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch. "Po ňom pojednávanie odročila samosudkyňa Okresného súdu (OS) v Prievidzi Noema Turanovičová na termín od 2. do 5. februára 2015," informoval dnes TASR hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Spresnil, že prievidzský súd by sa mal počas všetkých vytýčených dní zaoberať výsluchmi znalcov.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo VOP Nováky z 2. marca 2007, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a 37 utrpelo rôzne zranenia, sú piati bývalí manažéri VOP Nováky - generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. (1942), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975).

Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu. Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín, aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície, vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963.