< sekcia Trenčiansky kraj

Levíčatám z bojnickej zoologickej záhrady sa darí

Na ilustračnej snímke levie mláďatká Foto: TASR/AP

Ako pre TASR povedala Simona Kubičková zo Zoo Bojnice, ošetrovatelia vedia už aj pohlavie mláďat, ide o bračeka a sestričku.

Bojnice 8. februára (TASR) - Súrodeneckému páru levíčat, ktoré sa koncom decembra 2014 narodili v Zoologickej záhrade v Bojniciach, sa darí. Ako pre TASR povedala Simona Kubičková zo Zoo Bojnice, ošetrovatelia vedia už aj pohlavie mláďat, ide o bračeka a sestričku.

"Levíčatá sa majú dobre, mama Gina sa o ne vzorne stará, čo nám potvrdili aj zábery z pôrodného boxu. Súrodencov čaká o dva týždne očkovanie, tiež ich pravidelne vážime. Každý týždeň priberú približne jedno kilo," priblížila.

Malý pár levov berberských, ktorého otcom je štvorročný samec Aslan, sa v Bojniciach narodil ešte 30. decembra. Ošetrovatelia sa však k nemu dostali až o dva týždne neskôr. Podľa predbežných informácií by mala Zoo súrodencov pokrstiť na otvorení svojej letnej turistickej sezóny 1. mája.

Lev berberský sa považuje za najmohutnejší poddruh leva. Vyznačuje sa veľkou, často tmavou, dobre rozvinutou hrivou, silne vytvorenou aj na bruchu. Srsť tejto rasy je hustejšia a dlhšia. "Levy berberské sú v prírode vyhynuté, nájsť ich možno iba v zoologických záhradách, kde ich žije asi 80. Jedným z úspešných európskych chovateľov je i nemecká Zoo Neuwied, odkiaľ pochádza aj mladý samec Aslan, narodený 1. januára 2011," dodala Kubičková.