< sekcia Trenčiansky kraj

Na vrchu Veľká Javorina oslávili koniec roka tisíce Čechov a Slovákov

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Okrem krásneho počasia si ľudia na silvestrovskom stretnutí vychutnávali i populárnu slivovicu.

Praha/Bratislava 31. decembra (TASR) - Niekoľko tisíc Slovákov a Čechov sa dnes tradične stretlo na najvyššom vrchu pohoria Biele Karpaty, na Veľkej Javorine, kde oslavovali koniec roka. Návštevníkov neodradilo ani mrazivé počasie - teplota sa pohybovala okolo mínus desať stupňov Celzia. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Vrchom Veľká Javorina prebieha štátna hranica medzi Slovenskom a Českou republikou.

Myšlienka stretávania Čechov a Slovákov na hraničnej čiare vznikla v roku 1992 ako symbolické vyjadrenie nesúhlasu s rozdelením Československa. Spoločný Silvester Čechov a Slovákov je tiež spomienkou na autora nápadu a zakladateľa akcie, bývalého ministra životného prostredia Josefa Vavrouška, ktorý v roku 1995 zahynul vo Vysokých Tatrách. Oba národy sa na tomto mieste stretávajú i na letných slávnostiach bratstva.

Dnes si tiež prítomní pripomínali niekdajší spoločný štát tradične, zapaľovaním vatry pri mohyle. Mnohí tam chodia opakovane a obdivujú okolitú prírodu, ktorá je krásna aj zasnežená, ako povedala účastníčka zo slovenskej Skalice. Žena dodala, že stretnutia sú jedinečné a preto by sa mali konať aj naďalej.

Atmosféru si pochvaľovala takisto skupina priateľov zo Starej Turej. Na vrchol dorazil tiež Antonín Štefaník z moravského mesta Hluk, ktorý obdivoval nádherný výhľad na Slovensko.

Okrem krásneho počasia si ľudia na silvestrovskom stretnutí vychutnávali i populárnu slivovicu, napísal portál Novinky.cz.