< sekcia Trenčiansky kraj

Letecké opravovne Trenčín zrušili súťaž na strategického partnera

Minister obrany SR Martin Glváč (vpravo) a generálny riaditeľ Leteckých opravovní Trenčín Milan Mutala počast tlačového brífingu k aktuálnej situácii v podniku Letecké opravovne Trenčín, 27. októbra 2015 v Trenčíne. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Firmy, ktoré sa zúčastnili na tendri, nie sú podľa ministra Glváča garanciou zamestnanosti v regióne a nejakého oživenia leteckých opravovní.

Trenčín 27. októbra (TASR) - Letecké opravovne Trenčín (LOTN) zrušili dnešným dňom súťaž na výber svojho strategického partnera. Sústredia sa na strategické zákazky, ktoré im má v pláne zabezpečiť Ministerstvo obrany (MO) SR. LOTN tak nateraz ostávajú v portfóliu MO SR a neplánujú ani prepúšťať zamestnancov. Na brífingu v areáli štátnej akciovej spoločnosti to oznámil minister obrany Martin Glváč (Smer-SD).

Do súťaže sa prihlásilo päť subjektov v prvom kole, štyri boli zo Slovenska a jeden bol český. Do druhého kola vstupovali len štyri firmy, jedna zo súťaže odstúpila a ponuky predložili tri. Podmienky na výber boli rovnaké ako pri súťažiach na výber partnera vo Vojenských opravárenských podnikoch v Novákoch a Trenčíne, t.j. 50 percent bola cena nájmu, 40 percent garancia zamestnanosti a 10 percent odkúpenie hmotného investičného majetku. Súťaž zrušil predseda predstavenstva Milan Mutala na základe odporučenia výberovej komisie. "Pre nás firmy, ktoré sa zúčastnili na tendri, nie sú garanciou zamestnanosti v regióne a nejakého oživenia tejto firmy," zdôvodnil rozhodnutie o zrušení súťaže Glváč.

Podľa slov predsedu odborov LOTN a člena výberovej komisie na výber strategického partnera Viliama Jánošíka túto súťaž, ktorá sa realizovala na základe rozhodnutia vlády, vnímala spoločnosť citlivo. "Zachovanie zamestnanosti v leteckých opravovniach, činnosti v leteckom priemysle je úzko viazané na potrebné osvedčenia, oprávnenia, certifikáty. Vzhľadom na to, že tieto spoločnosti ich samy o sebe nevlastnia, v krátkom období, keby sa ujali vedenia tejto spoločnosti, by došlo k vážnym problémom," vyhlásil.

Ako ďalej ozrejmil minister obrany, súbežne so zrušením súťaže aj na zahraničných cestách MO SR rokuje i o strategických zákazkách pre LOTN. Do roku 2016 má podnik gro pokryté aj z rozpočtu MO SR zákazkami, ktoré rezort presunie do LOTN. MO rokuje aj o ďalších zákazkách zo zahraničia, či už z Chorvátska, alebo Spojených štátov amerických. Glváč bude rokovať aj s ministrom vnútra o zabezpečení servisu pre vrtuľník rezortu vnútra.

Od začiatku októbra vstúpila časť zamestnancov LOTN aj do štrajkovej pohotovosti, podľa Jánošíka ich dôvodom bol aj výber strategického partnera pre podnik. Ako ďalej pripustil, pohotovosť by mohol podnikový výbor po svojom najbližšom rokovaní zrušiť. Glváč zároveň zdôraznil, že štrajková pohotovosť nesúvisí so zrušením tendra.

Strategického partnera pre LOTN začalo ministerstvo obrany hľadať na základe rozhodnutia vlády SR zo začiatku mája tohto roka. Záujemcovia sa mohli registrovať do 31. júla tohto roka, súťažné ponuky predkladať do polovice októbra.

Štátna akciová spoločnosť Letecké opravovne Trenčín vykonáva najmä údržbu, opravy a modernizáciu lietadiel L-410, L-39 a vrtuľníkov Mi-8, Mi-17 a pozemnej zabezpečovacej techniky, skúšky leteckej techniky, skúšky padákovej a výsadkovej techniky, merania leteckých prevádzkových kvapalín a merania leteckej techniky. Asi 80 percent zákaziek robí pre ministerstvo obrany, zvyšok tvoria práce pre zahraničné trhy, najmä ázijský a africký. V posledných rokoch mala prevažne záporné výsledky hospodárenia. Vlani dosiahla tržby vo výške približne 12,5 milióna eur a vykázala záporný zisk vo výške asi 1,3 milióna eur. V súčasnosti zamestnáva 320 ľudí.